Jump to content

Smanjenje koeficijenta prije mirovine


Jezerkinja

Preporučene objave

Jezerkinja je napisao:

Poslodavac je uvjetovao, potpis na novi ugovor ili otkaz. Što se inače može dogoditi ako radnik ne potpiše ugovor jer se ne slaže s njim?

 

Nemože poslodavac ništa uvjetovati,. Zakon o radu uvjeetuje stvari.

Prema zakonu o radu,poslodavac može donijeti:

1. Odluku o redovitom potkazu ugovora o radu iz poslovno uvjetovanih razloga sa PONUDOM novog ugovora sa izmjenjenim uvjetima. Naizgled isto kao što vam je i dao-novi ugovor. Ali taj ugovor ne morate prihvatiti ili i možete ali se možete i kad ga prihvatite na njga žaliti Zahtjevom za zaštitu prava u kojem biste osporili razloge koje bi poslodavac morao obrazložiti u toj odluci.Na ugovor koji ste potpisali nemožete se žaliti jer ste potpisom izrazili da se sa njim slažete.

Dakle prije nego će vam stvarno otkazati poslodavac bi vam morao ponuditi ovo što sam pod1. napisao.

2. Ne prihvatite li tako opisan otkaz i novi ugovor,poslodavac može donijeti Odluku redovitom otkazu ugovora o radu iz poslovno uvjetovanih razloga. I opet imate pravo Zahtjeva za zaštitu prava.

Dakle načinom na koji ste potpisali novi ugovor izbili ste si mogućnost prigovora na poslodavčeve odluke. I niko ne garantira da vas uskoro ne čeka ono pod 2. Nažaost.

Tu je bitna procedura koju traži sud. Ukoliko vam poslodavac nebi ponudio prvo pono pod 1. nego odmah išao na otkz,u slučaju vaše tužbe sudu sud bi njegov otkaz smtrao nezakonitim i vrato vas na posao.

Dakle informirati se a onda djelovati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

Za 4 mjeseca imam pravo na punu mirovinu, zaposlenik sam državne ustanove, te mi je prije dva dana uručen novi ugovor o radu temeljem kojeg me poslodavac raspoređuje na drugo radno mjesto, pa mi samim time i smanjuje koeficjent za plaću što mi atomatski umanuje ukupan prosjek koji je potrban za obačun mirovne. Kako nisam potpisao novi ugovor o radu poslodavac mi je danas uručio rješenje o novom koeficjentu čime mi je smanjen bod i plaća. Ne znam da li je to po novom zakonu moguće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemože poslodavac ništa uvjetovati,. Zakon o radu uvjeetuje stvari.

Prema zakonu o radu,poslodavac može donijeti:

1. Odluku o redovitom potkazu ugovora o radu iz poslovno uvjetovanih razloga sa PONUDOM novog ugovora sa izmjenjenim uvjetima. Naizgled isto kao što vam je i dao-novi ugovor. Ali taj ugovor ne morate prihvatiti ili i možete ali se možete i kad ga prihvatite na njga žaliti Zahtjevom za zaštitu prava u kojem biste osporili razloge koje bi poslodavac morao obrazložiti u toj odluci.Na ugovor koji ste potpisali nemožete se žaliti jer ste potpisom izrazili da se sa njim slažete.

Dakle prije nego će vam stvarno otkazati poslodavac bi vam morao ponuditi ovo što sam pod1. napisao.

2. Ne prihvatite li tako opisan otkaz i novi ugovor,poslodavac može donijeti Odluku redovitom otkazu ugovora o radu iz poslovno uvjetovanih razloga. I opet imate pravo Zahtjeva za zaštitu prava.

Dakle načinom na koji ste potpisali novi ugovor izbili ste si mogućnost prigovora na poslodavčeve odluke. I niko ne garantira da vas uskoro ne čeka ono pod 2. Nažaost.

Tu je bitna procedura koju traži sud. Ukoliko vam poslodavac nebi ponudio prvo pono pod 1. nego odmah išao na otkz,u slučaju vaše tužbe sudu sud bi njegov otkaz smtrao nezakonitim i vrato vas na posao.

Dakle informirati se a onda djelovati.

 

 

Hm,voljela bih da je tako,no moje iskustvo sa sudom je vrlo loše,jer sud štiti jačega (onoga tko ima više kondicije u svakom pogledu) zato preporučam ne "talasati" jer, što je dozvoljeno Bogovima nije volovima,sve ostalo je demagogija!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako si dobro tumacim novi mirovinski zakon NN 157/2013, clanak 81. stavak 8 i 10, ako u ovoj godini idete u mirovinu, ovogodisnje place nece vam se racunati za izracun mirovine vec ce se za izracun koristiti prosjecni vrijednosni bod od prošlih godina, tako da nemate brige oko smanjenja primanja i mirovine.

 

Hvala Vam na odgovoru, ali svakako mi je bitno da mi primanja ostanu ovakva kakva jesu te sam odlucio da necu potpisati novi ugovor o radu obzirom da mi mijenjaju radno mjesto i smanjuju primanja.

Uglavnom hvala puno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija