Jump to content

otkaz


mare-007

Preporučene objave

Lijep pozdrav!

Molila bi za pomoć ili savjet!

 

Zaposlena sam u restoranu na neodređeno vrijeme. Sredinom ožujka rečeno mi je kako vlasnik zatvara drugi restoran koji je u sklopu firme te kolegu iz njega seli na moje radno mjesto (budući da je on duže zaposlen kod poslodavca),te sam ja tehnički višak(bez ikakve pismene obavijesti). Rečeno mi je kako radim do početka travnja.. Kako je došao početak travnja pozvali su me da dođem potpisati otkaz i po papire. No, od onda je sasvim druga priča-oni žele da potpišem sporazumni otkaz. Poučena prijašnjim iskustvima znam što to znači za moja,a što za njihova prava,te naravno ne potpisujem...Danas je 7.4.situacija je ne riješena-ne mogu do radne knjižice, ne znam svoj status,a odjednom priča kao mogu mi dati otkaz radi povrede radnih dužnosti. I naravno kako to biva u našoj zemlji,prijavljena sam na minimalac,a ostatak dobivam na ruke.. Pretpostavka ni te pare neću vidjeti... Kako postupiti? Imali tko slično iskustvo, savjet? Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vas niko nemože udaljiti sa radnog mjesta bez valjanog razloga koji mora biti u pisanoj formi.

Vi ste dobro učinili što niste potpisali sporazum.

Nije mi jasno što će vam knižica? Vi trebate uredno doći na posao. To što Vam se poslodavac prijeti da će vam "ovo ili ono" nema pravne vrijednosti. Znaći o, ako Vam daje otkaz mora to i napisati i obrazložiti zbog čega vam je otkaz dao. Nemojte da se dogodi da vam za povredu radnih obveza navede da samovoljno niste dolazili na posao a to može napraviti ako izostanete tri dana a nemate za izostanak valjano opravdanje. Nemojte mislit da će on priznati da vas je poslao kući.

Dakle prvo vi nemu usmeno priprjetite da ćete se obratiti Inspektoratu rada.

Odmah mu napišite Zahtjev za zaštitu prava u kome navedite da nemožete prihvatiti njegov usmeni način otkazivanja ugovora o radu jer je on protivan odredbama Zakona o radu koji izrjekom propisuje otkazivanje ugovora o radu pismenim putem, ta da ukoliko Vas ne primi nazad na posao i ne omogući vam da nastavite sa radom da ćete se obratiti Inspekciji rada i u konačnici sudu. Ovaj ZZP pošaljte poštom preporućeno sa povratnicom.

Kada Vam i ako dostavi pismenu odluku o otkazu, onda se javite pa bumo nastavili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije svega hvala Vam na savjetu! Postupit ću kako ste mi sugerirali jer ne vidim drugog izlaza!Već prije sam kontaktirala inspekciju rada i rečeno mi je ukoliko oni jednostrano prekinu ugovor slijedi ih kazna od 100 tis kn, te mogućnost podizanja privatne tužbe.. No, savjetovana sam da se s njima pokušam dogovoriti.. Isto sam i pokušala-tražila od njih ostatak plaće (dio koji je na crno), te 2 tis povrhu budući da se ja, ukoliko pristanem na njihovu igru, te sporazumno prekinem odnos, odrekla svojih prava putem hzz-a... Spomenula i inspekciju..No od svega toga ništa... Nova osoba radi na mom radnom mjestu neprijavljena (na kraju se otkrila igra da spomenuti kolega više nije ni prijavljen u istoj firmi kako se govorilo)..Glede inspekcije sam skeptična budući da se poslodavac svojedobno hvalio poznanstvima... A što se tiče radne knjižice-već sam jednu poslovnu moućnost izgubila budući da je nisam imala... Jedino me brine da oni nebi "odigrali" na kartu povrede radne d budući da nisam od 29.03. na radnom mjestu???!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mare-007 je napisao:

Prije svega hvala Vam na savjetu! Postupit ću kako ste mi sugerirali jer ne vidim drugog izlaza!Već prije sam kontaktirala inspekciju rada i rečeno mi je ukoliko oni jednostrano prekinu ugovor slijedi ih kazna od 100 tis kn, te mogućnost podizanja privatne tužbe.. No, savjetovana sam da se s njima pokušam dogovoriti.. Isto sam i pokušala-tražila od njih ostatak plaće (dio koji je na crno), te 2 tis povrhu budući da se ja, ukoliko pristanem na njihovu igru, te sporazumno prekinem odnos, odrekla svojih prava putem hzz-a... Spomenula i inspekciju..No od svega toga ništa... Nova osoba radi na mom radnom mjestu neprijavljena (na kraju se otkrila igra da spomenuti kolega više nije ni prijavljen u istoj firmi kako se govorilo)..Glede inspekcije sam skeptična budući da se poslodavac svojedobno hvalio poznanstvima... A što se tiče radne knjižice-već sam jednu poslovnu moućnost izgubila budući da je nisam imala... Jedino me brine da oni nebi "odigrali" na kartu povrede radne d budući da nisam od 29.03. na radnom mjestu???!!

 

E draga gospođo. Nije dobro. Morali ste se prethodno informirati. Imate li kakav zapisnik ili potvrdu da ste se obračali inspektoratu RH vezano za usmeni otkaz? U svemu što je vezano sa pravom mora se poštivati procedura.

I preuranjeno ste išli na Inspekciju. Redosljed je:

Prvo: usmeno upozorenje poslodavcu da krši vaša prava. Drugo: pismeni Zahtjev za zaštitu prava. Iza toga ako ne postupi prema Zahtjevu Inspektorat i sud.

Vi sad morate odmah sutra napisati Zahtjev. Morate odmah sutra otići na inspekciju priajvit slučaj i tražiti potvrdu da ste bili kod njih dana kad ste bili. Poslodavac će Vam vjerojatno ovih dana poslati Odluku o izvanrednom otkazu osim ako se ne boji prijava jer kažete da zna da ste bili na inspektoratu. Samo tu se gubi vrijeme. Zato odmah zahtjev jer je rok za podnošenje zahtjeva 15 dana od saznanja za činjenice zbog kojih smatrate da su vam uskračena Vaša prava.

nešto što ste na crno dogovorili nemožete ni tražiti jer zakon o radu ne poznaje takove plaće. To zaboravite. Niste smjeli dogovarati ništa na crno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija