Jump to content

Porodiljna naknada


Anesasa

Preporučene objave

Postovani,

nisam nasla adekvatan odgovor pretrazujuci sve upite na ovu temu pa sam se ipak odlucila obratiti. Naime, 2001.sam rodila prvo dijete i primala sam porodiljnu naknadu jer sam bila u radnom odnosu, medjutim desila mi se odmah slijedeca trudnoca(neplanirana) i 2002.sam rodila drugo dijete. Po zakonu sam primala porodiljnu naknadu do godinu dana starosti drugog djeteta i onda s obzirom da se nisam mogla vratiti na posao sa dvoje malene djece raskinuli smo ugovor u ozujku 2003.Ne sjecam se ni sama da li je bilo sporazumno ili ne ali mislim da ta firma vise i ne postoji, a u svojoj arhivi nisam nasla taj ugovor. Od tada se vodim na evidenciji nezaposlenih i imam regularno zdravstveno osiguranje preko HZZO-a. Nikad nisam primala naknadu kao nezaposlena osoba niti sam je potrazivala.Mozda sam i tu mnogo sto propustila ali sad to nije ni bitno. Sada sam trudna sa trecim djetetom (7.mjesec) i interesira me da li cu imati pravo na porodiljnu naknadu ako nemam taj ugovor o raskidu sa poslodavcem? Nije li to zastarjelo da bi je oni potrazivali? Kada se najkasnije podnosi zahtjev i da li je to u Klovicevoj jos uvijek?

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pravo imate kao nezaposlena.Citiram:

 

Nezaposlene majke mogu ostvariti pravo na naknadu od dana rođenja djeteta do navršene godine dana starosti. Za blizance, treće i svako sljedeće dijete pravo na rodiljni dopust može se koristiti do navršene treće godine djetetova života.

Nezaposlene majke imaju pravo na porodni dopust ako ispunjavaju sve sljedeće uvjete:

 

 

-ako imaju hrvatsko državljanstvo

-ako imaju neprekidno prebivalište u Republici Hrvatskoj najmanje tri godine prije podnošenja zahtjeva za priznanje prava na porodni dopust

-ako su zdravstveno osigurane u Zavodu

-ako se vode u evidenciji nezaposlenih osoba Hrvatskog zavoda za zapošljavanje najmanje 12 mjeseci koji prethode porodu djeteta za koje se ostvaruje odnosno pravo ili su se prijavile u evidenciju nezaposlenih osoba pri Hrvatskom zavodu za zapošljavanje u roku od 90 dana nakon završenog redovitog školovanja, odnosno u roku od 30 dana nakon prestanka radnog odnosa, službe ili obavljanja samostalne djelatnosti

-ako im radni odnos ili služba nije prestala zbog toga što su otkazale ugovor o radu, odnosno službu (osim u slučaju izvanrednog otkaza ugovora o radu prouzročenog ponašanjem poslodavca) i ako im radni odnos nije prestao pisanim sporazumom o prestanku radnog odnosa, odnosno službe.

 

 

Zahtjev

Podnosi se nakon rođenja djeteta, u područnom uredu Zavoda nadležnom prema prebivalištu osigurane osobe.

 

Zahtjev mora biti u pismenom obliku, a uz isti je potrebno priložiti sljedeću dokumentaciju:

 

 

-fotokopiju rodnog lista za dijete ili fotokopije rodnih listova za blizance, troje ili više djece

-fotokopiju osobne iskaznice (za majku) i potvrdu o prebivalištu

-potvrdu Hrvatskog zavoda za zapošljavanje od kada se majka neprekidno vodi u evidenciji nezaposlenih osoba

-potvrdu Hrvatskog zavoda za zapošljavanje o visini novčane naknade koja joj se isplaćuje kao nezaposlenoj osobi

-fotokopiju odluke o prestanku radnog odnosa.

 

Na uvid je potrebno donijeti:

-osobnu iskaznicu

-zdravstvenu iskaznicu

-original rodnog lista (listove) za dijete (djecu)

-original odluke o prestanku radnog odnosa

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija