Jump to content

Izvanredni otkaz ili?


bajica01

Preporučene objave

Pozdrav svima. Čest sam gost ovih stranica i puno sam korisnih savjeta pročitao i primijenio.

Sada mi treba konkretan savjet, pa molim za pomoć.

 

Zaposlen sam u privatnoj firmi oko godinu i pol. Plaću primam relativno redovito, ali niti jednom nisam primio platnu listu, tako da ne znam kolika mi je satnica, plaća li mi se prekovremeni rad, koliko sam GO iskoristio, koliko mi je GO ostalo...

Dolaskom u firmu sam potpisao ugovor na neodređeno vrijeme u kojem stoji da ću za 40 sati tjedno primiti osnovnu plaću od 3000 kn. Ja radim 6 dana u tjednu po 7,5 sati, dakle svaki tjedan odradim barem 5 prekovremenih sati (često bude i više). Plaća mi se kreće u rasponu od 2950kn (???) do 3150kn.

 

Nedavno sam zbog obrane u prometnom prekršaju tražio od poslodavca platne liste zadnjih 6 mjeseci i neugodno se iznenadio. Na svakoj listi piše SAMO redovan rad i naveden je broj fonda sati iz dotičnog mjeseca. Na svakoj je listi brutto iznos plaće drukčiji, te nigdje ne piše niti iznos satnice, niti koeficijent po kojem se brutto iznos obračuna. Kad sam o nepravilnostima i nejasnoćama upitao poslodavca, rekao je da on to "sve skupa obračuna na papiriću i na listu napiše samo redovan rad, kako ne bi bilo previše redaka na listi" (?!?) Ostao sam šokiran izjavom i nisam bio u stanju raspravljati s njim. Sutradan sam našao jedan papir s izračunom: broj redovnih sati×22kn + broj prekovremenih sati×32kn (zbog onog 7,5 uredno zaokruženo na manji broj) = brutto za taj mjesec. Na nekom drugom obračunu, subotom upisan GO u trajanju od (opet) 7 sati. I tako dalje.

Usput, od mene se očekuje, po potrebi, biti na raspolaganju i nedjeljom u npr. 7 ujutro ili 10 navečer (radim u ribarskoj industriji).

 

Smatram da me se sustavno potkrada, pa me zanima, imam li, na osnovu navedenog, temelj za izvanredni otkaz zbog nepoštivanja radnih prava i direktnog kršenja ugovora?

 

Ispričavam se na dugom postu i unaprijed zahvaljujem na pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bajica,

prema Zakonu o radu poslodavac je obvezan

1.voditi evidenciju o radnicima koje zapošljava i radnom vremenu prema čl.4.

2.redovito radno vrijeme je 40 sati tjedno sukladno vašem ugovoru o radu, a prema čl.43.

3.svaki rad preko 40 sati tjedno smatra se prema čl.45 prekovremenim radu i za njega Vam poslodavac mora platiti više prema čl.86.pomenutog Zakona. Koliko više Zakon nije precizirao (uobičajeno je to 50% više a za rad blagdanima ili na dane koji su Zakonom određeni kao nerani 100% više).

4.prema čl.85. poslodavac vam je dužan svakoga mjeseca dostaviti (najkasnije 15 dana po isplati) OBRAČUN plaće koji je i ovršna isprava (što kod vas nema važnosti jer vi plaću dobivate) i iz kojeg mora biti vidljiv fond redovnih sati,prekovremeni sati,rad nedjeljom ili blagdanom. Za neizdavanje obračuna plaće predviđena je novčana kazna za poslodavca od 61.000 do 100.000 kn.

Vi ste pitali "izvanredni otkaz ili"?

Ja bih na vašem mjestu išao na "ili".

Pri izvanrednom otkazu morate isti obrazložiti opravdanim razlozima zbog kojih nastavak radnog odnosa nije moguć ovažavajući interese obiju strana,a sobzirom da vi dobivate palću nebi bilo takvih elemenata opravdanosti prema onome što ste naveli kao prekršaje poslodvca iako to oni jesu. zato vam prepotućam ono ....ili...a to je:

 

Prvo izračunajte unatrag sve svoje:

1.redovne sate

2.prekovremene sate

3.sate kada ste radili nedjeljama ili praznicima

ad.2. i 3. Uvečajte satnice za 50 odnosno 100%

i ustanovite novčanu razliku. Otiđite poslodavcu na razgovor i upozorite ga na sve njegove prekršaje koje sam Vam gore naveo te tražite da vam dostavi ispravne obračune plaća kao i isplatu razlike koju ste ustanovili.

Ukoliko odbije razgovor ili vam na vaše traženje odgovori negativno uputit ćete mu:

Zahtjev za zaštitu prava,preporućeno poštom sa povratnicom,u kojem ćete tražiti sve isto i opetovano ga upozoriti na prava koja Vam je uskratio i priprjetiti ćete mu obračnjem inspekciji rada i u konačnici sudu. Ukoliko vam ne odgovori ili odgovori negativno onda ćete se stvarno obratiti institucijama koje sam vam naveo.

Mislim da će već nakon razgovora vaš poslodavac pristati na dogovor oko plačanja razlike...možda ne 50% i 100% ali to je stvar dogovora.

Eto ...to bi bilo to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na brzinskoj pomoći.

Sad je problem što radnici sami upisuju svoju prisutnost na poslu, a te liste se nalaze kod poslodavca. Osim toga, ja ne znam po kojoj satnici radim, jer to nigdje nije navedeno (niti u ugovoru, niti na ovih par platnih lista koje sam zatražio). A ne mogu ni preko brutto iznosa plaće izračunati, jer je na svakoj od navedenih listi, brutto različit.

 

I još nešto: smije li mi subote koje ne radim stavljati u godišnji odmor?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bajica01 je napisao:

Hvala na brzinskoj pomoći.

Sad je problem što radnici sami upisuju svoju prisutnost na poslu, a te liste se nalaze kod poslodavca. Osim toga, ja ne znam po kojoj satnici radim, jer to nigdje nije navedeno (niti u ugovoru, niti na ovih par platnih lista koje sam zatražio). A ne mogu ni preko brutto iznosa plaće izračunati, jer je na svakoj od navedenih listi, brutto različit.

 

I još nešto: smije li mi subote koje ne radim stavljati u godišnji odmor?

 

Bajica,

jesi ti pročito kaj sam napisal? Pod 1. piše da poslodavac mora voditi evidenciju o radnom vremenu. Ako je ne vodi a ne vodi pravilno, a to si i ustanovio,onda ćeš mu ti dati svoju evidenciju koja nora biti indentična sa onom koju si predao poslodavcu.Ako je tvoja evidencija drugačija od njegove e onda te je okro. A to nemože.Ima da ti plati kaj si odradio.

Izračun satnice. Ti imaš ugovorenu osnovnu plaću bruto ili neto ...jel tako? Onda ćeš podjeliti svoju bruto plaću ili neto plaću sa brojem sati na bazi 40 sati tjadno na bazi 168 sati. Zašto 168 zato jer prosječno svaki mjesec kroz godinu ima 4,2 tjedna, dakle je 40 X 4,2 = 168 (dakle to je prosječni mjesečni fond redovitih sati-neked je 160,nekad je 172 itd) Ako je tvoja plaća neto 3000kn onda je tvoja satnica 3000 : 168 = 17,86 kn/sat za redovne sate. Gotovo. Za prekovremene 17,86 x 1,5 = 26,79 kn/satu...za nedelju i blagdane 17,86 x 2 = 35,72 kn/satu. dakle tolko ti poslodavac motra platiti.

Poslodavac ti nemože računati subote u godišnji ako imaš godišnji 4 tjedna (20 radnik dana) ako imaš Go 5 tjedana(25 radnih dana) onda može.

To kaj ti je bruto svaki mjesec drukčiji to je ili

zato jer svaki mjesec ima različiti broj sati a može biti da vam poslodavac izračunava vrijednost u kunama za prekovremene pa ih u tom iznosu podjeli sa brojem redovnih sati (takav je primjerice kod mene bio slučaj)pa vam se radi toga mjenja bruto iznos i veći je kad imate više prekvremenih a manji kad ih imatemate manje ili nemate(a i neto). To radi kako nebi prikazivao prekovremene sate jer ga u količini prekovrenih Zakon ograničava na najviše 8 tjedno ili 32 mjesečno ili 180 godišnje. Kada bi tih prekovremenih sati bilo više od 180 godišnje morao bi to prijaviti inspektoru za radne odnose. Ovak kak to on radi ako uopće radi ti dobiš svoje ali se ne vide prekvremeni. To je isti protiv propisa jer evidencija i Obračun plaće moraju biti razvidni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno da si ispravno postupio.Vidiš da si ga prokužio da ti želi uvaliti sporazumni.

Nema šanse da to potpisuješ. Ti dođi kod njega i reci mu da tražiš da se očituje o tvom zahtjevu i to pismeno.Nadam se da si mu na lijep način priopčio u zahtjevu da ćeš se obratiti inspekciji rada ukoliko to ne učini a isto mu ponovi i u razgovoru.

Vidjet ćemo što će on dalje? Ali nema baš puno mogućnosti.

1.Može ti dati nove obračune i platiti razliku.

2.Može ti dati otkaz iz poslovno uvjetovanih razloga . No međutim ti si sa poslanim ZZP-om već korak ispred njega. Ukoliko ti da otlkaz mora ga obrazložiti OPRAVDANIM razlozima koji bi bili laž jer je razlog to što si se pobunio i tražio svoja prava i ti bi to u novom zahtjevu za zaštitu prava naveo. Ukoliko bi došlo do suda uz nalaz inspektorata i tvoj prvi i drugi ZZP,siguran sam da je popušio.

3. Može ti dati redoviti otkaz radi tvog skrivljenog ponašanja.

4. Izvanreni otkaz radi teške povrede obveza iz radnog odnosa.

ad.3 i 4. mora također obrazložiti što bi u krajnjem slučaju proizvelo isti efekt kao ad.2.

Dakle ti uredno dolazi na posao,pojačano pazi na redovito izvršavanje radnih obveza i pazi da ti ko nešto ne pdmetne. Sve eventualne nepravilnosti u postupanju prema tebi svakodnevno zapisuj. Budi staložen i miran,jer bu sad počel lov na vještice. A možda i nebude.

Kad odreagira onda bumo tu i opet bumo pomogli. Dakle fino i uljudno,bez visokih c i bez preveć emocija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ali ima tu par problemčića:

1. GO: Ja sam na godišnjem od 10.04. (subota), kad mi je prekipilo i kad sam sam sebi rekao da je najbolje da odem kući, prije nego svima saspem u facu sve što mi je na pameti. Samo da još napomenem da nisam tražio dozvolu za korištenje istog. U svom sam zahtjevu tražio i da mi se navede koliko sam GO prenio u 2010.g, koliko sam GO dobio za 2010.g, te koliko sam ga iskoristio.

Među papirima koje mi je poslodavac dao je i Potvrda o GO u 2010.g, u kojoj piše da imam pravo na dio godišnjeg (6 dana), iskoristio sam 4 dana, a preostala 2 dana će mi pisati tu subotu (koju sam odradio do 9:30h) i ponedjeljak. NIJE navedeno koliko GO sam dobio za ovu godinu. Sve ostalo mi je jasno. Još mala opaska - u navedenoj potvrdi mi se poslodavac obraća na TI.

Na savjetima vam zahvaljujem, ali sam svakako mislo firmu napustiti. Mislim da je najgore što mi se zbog odlaska na nedozvoljeni GO može desiti - izvanredni otkaz od strane poslodavca. U krajnjoj liniji - dao otkaz ili dobio otkaz, dođe mi na isto.

2. PLATNE LISTE: Tražio sam ispravne liste za cijeli period rada kod poslodavca, a dobio sam liste samo za 2009.g u kojima je naveden samo redovan rad, dakle fond sati. I nedostaju liste za 2-3 mjeseca.

Budući nisam vodio privatno evidenciju prisutnosti na radnom mjestu, tražio sam na uvid službenu evidenciju ili njihove kopije, kako bi ustanovio novčanu razliku koju mi je dužan. To nisam dobio.

3. RASKID: Na papiru, bez naslova piše: Ja __________, dana 12.04. na vlastiti zahtjev raskidam ugovor na neodređeno vrijeme. Točka. I ništa više.

4. Budući sam sve mislio riješiti mirnim putem, svoje zahtjeve nisam poslao poštom, nego samo ostavio poslodavcu na stol. Usput, bio sam vrlo uljudan i nadasve jasan u zahtjevu, gdje sam i detaljno obrazložio zašto mislim da mi je dužan.

Ali, po mom mišljenju, budući ni poslodavac nije stvar rješavao službeno, dakle putem pošte, mogu ponovno poslati isti zahtjev, ovaj puta preporučeno s povratnicom, pa sve ispočetka.

 

Osim komentara vas molim i odgovor: Može li mi na osnovu mog nepojavljivanja na poslu odbiti isplatiti sate koje sam dosad odradio?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija