Jump to content

Svaka pomoć je Potrebna!!!


gargamel011

Preporučene objave

Nakon smrti roditelja kuća se dijelila na mene i brata(nije postojala nikakva oporuka zbog iznenadne smrti oca).Brat i ja smo u lošim odnosima s tim da je on dobio darovnim ugovorom zemljište gdje je izgradio kuću i u kojoj biva 24godine.A ja,žena i djeca živimo u kući koja je u ostavinskoj raspravi.Neki dijelovi kuće koji su nadograđeni a drže se u sklopu kuće koja je na raspodijelu ne ulaze u diobu.Riješenje parnice je da brat i ja dijelimo ostatak kuće na dva jednaka dijela.Pošto se nikako nemožemo dogovoriti oko dijelova i cijene zanima me dali ja imam ikakva prava da i dalje nadograđujem svoj dio koji nije išao u diobu a da ne trebam njegovu suglasnost?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

nisam pravnik, ali iz iskustva Vam mogu dati savjet.

Najbolje je prvo riješiti vlasničke odnose sa bratom pa onda dalje graditi.

Ako se ne možete dogovoriti, onda se ide na sudsko razvrguće suvlasničke zajednice, tj. prodaja na dražbi.

Tako će se dobiti puno manja cijena za nekretninu, ali ako ne ide drugačije ti je jedino rješenje.

Možete tako otkupiti njegov dio pa kad znate što je Vaše onda naprijed sa radovima.

Nadam se da sam bar malo pomogla.

Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam pravnik, ali budući da se pravnici ne javljaju, možda bar malo pomognem:

 

Ako ostavinska još nije gotova, tražite da mu se ono što je dobio na dar uračuna u nasljedni dio. No tada će se i vama uračunati svi darovi koje ste dobili od ostavioca.

 

Proučite Zakon o nasljeđivanju - uračunavanje darova

 

Članak 89.

(1) Svakom se zakonskom nasljedniku prigodom diobe na zahtjev uračunava u nasljedni dio vrijednost svega što je dobio na dar od ostavitelja na bilo koji način.

(2) Vrijednost plodova i drugih koristi koje je nasljednik imao od darovane stvari sve do smrti ostaviteljeve ne uračunava se.

(3) Vrijednost dara ne uračunava se ako je ostavitelj izjavio u vrijeme darovanja ili kasnije, ili u oporuci, da se dar ne uračuna u nasljedni dio, ili se iz okolnosti može zaključiti da je to bila volja ostaviteljeva.

(4) Pri uračunavanju vrijede odredbe o nužnom dijelu, s time da se nužnom nasljedniku uvijek u vrijednost njegova nužnog dijela uračunavaju darovi koje je dobio.

 

Ako ste gradili i ulagali u kuću tražite da se to izdvoji iz ostavine (iz vašeg posta izgleda da ste to već učinili).

 

A što se tiče građenja i nadograđivanja, nisam sigurna da ne treba suglasnost, budući da ste suvlasnici, osim ako je vaš dio fizički podijeljen. Nadam se da će se tu javiti netko tko to bolje zna.

 

Pozdrav,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija