Jump to content

Kome se može čestitati?


anonimno

Preporučene objave

Evo npr. meni se može čestitati, položila i to sa pohvalom iz ZUP-a i EU.

Zaključak: ispitivači su bili divni, a ispitivali su mene svaki po 20-tak minuta. Sad vidim da sam malo pretjerala sa učenjem za DSI, jer nije toliko strašno. Kolege koji su pročitali knjigu 5 dana prije ispita prošli su jednako kao i ja koja sam je učila 1 mjesec.

Pitanja su osnovna i ne mora se sve znati. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tek sam primljena u državnu službu. Jasan mi je opći dio, no, zbunjuje me posebni jer se za moje radno mjesto sastoji od 6 stranica samo popisa pravnih izvora.Daj mi reci kako se polaže posebni-pisano pa usmeno o pisanom (slično kao na pravosudnom) ili? Ne mogu vjerovati da moram naučiti sve što je nabrojeno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, kao što sam kolegama obećala, evo popisa pitanja sa DSI, nabrajam samo ona koja su mene ispitivali:

 

1.Što je Ustav?

2.Promjena Ustava?

3. Koja područja obuhvaća?

4. Ograničavanje Ustavom zajamčenih prava?

5. Državno odvjetništvo?

6. Predlaganje zakona?

7. Objava Zakona?

8. Retroaktivno djelovanje zakona?

9. Referendum?

10. Imunitet zastupnika?

11. Uredbe sa zakonskom ovlasti?

12. Plan rada u tijelima državne uprave?

13. Def. drž. službenika (novi zakon)?

14. Prijam u drž. službu?

15. Povrede služb. dužnosti, čime se propisuju i tko o njima odlučuje?

16. Rad na određeno?

17. Prijam vježbenika i njihova plaća?

18. Def. plaće?

19. Što je županija, grad, općina i djelokrug?

20. Raspuštanje predstavničkih tijela u JLP®S?

21. Imenovanje Vladinog povjerenika?

22. Predstavničko i izvršno tijelo u JLP®S?

23. Raspisivanje izbora i mandat članova predst. tijela u JLP®S?

24. Načelo materijalne istine u ZUP - u?

25. Načelo svrsihodnosti?

26. Zašto je ZUP -opći propis?

27. Supsidijarnost ZUP-a?

28. Čime se pokreće upr. postupak?

29. Dijete kao svjedok?

30. Vođenje zapisnika i kada je zapisnik javna isprava?

31. Tko rješava o žalbi?

32. Sukob nadležnosti?

33. Rad 1. i 2. tijela po žalbi?

34. Razlika pravomoćnosti i konačnosti?

35. Kad se može pokrenuti up. spor?

36. Koliko EU ima članica?

37. Institucije EU?

38. Osnivački ugovori?

39. Slučaj Turska?

40. Postupak kandidature RH?

41. Koliko pitanja je sadržavao upitnik Europske komisije za RH?

42. Predpristupni fondovi?

43. Osobno pitanje za/protiv ulaska u EU?

TO JE SVE NARODE, A ISPITIVAČI SU BILI ODLIČNI.

MENE SU TOLIKO PUNO PITALI JER SAM PRAVNIK I PROVODIM UPRAVNI POSTUPAK U PRAKSI.

SRETNO SVIMA!!!

:thumbs:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lidica - daj objasni malo kako to sve ide kad se prođe pismeni i usmeni iz posebnog dijela.

 

Zanima me slijedeće:

1. ima li kakva pauza za psihićki se odmorit i zapalit cigaretu?

2. dali se opći dio ide kao po pokretnoj traci - odmah od jednog ispitivača do drugog ili ima vremena za predahnut, malo prelistat prije još jednom... ( i opet zapalit cigaretu) - jadni mi pušači :-D

3. dali na početku dobiješ točan raspored što polažeš kojim tijekom (osim posebnog dijela) ili to ovisi kako te tko pozove tj. kako te neki vodi tamo?

:-?:-?:-?:-?:-?:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moje iskustvo-12-14:15-posebni dio-pismeno+usmeno. Za vrijeme pismenog dijela povremeno tebe i tvoju grupu (nas je bilo 6 u prostoriji) obilazi gospođa zadužena za tu grupu-donosi papira za pisanje ako treba i tako. Njoj se javljaš ako trebaš izaći na wc. Nije bilo puno izlaženja. Nakon posebnog dijela-usmenog ta ista gospođa vodi tebe i još nekog iz grupe kod prvog ispitivača.Nema rasporeda unaprijed, barem nije bilo prije 4 mjeseca:)Kad to završiš, ona te dočeka, kaže ti na što ideš slijedeće i ja sam imala doslovce 5 minuta da uzmem i malo prelistam, kad evo nje i vodi te dalje! Iskreno, meni je u neku ruku tako bilo i bolje-šta sam znala, znala sam, i samo šibaj redom:) Završili smo oko 18h sa svime. Opet smo završili u toj istoj prostoriji i ispotpisivali neke papire, čestitalo nam se i to je to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala, hvala, mala isprika svima što nisam, kao što sam ranije rekla, stavila nova pitanja od 17. veljače, jer nisam bila u mogućnosti, zato evo ih sada:

Ovo su bila pitanja za SSS:

1. Način upisivanja akata u urudžbeni zapisnik?

2. Rokovnik predmeta?

3. interna dostavna knjiga?

4. Osnivači EU i godina osnivanja?

5. Što je Euro?

6. Šengenski sporazum?

7. Kopenhaški kriteriji?

8. Koja je najvažnija godina za EU i zašto?

9. Koju ulogu ima RH u EU trenutačno i objasniti?

10. Što je Ustav, kada je donesen, tko ga donosi?

11. Tko donosi zakone?

12. Djelokrug predsjednika RH?

13. Tko i kako i na koji rok se bira predsjednik RH?

14. Što je Sabor?

15. Ovlasti Sabora?

16. Poslovi drž. uprave?

17. Koliko ima ureda drž. uprave u županijama?

18. Što je JLP®S i koje poslove obavljaju?

19. Izvori financiranja JLP®S?

20. Izvršna i predstavnička tijela u JLP®S, te tko za njih donosi proračun?

21. Povrede služb. dužnosti i tko o njima odlučuje u prvom i drugom stupnju?

22. Prijam u drž. službu?

23. Bitni sastojci rješenja u ZUP-u?

24. Kada i kome se ulaže žalba?

25. Što je ZUP?

26. Što je ZUS i razlika od ZUP-a?

SRETNO SVIMA!

:thumbs:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bok, evo ovakva su moja iskustva:

Odmah nakon posebnog dijela, dakle prije 16 sati počeo nam je opći dio. Nas 8 u grupi smo se izmjenjivali dvoje po dvoje po uredima, išli smo kao na traci, bez prestanka, hrane, vode, wc-a..

Na kraju sam ušla greškom kod zup-a i počela govoriti o EU, jer više nisam znala kod koga što idem. Tajnica nas je odmah vodila čim izađemo iz jednog ureda u drugi. Nema unaprijed rasporeda ispitivanja, ali ti po završenom ispitivanju ispitivači napišu sva pitanja koja su te pitali i stave u košuljicu sa ocjenom položio/nije položio.

P.S. Zabranjeno je bilo pušenje.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

nije mi jasno, kažeš nisi trebala toliko učiti, a vidim da te nisu baš štedjeli sa pitanjima!? meni se baš ne čini jednostavno. ja do ispita imam 2 tjedna i nije mi baš svejedno. iz ZUP-a npr. sve ti se čini-ma ja to znam, a kad malo bolje stanem i promislim da trebam dati odgovor na konkretno pitanje nije uopće tako jednostavno!

 

ja imam 2 tjedna do ispita, i nisam prije spremala jer sam očekivala da ću termin dobiti bar mj. dana prije ispita, no javili su mi tek 2 tjedna prije.

 

imaš li kakav dobar savjet? što učiti, što ne učiti. by the way, isto sam pravnik pa sam svjesna da se neću tako lako provući...

 

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bok,

ta pitanja iz ZUP-a su doista osnovna, ništa tu nije komplicirano, a ja sam se pripremala po pitanjima sa pravosudnog i po svom starom običaju išla težim putem, bespotrebno.Ništa se ne brini, bitno je da ne šutiš kada te nešto pitaju, kreni, ako si na krivom putu, ispraviti će te. Dobro nauči postupak oko žalbe, razliku odbijanja i odbacivanja, dostavu pismena i načela. Nemoj ići u dubinu, samo osnovno znanje o svemu tome. Ne zamaraj se sa izvanrednim pravnim lijekovima, ima ih jako puno, a rijetko kada to pitaju.

Činjenica da si pravnik, ne znači da se nećeš lako provući. Sve je stvar sreće, evo ti primjera: ja sam sve odgovarala u paru sa jednim pravnikom, on ,blago rečeno, nije imao pojma sa pojmom. Toliko se "pripremao" za ispit, da nije znao nabrojati koje predmete polažemo, čak se iznenadio kada smo ulazili na EU, nije znao ni što je to, a položio je, jer nije šutio i samo je pričao, a ja sam dopunjavala.

Sretno!

P.S. EU ti savjetujem da ne učiš iz Informatorove knjjige, već iz malog pojmovnika o EU kojeg možeš naći na stranici mei-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala ti na informacijama! puno mi znače!

ja sam već u blagoj panici, pa se bojim da će me snaći samo detalji i iznimke. no, valjda kao što kažeš bit će što bude, malo sreće dobro će doći.

 

znam da nas ima svakakvih, no ravnam se i po iskustvu sa faksa kad sam za sve morala proći teži put...

 

hvala još jednom!

 

pozdrav!

Lida je napisao:

Bok,

ta pitanja iz ZUP-a su doista osnovna, ništa tu nije komplicirano, a ja sam se pripremala po pitanjima sa pravosudnog i po svom starom običaju išla težim putem, bespotrebno.Ništa se ne brini, bitno je da ne šutiš kada te nešto pitaju, kreni, ako si na krivom putu, ispraviti će te. Dobro nauči postupak oko žalbe, razliku odbijanja i odbacivanja, dostavu pismena i načela. Nemoj ići u dubinu, samo osnovno znanje o svemu tome. Ne zamaraj se sa izvanrednim pravnim lijekovima, ima ih jako puno, a rijetko kada to pitaju.

Činjenica da si pravnik, ne znači da se nećeš lako provući. Sve je stvar sreće, evo ti primjera: ja sam sve odgovarala u paru sa jednim pravnikom, on ,blago rečeno, nije imao pojma sa pojmom. Toliko se "pripremao" za ispit, da nije znao nabrojati koje predmete polažemo, čak se iznenadio kada smo ulazili na EU, nije znao ni što je to, a položio je, jer nije šutio i samo je pričao, a ja sam dopunjavala.

Sretno!

P.S. EU ti savjetujem da ne učiš iz Informatorove knjjige, već iz malog pojmovnika o EU kojeg možeš naći na stranici mei-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Bio sam na dsi 28.04.2006. i uspio sam položiti. Bilo me je toliko strah da vam ne mogu opisati - vjerojatno i stoga što nisam kvalitetno priredio sva područja. Najviše sam radio ZUP, ZUS i lokalnu samoupravu, a zamalo sam roknuo iz sustava državne uprave i ustavnog uređenja no ispitivačica je bila fenomenalna - da je htjela mogla me je rušiti. Nemojte dolaziti totalno nespremni - to nema smisla. Pitanja su slična ili ista ovima koje možete pročitati na ovoj stranici, a dovoljno je raditi po skriptama općeg dijela. Puno pozdrava svima i puno sreće.

Stipa Brođanski

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija