Jump to content

alkohol


valentina5345

Preporučene objave

Poštovani,

 

kolega je prilikom alkotestiranja napuhao 0,9 te je udaljen s radnog mjesta. To mu je prva "greška" tijekom 40 godina radnog staža. Čula smo da bi mogao dobiti ponudu za mirovinu a ako na to ne pristane - otkaz pa me zanima da li će ukoliko ga šalju u mirovinu moći dobiti otpremninu i da li mu radi toga mogu dati otkaz ugovora o radu.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

valentina5345 je napisao:

Poštovani,

 

kolega je prilikom alkotestiranja napuhao 0,9 te je udaljen s radnog mjesta. To mu je prva "greška" tijekom 40 godina radnog staža. Čula smo da bi mogao dobiti ponudu za mirovinu a ako na to ne pristane - otkaz pa me zanima da li će ukoliko ga šalju u mirovinu moći dobiti otpremninu i da li mu radi toga mogu dati otkaz ugovora o radu.

Hvala

 

valentina,

teško da bi se poslodavac odlučio da vašem kolegi da otkaz zbog skrivljenog ponašanja bilo redoviti ili izvanredni,samo zbog jedne dreške učinjene u 40 godina staža. Takvu bi odluku bilo lako ospotiti kao neopravdanu jer za otkazivanje ugovore iz takovih razloga poslodavac mora istu podkrijepiti pisanim opomenama kojima skreće radniku pozornost na višekratno ponavljanje takvog ili drugog skrivljenog ponašanja.

Dakle,ukoliko vaše poslovodstvo odluči da vašeg kolegu "pošalje" u mirovinu ili ako donese odluku o redovitom otkazu iz poslovno uvjetovanih razloga on će imati pravo na otpremninu shodno godinama staža provedenim na radu kod tog poslodavca temeljem Zakona o radu (tzv.minimalnu zakonsku otpremninu) ili na ugovorenu otpremninu (ako je ono ugovorena ugovorom o radu.pravilnikom o radu ili kolektivnim ugovorom a koja nemože biti manja od minimalne Zakonom određene). :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo sam ovo rekla kolegi. Još ga nisu pozvali na najavljeni razgovor o raskidu ugovora i odlasku u mirovinu, ali vjerovatno će danas.

 

Još par pitanja:

 

- znači da može dobiti otkaz iz poslovno uvjetovanih razloga i mogu ga poslat u mirovinu? Ako dobije takav otkaz - može li se žaliti i kome?

 

Da li se tzv. minimalna otpremnina se računa kao 1/3 plaće puta 40 godina staža ili?

 

Još jednom hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako ima uvjete za mirovinu = 60 g starosti može sam tražiti da ide u mirovinu ili će prijedlog dati firma (prijevremena). Starosna nastupa sa 65 g.

Ako dobije poslovno uvjetovani može se šaliiti zahtjevom za zaštitu prava poslodavcu pismeno poštom sa povratnicom na "opravdane razloge" koje poslodavac u otkazu mora navesti. Poslodavac je obvezan poštivati i propise prije otkazivanja ako ima više od 20 radnika mora voditi računa o socijalnom statusu radnika,broju članova koje uzdržava,stažu i starosti. Ako je poslodavac potpisnik kol.ugovora mora se savjetobati sa radničkim viječem i sindikatom.

Da, minimalna zakonom određana otpremnina računa se kao 1/3 prosječne plaće unatrag tri mjeseca (uključivo otkazni rok pri kome plaća nesmije biti manja od inaće isplačivane) puta br.cijelih godina staža kod tog poslodavca kod kojeg sada radi (ako radi 40, onda 40 puta 1/3 brtto plaće ili ti 13,33 prosjećne plaće).lepa lovica . pa živio vaš priajtelj :cuga:

PS. ako vaš prijatelj nema uvijet od 60 g za mirovinu, onda će ići na burzu nakon spomenutog otkaza i dobivati naknadu tako dugo dok ne navrši 60 g. starosti kada će otići u prijevremenu mirovinu. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

valentina5345 je napisao:

inače...kolega će iduće godine napuniti 60 godina starosti, a ja ću mu ovo isprintati pa nek si on vidi što mu se najviše isplati.

 

još jednom puno hvala

 

Tak fino. Kolega je moja generacija, samo kaj ja nemam tolko staža...sam molo preveč hodal oko škole :smijeh: Lepo ga pozdravite :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija