Jump to content

Za što je u stvati uporabna dozvoola???


299

Preporučene objave

Pozdrav

 

Trazio malo po postovima ali nisam baš nasao.

 

Dakle vrlo jednostavno. Čemu služi uporabna osim koliko sam shvatio više kao list papira da je sa papirima sve u redu.

Da skratim:

Koliko sam shvatio od kraja 2007 za kucu do 400m2 nije više potrebna uporabna za unos u gruntovnu - dobio prošle godine rješenje o građenju i stavio pod krov - sad mi geodeta to unosi u gruntovnu.

 

Znaci za što mi onda treba uporabna???

I eventualno koliko košta ako je samo papir da su svi papiri sa kucom u redu??

I kako dobiti poštanski broj za kucu??

I eventualno nevezano toliko uz ovo ako netko zna koliko se npalacuje pristup kakanlizaciji, tj imam kanalizacijski šaht na svojoj parceli i mogu samo staviti cijev do nje i to je to?? ili treba nešto platiti i koliko??

 

Unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uporabna dozvola je upravo to što ime kaže - dozvola da se građevina smije koristiti.

Od 2007. SVE građevine moraju imati uporabnu dozvolu.

 

Za građevine starije od 2007., a sagrađene u skladu s građevinskom dozvolom izdaje se uvjerenje za uporabu (to je dokument koji zamjenjuje uporabnu, a potvrđuje da je objekat sagrađen u skladu sa projektom i dozvolom, bar u pogledu vanjskih gabarita (jer je drugo, npr. kvalitetu gradnje i protupotresnu sigurnost nemoguće utvrditi-nije bilo nadzora).

Građevine starije od 15.02. 1968. ne trebaju takve dozvole.

 

Bez uporabne građevina se ne bi smjela koristiti. Kazne mogu biti 50000 kn ,ako Vas zločesti susjed prijavi. Vrlo rijetko, ali ima slučajeva da se to i dogodilo.

 

Kada se kuća upisuje u gruntovnicu, a nema uporabnu, stavlja se pod A primjedba "za kuću nije priložena Uporabna dozvola".

Prodajete li kuću sa takvom zabilježbom, novi vlasnik imati će problema kod upisa vlasništva.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

299 je napisao:

Da li ste sigurni u tu tvrdnju jer kažem ja sam cuo baš od geodete da od 2007 NE TREBA uporabna????

 

Novi Zakon o prostornom uređenju i gradnji novim formulacijama i nazivima samo zbunjuje sve u procesu gradnje i ishođenja pripadajuće papirologije.

 

čl. 256. st.(1)

"Izgrađena zgrada čija građevinska (bruto) površina nije veća od 400 m i zgrada za obavljanje isključivo poljoprivrednih djelatnosti čija građevinska (bruto) površina nije veća od 600 m mogu se početi koristiti, odnosno staviti u pogon, te se može izdati rješenje za obavljanje djelatnosti prema posebnom zakonu, nakon što investitor nadležnom upravnom tijelu dostavi za tu zgradu završno izvješće nadzornog inženjera o izvedbi građevine."

 

Ili , jednostavnije, u slučaju građevine do 400 m2 smijete koristiti građevinu nakon što ste predali sve dokumente potrebne za izdavanje dozvole za uporabu, tj. ne morate čekati da se odgovarajuća dozvola napiše i postane pravomoćna.

 

U gruntovnici, kuća će se upisati uz napomenu da nema uporabnu, onda ćete ponovo dati prijedlog za brisanje zabilježbe kada dobijete uporabnu.

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani !

Za građenje stambenog objekta do 400 m2 i zgrade za obavljanje poljoprivrednih djelatnosti površine do 600 četvornih metara potrebno je samo rješenje o uvjetima građenja ,a za njihovu uporabu umjesto uporabne dozvole ,bit će dovoljno tijelu koje je izdalospomenuto rješenje dostaviti izviješće nadzornog inžinjera.

Za veće objekte potrebna je uporabna dozvola .

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Priključijem se na ovaj post sa svojim problemom- molim pomoć!"

Naime, napravila sam kuću prošle godine, imam građevinsku dozvolu za nju, ali nije baš skroz ispoštovana (podrum nije podrum već suteren i jedna soba je više nego predviđeno, garaža koja nije uz kuću je povečana- to bi bilo onaku ugrubo. Sad bih ja htjela tu kuću kakva je upisati u katastar i u gruntovnicu a geodetski stručnjak kojeg sam nazvala kaže da moram prvo tražiti dopunu građevinske i tek onda je upisati.

Meni uporabna zapravo ne treba. Kuća je manje od 400 kvadrata, još uvijek je u skladu po GUP-u i ne mislim je prodavati. Građevinska je dobivena mislim nakon 1. 10. 2007.

 

Što mi je sad raditi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zabranjena123 je napisao:

 

Meni uporabna zapravo ne treba. Kuća je manje od 400 kvadrata, još uvijek je u skladu po GUP-u i ne mislim je prodavati. Građevinska je dobivena mislim nakon 1. 10. 2007.

 

Nigdje u Zakonu nije navedeno da Vam uporabna ne treba.

Kao što sam napisao, Zakon bespotrebno zbunjuje laike nepotrebnim novim formulacijama.

 

Za objekte do 400 m2 sada više nije potreban tehnički pregled, tj. da komisija stručnjaka pregleda objekat i potvrdi da su zadovoljeni uvjeti za korištenje građevine.

 

Za objekat do 400 m2 morate angažirati nadzornog inžinjera koji će nadzirati je li gradnja u skladu sa projektom, u pogledu dimenzija, statičke (protupotresne) sigurnosti, itd.

To znači npr. da bi nadzorni trebao pregledati postavljenu armaturu prije sipanja betona.

Po završetku gradnje nadzorni sastavlja završno izvješće, u koje treba priložiti i ateste ugrađenih materijala.

 

Kada to izvješće predate, možete početi koristiti građevinu.

 

Pročitajte kaznene odredbe i zbrojite koje bi sve kazne mogli platiti.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zabranjena123 je napisao:

Sad sam provjerila, građevna dozvola mi je postala pravovaljana 18. 5. 2007., dakle prije 1. 10.

:misli:

 

Dozvolu ste dobili prije novog Zakona.

Da ste gradili prema projektu, bilo bi dovoljno da ishodite Uvjerenje za uporabu. Referent iz 'općine' bi izvidom samo provjerio je li objekat sagrađen u skladu sa projektom.

Sada trebate dopunu projekta.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru, ali nije mi konkretno jasno!

 

Mislim, sad ne znam da li da ovo uopće pišem (s obzirom na podsjetnik o kaznama), ali...

Dakle- niti imam dnevnik gradnje, niti imam glavnog inžinjera, niti je kuća građena 100% po projektu- kak da je sad ja uknjižim u gruntovnicu???

Stanujem u njoj već 1,5 godinu, ali samo u suterenu, a gore je roh-bau.(to je zapravo nebitno)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hm pozdrav

 

Dakle svi se nadovezujemo jedni na druge ali nikome na kraju nije jasno... a meni najmanje...

 

Dakle dobio sam uvjerenje o gradnji (građevnu dovolu) prošle godine(2009) i imam izvješče inžinjera. Recimo sve po zakonu.

 

Dakle geodeta koji je radio elaborat je došao izmjeriti kuću i rekao da mu treba izvješće inžinjera i da će on to sve uvesti u gruntovnu (po njemu uporabna ne treba ali neznam što ćće mu onda izvješče?))

 

Ukratko jer mislim možda kuću prodavati

 

1. Koliko košta uporabna?(i što sve treba)?)

2. I da li je nakon svega zakonski potrebna ili mi ne treba (mogu li prodati kuću bez nje)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zabranjena123 je napisao:

 

Dakle- niti imam dnevnik gradnje, niti imam glavnog inžinjera, niti je kuća građena 100% po projektu- kak da je sad ja uknjižim u gruntovnicu???

Stanujem u njoj već 1,5 godinu, ali samo u suterenu, a gore je roh-bau.(to je zapravo nebitno)

 

Imate tri opcije:

 

a) nastaviti živjeti kao sada , ali jednom ipak morate srediti papirologiju

 

b)napraviti dopunu projekta, i naći nadzornog koji je voljan napraviti izvješće

 

c) zasidati prostoriju 'viška', nasipati sa tri strane kuće po metar zemlje da suteren bude 'podrum' (tako će kuća biti u skladu s projektom), i ishoditi Uvjerenje za uporabu, kako sam opisao

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

299 je napisao:

 

 

Dakle geodeta koji je radio elaborat je došao izmjeriti kuću i rekao da mu treba izvješće inžinjera i da će on to sve uvesti u gruntovnu (po njemu uporabna ne treba ali neznam što ćće mu onda izvješče?))

 

 

Pročitajte Zakon o gradnji.

Tamo nigdje ne piše da ne treba uporabna.

 

Piše da se kuća može koristiti kada se preda izvješće nadzornog.

 

Slažem se da je po ovom pitanju totalna zbrka, kao i u svemu kod nas. U deset raznih ureda državne uprave dobio bi vjerojatno deset drugačijih odgovora.

 

Bitno je slijedeće:

 

Kada se tijelu državne uprave preda dokument poput Završnog izvješća nadzornog inžinjera, netko mora to izvješće provjeriti (inače ga i sam mogu napisati), i u svezi toga izdati određenu potvrdu ili dokument.

Hoće li se on zvati Uporabna dozvola, Uvjerenje za uporabu, ili Potvrda o primitku završnog izvješća ,nebitno je.

Uostalom, sada nemamo ni lokacijsku/građevinsku dozvolu, nego Rješenje o uvjetima gradnje, a što je to nego dozvola? Takav dokument treba priložiti na gruntovnici.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija