Jump to content

područje opće drž, skrbi


Mirna-

Preporučene objave

Na molbu prijateljice molim odgovor. Prijavljena je u Belom Manastiru, gdje boravi preko vikenda , jer preko tjedna ( u mirovini je) spava kod sina i snahe kod kojih čuva unuke. Podnijela je zahtjev za povrat poreza i prije par tjedana dobila poziv da se hitno javi u porezno. Rečeno joj je da je prijavljena ( KAŽU PRIJAVA SUSJEDA) da ne živi na adresi na kojoj je prijavljena (osobna i svi dokumenti su na toj adresi)( kuća je vlasništvo njene kčerke) i da nema pravo na povrat poreza, za područje opće drž. skrbi ( ako se tako to naziva). Navodno je policija provjeravala gdje spava (!!!!!!!) i u poreznom su je izvjestili da nema prAvo na povrat poreza.Što je potrebno uraditi, jer njeno prebivalište je zaista Beli M. a u Osijeku samo pomaZe djeci. Hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tijekom lipnja sam na seminaru (neću reklamirati organizatora ali predavač je renomirana stručnjakinja za poreze) sam čula ovako: porezna uprava ima ovlasti angažirati policijsku upravu ako dobije dojavu da osoba nije istinito prijavila podatke o prebivalištu, a razlog zašto porezna to po prijavama (anonimnim) radi je u činjenici da se brine za ispravnu uplatu poreza i prireza prema mjestu stanovanja. U tu svrhu policijski službenici na poticaj porezne uprave odlaze na teren i pitaju susjede da li npr. ja stanujem na adresi koju sam prijavila u svojoj poreznoj kartici (PK) i o tome sačinjavaju zapisnik te daju izvješće poreznoj upravi. Predavačica koju spominjem nam nije dalje objašnjavala kako onda porezna uprava postupa, da li osobu zove da promijeni podatke ili što radi, ali ovo je informacija koju sam čula, pa nadam se da će vam pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mirna- je napisao:

Na molbu prijateljice molim odgovor. Prijavljena je u Belom Manastiru, gdje boravi preko vikenda , jer preko tjedna ( u mirovini je) spava kod sina i snahe kod kojih čuva unuke. Podnijela je zahtjev za povrat poreza i prije par tjedana dobila poziv da se hitno javi u porezno. Rečeno joj je da je prijavljena ( KAŽU PRIJAVA SUSJEDA) da ne živi na adresi na kojoj je prijavljena (osobna i svi dokumenti su na toj adresi)( kuća je vlasništvo njene kčerke) i da nema pravo na povrat poreza, za područje opće drž. skrbi ( ako se tako to naziva). Navodno je policija provjeravala gdje spava (!!!!!!!) i u poreznom su je izvjestili da nema prAvo na povrat poreza.Što je potrebno uraditi, jer njeno prebivalište je zaista Beli M. a u Osijeku samo pomaZe djeci. Hvala na odgovoru.

 

Odlukom Ustavnog suda ne postoji institut prebivališta. Dakle i prebivalište i uobičajeno boravište smatra se boravištem. S tim povezano,prema odredbi članka 38. stavak 2. Općeg poreznog zakona, za poreznog obveznika samca boravište se određuje prema mjestu u kojem se pretežno zadržava ili prema mjestu iz kojeg pretežno odlazi na rad ili obavljanje djelatnosti.

 

U ovom slučaju, kod određivanja razdoblja pretežnog zadržavanja poreznog obveznika samca, mišljenja sam da samo sud relevatna institucija koja će utvrditi temeljem iskaza svjedoka i dokaza u kojem se mjestu samac pretežito zadržava tijekom godine. Dakle, zapisnik o policijskom očevidu ne bi, prema mom mišljenju, biti dokaz da osoba 5 dana tjedno boravi u Osijeku, a vikendom (2 dana) u Belom Manastiru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija