Jump to content

Profesionalna ili vojna mirovina


Dura

Preporučene objave

10. 02. 2010. bio sam na vještaćenju gdje mi je vještak rekao da ću ići u profesionalnu invalidsku mirovinu.

 

Da li moram obavezno uzeti tu civilnu mirovinu koja će iznositi 2300 kn ili mogu birati i odabrati vojnu mirovinu pošto sam dragovoljac (100 dana borbenog sektora) te sam proveo 4 godine i 9 mjeseci u vojsci.

 

Da li se na najnižu vojnu mirovinu pribraja čin (jedno vrijeme desetnik sa zopovjenom dužnosti pa vodnik sa zapovjednom dužnosti?)

 

Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dura je napisao:

...Da li moram obavezno uzeti tu civilnu mirovinu koja će iznositi 2300 kn ili mogu birati i odabrati vojnu mirovinu pošto sam dragovoljac (100 dana borbenog sektora) te sam proveo 4 godine i 9 mjeseci u vojsci.

Ne možete vi birati jer ako ste pod vojnom mislili na najnižu braniteljsku mirovinu to postaje nemoguće jer vam je ta mirovina ( cca 2300) veća od najniže braniteljske (1864,06)...

 

Da li se na najnižu vojnu mirovinu pribraja čin (jedno vrijeme desetnik sa zopovjenom dužnosti pa vodnik sa zapovjednom dužnosti?)

Nema nikakvog dodavanja - najniža braniteljska ( u slučaju profesionalne nesposobnosti za rad i da ne radite temeljem preostale radne nesposobnoti plus ostali uvjeti po ZOPHBDR-u) je: 1864,06 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dura je napisao:

10. 02. 2010. bio sam na vještaćenju gdje mi je vještak rekao da ću ići u profesionalnu invalidsku mirovinu.

 

Da li moram obavezno uzeti tu civilnu mirovinu koja će iznositi 2300 kn ili mogu birati i odabrati vojnu mirovinu pošto sam dragovoljac (100 dana borbenog sektora) te sam proveo 4 godine i 9 mjeseci u vojsci.

 

Da li se na najnižu vojnu mirovinu pribraja čin (jedno vrijeme desetnik sa zopovjenom dužnosti pa vodnik sa zapovjednom dužnosti?)

 

Unaprijed hvala!

 

 

 

Duro,izgleda da još masa ljudi se buni oko "razlika " profesijonalna,opča i mješanja sa vojnom,treba im ljepo objasnit,da vojna mirovina je osnovana na zakonu o pravima branitelja ... i da se tu smatra uzrok bolesti invalidnosti vezan uz DR ,ili kako oni kažu vojna mirovina,ili ako se ide u mirovinu van tih okolnosti da se onda ima mogučnosti podneti zahtijev za braniteljsku mirovinu..A kakva je nesposobnost nastupila (opča,ili profesionalna) to je nešto drugo i to nema veze da se smatra vojna , Ljudi se bune u tome i nevide značenja tih riječi.Pa bih molio Duru ili Mrlju da im to podrobnije objasne ,ako ja nisam uspio. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postoji vojna, braniteljska i civilna mirovina.Za svako pojedino umirovljenje moraju biti ispunjeni određeni uvjeti.U vojnu mirivinu odlaze samo djelatne vojne osobe.Može biti bez invalideta, sa invaliditetom, opća ili profesionalna.U braniteljsku mirovinu odlaze branitelji koji mogu ali i ne moraju biti u radnom odnosu uz uvjet HRVI i 100 dana.Braniteljska mirovina također može biti opća ili profesionalna.A civilna je za one koji nemaju uvjete za vojnu ili braniteljsku i isto može biti opća ili profesionalna.Svak sebe može negdi pronaći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mirovina po čl. 6a je vojna mirovina u koju mogu ići DVO sa minimalni 20 godina radnog staže uz uvjet neperspektivnosti napredovanja u službi i ostali uvjeti koji su propisani pravilnikom o umirovljenju DVO.Dakle ona nije maglovita već je sve čisto i po zakonu a glavna svrha tog članka o umirovljenju je smanjenje brojnog stanja, pomlađivanje vojske a ujedno i zbrinjavanje tog "viška". Dragovoljnost nije uvjet a braniteljski staž se plaća uz uvećanu otpremninu kao potpora za mogućnost novog zapošljavanja ali ne u državnoj službi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija