Jump to content

Predujam mirovine


Zyklon

Preporučene objave

Danas dobio rijesenje o predujmu mirovine 2400 kn dok ne dostavim drugostupanjsko rijesenje HRVI koje cu dobiti tek krajem ove godine pa ce mi tek tada biti obracunat pravi iznos mirovine.

 

Zanima me okvirno kojem bi se ukupnom iznosu mogao nadati?

 

Podaci su sljedeci:

 

- HRVI 30% trajno (prvostupanjsko 12. mj. 2009)

- opca nesposobnost, 40% rat, 60% civilna

- 3,5 godine rata (110 br.)

- dezertirao iz JNA sa odsluzenja vojnog roka (8.mj.1991)

- bez cina i dragovoljackog statusa

- nakon rata 5 godina na minimalcu + 5 godina kao pirotehnicar na razminiranju (dupli beneficirani staz i placa cca 7,500 kn)

- 38 godina starosti

 

Ima li smisla pokretati postupak povecanja omjera rat/mir povodom pogorsanja?

 

Pozdrav svim braniteljima i unaprijed zahvaljujem na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jedan dio mirovine (40% u svezi...) će vam biti oko 1914 kuna a drugi bi se mogao bolje izračunati (iako je to opet procjena...)u zavisnosti jeste li umirovljeni iz radnog odnosa ili ne?,ako je iz radnog odnosa zavisi opet je li iz HV (MUP) ili s poslova razminiranja ili .... jer je različit obračun i izračun tog dijela (60% nije u svezi..) i vrlo je velika razlika. Dakle: dopunite s podatkom o tome, pa se može biti precizniji u odgovoru.

Nema smisla dok se ne završi ovo temeljem zadnjeg vještačenja HZMO-a - kasnije ima...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle iz radnog odnosa s poslova razminiranja te se za "civilni" dio primjenjuje ZAKON O POSEBNIM PRAVIMA IZ MIROVINSKOG OSIGURANJA ZAPOSLENIKA NA POSLOVIMA RAZMINIRANJA („Narodne novine“ br. 153/2005 i 152/2008) i ZAKON O PRAVIMA IZ MIROVINSKOG OSIGURANJA DJELATNIH VOJNIH OSOBA, POLICIJSKIH SLUŽBENIKA I OVLAŠTENIH SLUŽBENIH OSOBA(»Narodne novine«, br. 128/99., 16/01., 22/02 i 41/08)odnosno znatno povoljnije nego iz radnog odnosa npr. iz Konzuma...

Uzima se u obzir najpovoljnijih uzastopnih deset godina od 1998 pa na ovamo. S obzirom da sad žurim ... kasnije se javim s približnim izračunom tog dijela mirovine na bazi plaća kako ste navodili...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nisam siguran ali mislim da se taj zakon ne odnosi na mene iz 2 razloga:

 

- umirovljen sam temeljem opce nesposobnosti

 

- u tom zakonu pise da pirotehnicar moze ici u mirovinu kada napusni 8 godina staza na poslovima razminiranja (u sto se racuna i staz sudjelovanja u ratu) + 25 godina mirovinskog staza. Ovaj uvjet 8 godina ispunjavam ali ne ispunjavam drugi uvjet od 25 godina mirovinskog staza pa mislim da se zbog toga taj zakon ne odnosi na mene...ili mozda grijesim?

 

i sto uopce sve ulazi u tih 25 godina...sav radni staz + sve beneficije ili ne?

 

hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija