Jump to content

Tumačenje Čl. 72. i 73. ZOR - zabrana otkaza nakon njege djeteta


Peppy

Preporučene objave

Nisam naišla na sličan topic pa eto moje situacije:

 

na porodiljnom sam bila cijelu 2009. godinu, zaključno s 28.01.2010. Tijekom 2009. rasformirao se cijeli odjel u firmi i svi zaposlenici (osim nas na porodiljnom, bolovanju i sl.) su dobili otkaz. Firma i dalje postoji, a ja sam i dalje službeno stalno zaposlena u njoj. Nakon isteka porodiljnog počela sam koristiti njegu djeteta s težim oštećenjem zdravlja tako da sam do 9. mjeseca ove godine i dalje zaštićena od otkaza.

 

Zapravo vas molim da mi protumačite neke izmjene ZOR za moj slučaj:

 

1.Da li me poslodavac, prema Članku 72. i 73., s obzirom da je moje radno mjesto ukinuto, ali firma i dalje radi, treba raspodijeliti na drugo radno mjesto i po potrebiti osposobiti, tj. da li nakon korištenja njege imam pravo ostati u firmi do 3. djetetove godine?

2.Da li imam pravo raditi skraćeno radno vrijeme ako mi dijete ima teže oštećenje zdravlja?

3.Da li, prema novom zakonu, imam pravo na godišnji iz 2009. godine (bila sam na porodiljnom)?

4.Da li imam pravo na godišnji ove godine, tj. dok sam na njezi djeteta?

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Peppy je napisao:

Nisam naišla na sličan topic pa eto moje situacije:

 

na porodiljnom sam bila cijelu 2009. godinu, zaključno s 28.01.2010. Tijekom 2009. rasformirao se cijeli odjel u firmi i svi zaposlenici (osim nas na porodiljnom, bolovanju i sl.) su dobili otkaz. Firma i dalje postoji, a ja sam i dalje službeno stalno zaposlena u njoj. Nakon isteka porodiljnog počela sam koristiti njegu djeteta s težim oštećenjem zdravlja tako da sam do 9. mjeseca ove godine i dalje zaštićena od otkaza.

 

Zapravo vas molim da mi protumačite neke izmjene ZOR za moj slučaj:

 

1.Da li me poslodavac, prema Članku 72. i 73., s obzirom da je moje radno mjesto ukinuto, ali firma i dalje radi, treba raspodijeliti na drugo radno mjesto i po potrebiti osposobiti, tj. da li nakon korištenja njege imam pravo ostati u firmi do 3. djetetove godine?

2.Da li imam pravo raditi skraćeno radno vrijeme ako mi dijete ima teže oštećenje zdravlja?

3.Da li, prema novom zakonu, imam pravo na godišnji iz 2009. godine (bila sam na porodiljnom)?

4.Da li imam pravo na godišnji ove godine, tj. dok sam na njezi djeteta?

 

Hvala!

 

odgovori:

ad.1. da iamte pravo prema čl.73. ZOR-a.

ad.2. skračeno radno vrijeme je kategorija o kojoj ZOR govori vezano za štetni i po zdravljeopasne posslove kod kojih je propisan takav način rada prema čl.44. dakle odgovor je NE. No međutim poslodavac može (ali i ne mora) na vaš ZAHTJEV odobriti VAM rad u nepunom radnom vremenu.

ad.3 da

ad.4.da

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija