Jump to content

Pričuva


Wachea

Preporučene objave

Lijep pozdrav svima na forumu.

 

Dakle, moj problem je ovaj: prije nekih 10 mjeseci sam kupio stan u novoj, manjoj zgradi (sveukupno 7 stanova). Koliko mi je poznato, pričuva se mora plaćati. Međutim, u zgradi nekoliko vlasnika stanova ne želi plaćati te se zbog toga, između ostalog, još nije našao ni predstavnik stanara a ni firma koja bi upravljala (upravitelj).

Ja bih želio plaćati pričuvu iz više razloga, ali ne mogu ništa dok nekolicina njih to odbija.

 

Što ja zapravo mogu poduzeti zakonski gledano? Potoje li kazne za neuzimanje upravitelja? Hoću li je i ja morati platiti bez obzira što ni na koji način ne mogu utjecati na ishod (kvadratura stana mi je mala)?

 

Puno hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko znam postoji minimalni broj stanova koji moraju imati upravitelja, ali ne znam niti gdje to piše niti koji je to minimum. Čuo sam da je to minimum od 8 stanova, pa ako je tako, onda Vaša nekretnina ne mora imati upravitelja i ne mora se plaćati pričuva. Međutim, nisam siguran. Nadam se da će Vam netko točno odgovoriti, a volio bih i da se pozove na određeni propis. I mene zanima odgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o vlasništvu .... NN 91/95

Upravitelj

 

Članak 378.

 

(1) Suvlasnici nekretnine su dužni poslove upravljanja nekretninom povjeriti upravitelju u skladu s ugovorom kojega s tim upraviteljem sklapaju.

 

Zajednička pričuva

 

Članak 380.

 

(1) Sredstva zajedničke pričuve suvlasnici su dužni uplaćivati na račun koji će u tu svrhu otvoriti, prema utvrđenom godišnjem, odnosno višegodišnjem programu.

 

(2) Sredstva iz stavka 1. ovoga članka suvlasnici su dužni uplaćivati najmanje u visini koja odgovara 0,54% vrijednosti njihova posebnoga dijela, godišnje.

 

Rok za zaključenje ugovora

 

Članak 384.

 

Suvlasnici su dužni međuvlasnički ugovor iz članka 375., ugovor u svezi sa zajedničkim dijelovima iz članka 377. i ugovor s upraviteljem iz članka 378. ovoga Zakona zaključiti u roku od dvanaest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.

 

Prinudna uprava

 

Članak 385.

 

(1) Ako suvlasnici nisu osigurali upravljanje nekretninom u roku iz članka 384. ovoga Zakona, jedinice lokalne samouprave odredit će fizičku ili pravnu osobu koja će obavljati poslove uprave tom nekretninom (prinudni upravitelj).

 

(2) Prinudni upravitelj ima sve ovlasti upravitelja nekretninom propisane odredbama ove glave Zakona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bojim se da mi to ne pomaže puno. Već sam pročitao taj dio iz Zakona.

Lokalna samouprava funkcionira isto kao i cijela država - nikako. Od njih sasvim sigurno neću dobiti nikakav odgovor ili pomoć.

 

Ponovio bih - što bih ja mogao učiniti da bih izbjegao eventualnu kaznu jer, u principu, ja zbog manjka kvadrature ne mogu nikoga ni na što prisiliti (51% ukupne kvadrature odlučuje o upravitelju, firmi koja će održavati zgradu itd)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o vlasništvu kaže i sljedeće:

Rok za zaključenje ugovora

Članak 384.

Suvlasnici su dužni međuvlasnički ugovor iz članka 375., ugovor u svezi sa zajedničkim dijelovima iz

članka 377. i ugovor s upraviteljem iz članka 378. ovoga Zakona zaključiti u roku od dvanaest mjeseci

od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.

 

Prinudna uprava

Članak 385.

(1) Ako suvlasnici nisu osigurali upravljanje nekretninom u roku iz članka 384. ovoga Zakona, jedinice

lokalne samouprave odredit će fizičku ili pravnu osobu koja će obavljati poslove uprave tom

nekretninom (prinudni upravitelj).

(2) Prinudni upravitelj ima sve ovlasti upravitelja nekretninom propisane odredbama ove glave Zakona.

 

Dakle, prijavite nadležnom tijelu slučaj i čekajte rješenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija