Jump to content

Građevinska inspekcija i kazne


Haze_

Preporučene objave

Pozdrav svima... Imam sve dozvole koje su potrebne za gradnju obiteljske kuće, dakle; rješenje o uvijetima gradnje, građevinsku dozvolu, elaborat o iskolčenju, uredna parcelacija i tako to. Dakle, sve do ovog trenutka legalno. No međutim, nemam mogućnosti plaćati malu vojsku firma i firmica za izvođenje samih radova, pa sam se odlučio uposliti vlastite dvije ruke i velik broj kvalificiranih majstora raznih rodova iz užeg kruga svojih prijatelja i rođaka. Hipotetska situacija; što ako dođe gr. inspekcija i ustanovi da nemam izvođača? Kako će to oni tretirati, kolika je konkretna propisana kazna za taj čin prema aktualnim zakonima i koje su ostale konsekevence, ako ih ima. Buduća kuća ne nalazi se na PPDS. Hvala...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

Postoje propisi kako gradilište mora biti organizirano ,a i osobe koje rade na kući ako to niste jedino VI trebaju biti zaštićene i osigurane . Zamislite da uvezete nekoliko radnika iz susjedne BH ,neosigurane i jedan padne na gradilištu i postane invalid ,ili pogine .U tom slučaju ne gine Vam dugogodišnja kazna zatvora ,i u slučaju invaliditeta naknada štete neosiguranom radniku .

 

Bilo bi dobro da nađete neko manje riskantno rješenje .

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

po novom zakonu RH svako novo sagrađeni objekat mora na kraju za uporabnu dozvolu imat dnevnik rada koji moze samo firma il obrtnik izdati (plati se nekoj firmi za to ) sto se tice strujei plina tu su kontrole velike tako da i ako se razumjete u to radije zovite firmu , gradnja mora imat nazornog organa inzinjera koji to sve nagleda i koji na kraju u dnevniku rada daje svoje obrazlozenje o objektu i pecat. radnici na radilistu koji nisu u srostvu s vama smatraju se kao radnici na crno ( napisi te ugovor o honorarnom radu i uplati te na njihov t.racun s time ste se pokrili u slucaju inspekcije)osiguranje radilista nije obvezno ako se svodi na osobnu gradnju al to se vecinom puta odnosi na investitora tako da je pozeljno osigurati radiliste i radnike (kacige, trake, zastitne mreze ...)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Haze_ je napisao:

No međutim, nemam mogućnosti plaćati malu vojsku firma i firmica za izvođenje samih radova, pa sam se odlučio uposliti vlastite dvije ruke i velik broj kvalificiranih majstora raznih rodova iz užeg kruga svojih prijatelja i rođaka. Hipotetska situacija; što ako dođe gr. inspekcija i ustanovi da nemam izvođača?

 

Morate imati ovlaštenog izvođača za elemente koji su bitni za statiku građevine ( temelj, zidovi, krov). Također i ateste ugrađenih materijala, i nadzor gradnje po osobi ovlaštenoj za nadzor.

Za priključenje struje i plina također trebate ovlaštene izvođače.

 

Žbuka i glazure ispast će Vas jeftinije i kvalitetnije kod specijaliziranih izvođača.

 

Za majstore među prijateljima i rođacima ima posla upravo tamo gdje možete najviše uštediti - knauf, keramika, parket i laminat, gletanje i bojanje zidova, uređenje okoliša kuće... a oko toga nitko ne postavlja puno pitanja.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahavaljujem svima na odgovorima, no molio bih da ako je itko upućen odgovori na onaj dio pitanja oko konkretnog iznosa kazne odn. raspona kazne u slučaju da npr. dođe inspekcija na gradilište i zatekne mene i moje rođake kako radimo na kući. Napominjem sva dokumentacija je legalno odrađena, samo nemam izvođača radova (nadzornog imam). Da li uopće postoji kazna za to? Hvala lumiss na prijedlogu o uplati ne-rođacima, vrlo koristan savijet. Još jednom zahvaljujem svima na pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

 

Prema odradbama Zakona o radu za radnike bez ugovora ,plaće ,doprinosa kazna je od 60.ooo-120.ooo

Takve povrede zakona utvrđuje inspektor rada ,i prijavljuje sucu za prekršaje

 

Prema Zakonu o gradnji investitir mora imati na gradilištu

popis radnika sa prijavom za MIO I zdravstveno osiguranje .

 

Za povrede propisa građevinski inspektor može podnijeti razne prijave Prekršajnom sudu i ODO akoje ugrožen život radnika .

 

Za strane radnike bez dozvola i svega ranije navedenog određuje se mjera izgona za zabranom ulaska u zemlju kroz određeno razdoblje.

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Ude... To je znači kazna za neprijavljene radnike, odnosi li se to i na rođake? Da li je to jedino zbog čega te može kazniti inspekcija (molim prije komentiranja pročitati početno pitanje iz teme), postoji li propis s kojim se zabranjuje investitoru da sam radi na svojoj kući, dakle bez izvođača radova, ako da kolika je kazna za to?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Haze_ je napisao:

Hvala Ude... To je znači kazna za neprijavljene radnike, odnosi li se to i na rođake? Da li je to jedino zbog čega te može kazniti inspekcija (molim prije komentiranja pročitati početno pitanje iz teme), postoji li propis s kojim se zabranjuje investitoru da sam radi na svojoj kući, dakle bez izvođača radova, ako da kolika je kazna za to?

 

Haze_,

Kako Vam se može pomoći kad ne želite poslušati savjete?

 

Kazne koje spominje ude teoretski su moguće, ali ne znam da je ijedan privatni graditelj kojem familija gradi kuću tako kažnjen.

 

Vjerojatnije bi bili kažnjeni po čl.311. st.4. i 6. Zakona o prostornom uređenju i gradnji sa 7500 kn,a moguće i čl. 316. st. 6. istog zakona sa 15000 kn, te bi vam stavili zabranu radova. Moguće su i kazne za nadzornog, i problemi oko uporabne dozvole.

 

Jednostavnije i na kraju jeftinije će Vam biti da gradnju od temelja do krova (grube radove) povjerite provjerenom iskusnom obrtniku/maloj firmi koja se time bavi. Kontaktirajte više izvođača i neka Vam daju ponude prema troškovniku iz projekta .

 

Za PVC stolariju imate izvođača po izboru.

Žbuku i glazure jeftinije i neuporedivo kvalitetnije od familije će napraviti specijalizirani izvođači.

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uz dužnu zahvalnost na odgovoru felix, skrenuo bih pozornost na nekoliko nepotrebnih opaski...

 

Kako Vam se može pomoći kad ne želite poslušati savjete?

 

- Ja nisam tražio savijet na koji način da radim svoju kuću nego pomoć oko konretnih iznosa kazni te osnove po kojima mogu biti kažnjen prema predloženoj hipotetskoj situaciji iz teme, i za taj odgovor koji sam konačno dobio iskreno zahvaljujem.

 

Žbuku i glazure jeftinije i neuporedivo kvalitetnije od familije će napraviti specijalizirani izvođači.

 

- Kako argumentirate ovu pretpostavku, Vi znate moju familiju?

 

Još jednom, "no hard feelings", hvala! :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Haze_ je napisao:

 

 

- Kako argumentirate ovu pretpostavku, Vi znate moju familiju?

 

Još jednom, "no hard feelings", hvala! :-)

 

Bavio sam se , između ostalog , i gradnjom kao investitor. Nekoliko puta sam gradio i kuću za svoju familiju (i nakon par godina dobro prodao). Pa sam učio na svojim 'greškicama', živio s njima, i svaki puta napravio bolje i jeftinije.

 

Trebao bih knjigu napisati o gradnji kuće, na koje sve detalje treba paziti , kako proći jeftinije, kako napisati troškovnik (onaj koji dobiješ uz projekt pun je 'rupa'), kako da te izvođači ne zeznu, itd...

I trebao bi skupo naplatiti savjete, jer kad kod nas hoćeš nekome badava pomoći, uopće te ne doživljava.

 

Radite kako hoćete, učite sami na svojim greškama.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija