Jump to content

Molim vas za pomoć...


7of9

Preporučene objave

Moj otac je bio jamac ujaku koji je nedavno preminuo.Ostavinska rasprava je za dva dana.Ujak ima tri sina,od kojih jedan je nosioc ujakovog životnog osiguranja.i nasljednik svega...(imovina i dr.)

Pa vas sad molim za savjet ,da li je moguće da se na bilo koji način isplati taj kredit iz životnog osiguranja moga ujaka,,,ili moj otac mora otplatiti kredit ,,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

SMRT (Zakon o obveznom odnosima)

Članak 213.

Smrću dužnika ili vjerovnika prestaje obveza samo ako je nastala s obzirom na osobna svojstva koje od ugovornih strana ili osobne sposobnosti dužnika.

 

Oslobođenje jamca zbog gubitka osiguranja

Članak 119.

(1) Ako vjerovnik napusti zalog ili koje drugo pravo kojim je bilo osigurano ispunjenje njegove tražbine ili ga izgubi svojom krivnjom i tako onemogući prijelaz toga prava na jamca, ovaj se oslobađa svoje obveze prema vjerovniku za onoliko za koliko bi mogao dobiti ostvarenjem toga prava.

(2) Pravilo stavka 1. ovoga članka vrijedi kako u slučaju kad je pravo nastalo prije sklapanja ugovora o jamstvu, tako i u slučaju kad je nastalo nakon toga.

 

Dužnost obavješćivanja jamca o dužnikovu propuštanju

Članak 117.

Ako dužnik ne ispuni svoju obvezu na vrijeme, vjerovnik je dužan obavijestiti o tome jamca, inače će mu odgovarati za štetu koju bi jamac pretrpio zbog toga.

Oslobođenje jamca zbog vjerovnikova odugovlačenja

Članak 118.

(1) Jamac se oslobađa odgovornosti ako vjerovnik, na njegov poziv poslije dospjelosti tražbine, ne zahtijeva ispunjenje od glav¬nog dužnika u roku od mjesec dana od toga poziva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Bila je ostavinska rasprava ,i ujakov sin se odrekao svega ,tj. imovine,sve je pripalo mojoj baki tj. ujakovoj majci.

Ja sam svjesna da ona nema financijske mogučnosti otplačivati kredit koji je ostao iza ujaka.

Ali me sad zanima ,on je dobio od životnog osiguranja ,kojim je bio moj ujak osiguran 20000eura,pa me sad zanima da li postoji mogučnost da se iz tog iznosa naplati kredit ,ili nije???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako dužnik neplaća kredit jamac ima obvezu nastaviti plaćanje kredita.

jamac povrat uplačenoga za otplatu kredita ,uvećano za kamate

potražuje od nasljednika (treba paziti na zastaru (3-5 godina)

 

banci se neće dati ubjeđivati sa nasljednikom .

ako nasljednik hoče preuzeti obvezu treba nastaviti plaćati dug i obavjestiti banku.

 

dali je tim životnim osiguranjem

osigurano vračanje kredita.

 

ako se ujakov sin odrekao svega kako je mogao dobiti isplatu životnog osiguranja

pošto ujak ima sina

kako je mogla majka(ujakova)biti nasljednik.

 

puno nelogičnosti

 

obavjestiti banku o isplati životnog osiguranja

ako je isplata kredita osigurana jamcem i životnim osiguranjem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što se tiče police osiguranja, ova je situacija moguća i logična, pogotovo ako polica nije bila vinkulirana u korist banke kao kreditora, nego je kao osoba kojoj se ima isplatiti premija netko treći. Taj iznos sa police nije nikada ni pripadao ocu, nego je u slučaju da se dogodi osigurani slučaj otac mogao birati prilikom sklapanja police kome će se isplatiti novac, u ovom slučaju očito sinu.

 

Nadam se da nisam previše iskomplicirao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Odrekao se svih nekretnina na kojima je teret od 10000 eura ,a prihvatio novac od životnog osiguranja.Policom životnog osiguranja nije bio osiguran kredit.Nitko od triju sinova nije htio prihvatiti oporuku ,te je baki pripalo sve.Nije htio nitko prihvatiti oporučno ništa jer bi na taj način i morali podmiriti dugove od ujaka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija