Jump to content

Predugacko prezime nakon braka


blizanka1984

Preporučene objave

Bok svima,

Imam jedan velik problem pa me zanima da li jos postoji takvih slucajeva.

Nedavno sam se udala i htjela sam uzeti muzevo prezime- no receno mi je u maticnom uredu da je njegovo prezime predugacko (van der xxxx) i da prema nasem zakonu, osoba smije imati 2 imena i 2 prezimena. Pa me zanima kako mogu razrijesiti ovaj problem???

Kome se mogu obratiit, zaliti ili sl???

Molim za pomoc

Hvala svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Nikome se tu nemožete žaliti osim što možete eventualno podnijeti tužbu ustavnom sudu.

 

Zakon izričito kaže slijedeće:

 

Zakon o osobnom imenu

NN 69/92

 

Članak 2.

Osobno ime se sastoji od imena i prezimena.

Ime odnosno prezime može se sastojati od više riječi. Osoba čije se ime ili prezime ili ime i prezime sastoji od više riječi, dužna je služiti se istim osobnim imenom u pravnom prometu.

Ime i prezime kojim se osoba služi u pravnom prometu može sadržavati svako za sebe najviše dvije riječi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

propast_66 je napisao:

Nikome se tu nemožete žaliti osim što možete eventualno podnijeti tužbu ustavnom sudu.

 

Zakon izričito kaže slijedeće:

 

Zakon o osobnom imenu

NN 69/92

 

Članak 2.

Osobno ime se sastoji od imena i prezimena.

Ime odnosno prezime može se sastojati od više riječi. Osoba čije se ime ili prezime ili ime i prezime sastoji od više riječi, dužna je služiti se istim osobnim imenom u pravnom prometu.

Ime i prezime kojim se osoba služi u pravnom prometu može sadržavati svako za sebe najviše dvije riječi

 

 

Dakle, broj riječi je ograničen na dvije samo u pravnom prometu, a ne i u matičnim knjigama. Drugim riječima, gospođa ima pravo upisati se kao van der xxxx, a u pravnom prometu može izostaviti titulu i član koji se u nizozemskom smatraju dijelom prezimena, i potpisivati se sa xxxx, u skladu s našim normama.

 

Osim toga, ako je vjenčanje bilo kod nas, nekako su u matičnoj knjizi vjenčanih morali upisati i gospodina van der xxxx-a. Ili je možda u Hrvatskoj zabranjeno ženiti se Nizozemcima/Nizozemkama zbog neodgovarajućih prezimena?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

on je upisan punim imenom i prezimenom.. a ja sam ostavila svoje prezime.

ne znam da li ce on jednom eventualno biti prisiljen " skratiti" svoje prezime (kad bude dobio nasu osobu tj. trajni boravak...- da li ce se onda i on morati odluciti koji dio prezimena zeli "izbrisati" sa svoje osobne...????).

ma to je apsurdno.. meni neshvatljivo.

bilo je na TV-u neki dan isti slucaj.. i ljudi su nemocni. nikakva tuzba im nije pomogla.

cini mi se da kad udjemo u EU ovaj ce zakon brzo propasti.. jer kako ce onda stranci zivjeti ovdje, a ima njih podosta s duzim prezimenom- imenom...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija