Jump to content

Otkio sam invaliditet. Koja su mi prava?


Jethro

Preporučene objave

slučajno pospremao stan i nađem rješenje invalidske komisije (nadležnog službenog tijela) da sam nakon jedne gadne prometne nesreće prije 14 godina dobio invaliditet od 40%. nikada to nisam koristio, niti sam znao da to imam.

dobio sam posao nakon te prometne nesreće u jednoj firmi u kojoj sam radio 10 godina, a onda sam otišao u drugu firmu u kojoj radim već 4 godine.

kad sam imao tu nezgodu, nisam bio u radnom odnosu. tek nakon rekonvalscencije/oporavka sam dobio posao u prvoj firmi.

nikada nisam spominjao to, jer nisam znao da to imam.

 

imam li ikakvih beneficija zbog te moje invaliditetnosti?

nešto tipa uvećana porezna osnovica, skraćeno radno vrijeme, popust pri registraciji, inalidska iskaznica i sl.?

kako bi se u mojoj sadašnjoj tvrtki gledalo da sada, nakon 14 godina donesem tu potvrdu?

 

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

imate dosta prava, jedan je od njih i ono koju spominjete, porezna olakšica. s pravomoćnim rješenjem otiđite u poreznu i promjenite podatke na PK. za detaljnije potrebno je niz drugih podataka vezanim za nastanak i posljedice invalidnosti.

ukoliko radite na radnom mjestu gdje je potrebna posebna zdravstvena sposobnost, imali biste grdnih problema zbog prikrivanja vašeg zdrastvenog stanja.savjet : bolje vam je ne izazivati vraga. ostanite gdje ste. zbog 200-300 kn mogli biste izgubiti mnogo toga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pravednik2 je napisao:

imate dosta prava, jedan je od njih i ono koju spominjete, porezna olakšica. s pravomoćnim rješenjem otiđite u poreznu i promjenite podatke na PK. za detaljnije potrebno je niz drugih podataka vezanim za nastanak i posljedice invalidnosti.

ukoliko radite na radnom mjestu gdje je potrebna posebna zdravstvena sposobnost, imali biste grdnih problema zbog prikrivanja vašeg zdrastvenog stanja.savjet : bolje vam je ne izazivati vraga. ostanite gdje ste. zbog 200-300 kn mogli biste izgubiti mnogo toga.

 

zahvaljujem na savjetu. u tom smjeru sam i ja razmišljao. ipak, misim da nije moje radno mjesto toliko isključivo da se ne može tolerirati taj invaliditet, no ako netko baš hoće, čini mi se da može napraviti veliki problem od toga. naime, imao sam žešći (traumatski) moždani udar tom prilikom, no budući da sam u potpunosti zaciijelio, ne vidi se ništa, a i izgledam zdravije nego moja generacija.

 

da stvar se zašećeri, još sam i sindikalni povjerenik. stjecajem okolnosti imam ulogu (ne i nominalno) poprilično veliku, no ne i priznatu (VSS sam, imam plaću kao većina sa srednjom školom, državna firma) pa i ne mislim da bi mi nešto mogli naškoditi.

stvar je u tome da imam problema sa glavom/mozgom (nesvjestica, vrti mi se i sl.). do sada nisam nikad imao sličnih problema, no eto, sa godinama sam načet, a temelj su posljedice prometne nesreće.

a i ne vidim zašto bi promjena na pk poslodavca tangirala...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija