Jump to content

Mirovina bez i sa statusom hrvi


Bucimir

Preporučene objave

U mirovini sam zbog profesionalne nesposobnosti 20% rat 80% mir od 28.siječnja 2009.godine.Konačno sam nakon točno 360 dana od izlaska na prvostupanjsku komisiju dobio rješenje sa drugostupanjske koja mi je potvrdila 20% hrvi privremeno od 1.7.2009.do 30.6 2010. Molio bih nekoga sa sličnim ili istim statusom ili nekog znalca da mi odgovori dali imam pravo na razliku mirovine od onoga dana kad sam stekao status hrvi.Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I ja sam otišao u mirovinu bez statusa hrvi koji mi je naknadno priznat i to od dana od prije nego mi je priznata mirovina. Status mi je priznat od 01.01.2006. a u mirovina od 04. mj 2007. tako da su mi u HZMO priznali retroaktivno sve od kada se nalazim u mirovini kao da sam od početka imao priznat status hrvi-a. Kasnije dok sam napokon dobio 2. st. rješenje o statusu HRVI-a ( koji mi se status priznaje od 01.01.2006. )a koje sam riješenje dobio tek 2009 godine, dobio sam od HZMO-a zaostatke u nazad 3 godine.

 

Ja sam imao i ostvario isto pravo, dok drugi pak tvrde da isto pravo nisu ostvrarili odnosno da im nisu isplatili zaostatke od dana od kada im je priznat rvi nego tek od dana kada su dostavili rješenje u mirovinsko.

 

Milsim da je to ponaoso svaki slućaj za sebe. Odnosno da oni u HZMO to procjene i tako i naprave jer i dva slićna slućaja nisu ista nego samo slićna.

 

U svakom slućaju pošaljite u HZMO 2. st. rješenje o statusu HRVI poradi novog izračuna mirovine s time da vam se sada u obzir uzme isti status.

 

Ako ste otišli u mirovinu iz MUP-a zatražite i pravao koje imate a to je veće policijsko zvanje 2 gore na osnovu statusa HRVi-a ( ja sam zatražio HZMO da zatraži od MUP-a i tako je i bilo ).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bucimir je napisao:

U mirovini sam zbog profesionalne nesposobnosti 20% rat 80% mir od 28.siječnja 2009.godine.Konačno sam nakon točno 360 dana od izlaska na prvostupanjsku komisiju dobio rješenje sa drugostupanjske koja mi je potvrdila 20% hrvi privremeno od 1.7.2009.do 30.6 2010. Molio bih nekoga sa sličnim ili istim statusom ili nekog znalca da mi odgovori dali imam pravo na razliku mirovine od onoga dana kad sam stekao status hrvi.Pozdrav!

Kolega Bucimir,tvoja je i službena dužnost priložiti dokumentaciju(ovaj put riješenje o HRVI)kojom se potvrđuje neka promjena u statusu u HZMO.Pošto je izračun mirovine sa statusom HRVI veći,ja ne vidim prepreku za dobivanje razlike mirovine za to razdoblje.Trebao bi dobiti i novo riješenje o mirovini jer je došlo do promjene u statusu i u tom rješenju bi trebalo pisati o pravu na razliku mirovine.Bilo bi dobro kontaktirati pravnu službu HZMO da izbjegneš nedoumice,možeš i telefonski,0800 636363 ili 01/4891-666 :palac:
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz iskustva naglašavam da je dobro uz zahtjev za ponovni izračun mirovine, uz rješenje DLP dobro staviti i sve kopije nalaza u vezi HRVI. Mirovina se dobije prema novom rješenju, od dana kada je donešeno II stup. rješenje LP.

Svaku promjenu, npr. novo rješenje DLP, dostaviti područnom uredu HZMO.

Meni je u rješenju HZMO neupadljivo pisalo, da je rješenje privremeno, a prema rješenju DLP. Kada sam dobio konačno rješenje DLP, predao sam u HZMO, a do sada nisam dobio ( pola godine ) nikakvu izmjenu, npr. da je sada i rješenje HZMO trajno ( vjerojatno se podrazumjeva, jer u tekstu uz rješenje DLP, vežu i svoje rješenje ).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bucimir je napisao:

U mirovini sam zbog profesionalne nesposobnosti 20% rat 80% mir od 28.siječnja 2009.godine.Konačno sam nakon točno 360 dana od izlaska na prvostupanjsku komisiju dobio rješenje sa drugostupanjske koja mi je potvrdila 20% hrvi privremeno od 1.7.2009.do 30.6 2010. Molio bih nekoga da mi odgovori dali imam pravo na razliku mirovine od onoga dana kad sam stekao status hrvi.

 

S obzirom da ste prije otišli u mirovinu (od 28.01.2009.) nego što ste ostvarili status HRVI (od 01.07.2009.) to bi išlo jako teško. Prije će biti da će pravo ići od prvog dana narednog mjeseca po prijavi nastale promjene (nova činjenica koja utječe na izračun mirovine). Prema tome, trebate kod HZMO-a podnijeti odgovarajući zahtjev uz koji morate priložiti ovjerenu presliku drugostupanjskog rješenja MOBMS-a o priznatom statusu HRVI iz Domovinskog rata.

Istina je, što je u ranijim postovima i navedeno, da različite PS HZMO različito rješavaju pa je moguće i da vam priznaju povoljniji iznos mirovine i od 01.07.2009. godine.

Sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jeli moguče da različite područne službe HZMO različito rješavaju pojedine slučaje u ovom primjeru slučaj kakav je naveo kolega Bucimir.Na koje se pravilnike i zakone pozivaju te službe osim zakona o mirovinskom osiguranju i zakona o pravima branitelja.Oprostite na mojem pojednostavljenom pitanju,može li se desiti da branitelj sa istim slučajem kao što je slučaj od kolege Bucimira, uzmimo u Splitu,ostvari razliku mirovine dok branitelj npr. u Osijeku ne ostvari razliku.Meni tu stvarno nije puno toga jasno a vjerujem da nas ima više.To mi djeluje diskriminirajuče od strane HZMO prema braniteljima.Nebi li područni uredi HZMO trebali raditi po naputcima centralne službe HZMO u Zabrebu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma, moraju postupati po Zakonu o mirovinskom osiguranju :

 

Članak 54.

(1) Pravo na invalidsku mirovinu ima osiguranik od dana nastanka invalidnosti, ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.

(2) Kada se pravo na invalidsku mirovinu ostvaruje na zahtjev osiguranika nakon prestanka osiguranja, a invalidnost je postojala prije podnošenja zahtjeva, osiguranik ima pravo na invalidsku mirovinu od dana nastanka invalidnosti, ako je zahtjev za ostvarivanje prava podnesen u roku od šest mjeseci od dana nastanka invalidnosti. Ako je zahtjev podnesen nakon isteka navedenoga roka, osiguranik ima pravo na invalidsku mirovinu od prvoga dana idućeg mjeseca nakon podnošenja zahtjeva i za šest mjeseci unatrag.

 

Članak 59.

Osiguranik ima pravo na naknadu od dana nastanka tjelesnog oštećenja ako je zahtjev za ostvarivanje prava podnesen u roku od šest mjeseci od dana nastanka tjelesnog oštećenja. Ako je zahtjev podnesen nakon isteka navedenog roka, osiguranik ima pravo na naknadu od prvoga dana idućega mjeseca nakon podnošenja zahtjeva i za šest mjeseci unatrag.

 

Postoji i institut žalbe ! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

depresiva je napisao:

Jeli moguče da različite područne službe HZMO različito rješavaju pojedine slučaje u ovom primjeru slučaj kakav je naveo kolega Bucimir.

 

Moguče je . Svi oni rade po istim zakonima samo što svi oni zakone ne tumače isto , pa shodno s time izdaju i rješenja na osnovu istih zakona.

 

To sam skužio iz prakse čitajući ovdje odgovore kolega i u samim razgovorima .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

moj slučaj.hrvi dobio u 3.mjesecu koji važi od 01.10.2009. do 31.01.2011. odmah predao zahtjev u hzmo i dobio novo rješenje o mirovini koje ide od 01.04.2010. bez ikakvih zaostataka.samo da naglasim da sam u zahtjevu potraživao svoja prava od 01.10.2009. ali su me odbili jer da po novom zakonu od 21.11.2009. više nemamo pravo na zaostatke. eto tako je bilo kod mene dali mi 2 mj. povećanje od 800 kn a sada mi odnijeli 10% odnosno 420 kn.pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nilda je napisao:

Ma, moraju postupati po Zakonu o mirovinskom osiguranju :

Članak 54.

(1) Pravo na invalidsku mirovinu ima osiguranik od dana nastanka invalidnosti, ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.

(2) Kada se pravo na invalidsku mirovinu ostvaruje na zahtjev osiguranika nakon prestanka osiguranja, a invalidnost je postojala prije podnošenja zahtjeva, osiguranik ima pravo na invalidsku mirovinu od dana nastanka invalidnosti, ako je zahtjev za ostvarivanje prava podnesen u roku od šest mjeseci od dana nastanka invalidnosti. Ako je zahtjev podnesen nakon isteka navedenoga roka, osiguranik ima pravo na invalidsku mirovinu od prvoga dana idućeg mjeseca nakon podnošenja zahtjeva i za šest mjeseci unatrag.

Članak 59.

Osiguranik ima pravo na naknadu od dana nastanka tjelesnog oštećenja ako je zahtjev za ostvarivanje prava podnesen u roku od šest mjeseci od dana nastanka tjelesnog oštećenja. Ako je zahtjev podnesen nakon isteka navedenog roka, osiguranik ima pravo na naknadu od prvoga dana idućega mjeseca nakon podnošenja zahtjeva i za šest mjeseci unatrag.

 

Postoji i institut žalbe !

Nilda ovdje nije riječ o utvrđivanju invalidnosti i priznavanju prava na invalidsku mirovinu, već o novoj činjenici (naknadno priznat status HRVI) pa se tu ne primjenjuju navedeni članci.

 

cherry je napisao:

moj slučaj.hrvi dobio u 3.mjesecu koji važi od 01.10.2009. do 31.01.2011. odmah predao zahtjev u hzmo i dobio novo rješenje o mirovini koje ide od 01.04.2010. bez ikakvih zaostataka.samo da naglasim da sam u zahtjevu potraživao svoja prava od 01.10.2009. ali su me odbili jer da po novom zakonu od 21.11.2009. više nemamo pravo na zaostatke. eto tako je bilo kod mene dali mi 2 mj. povećanje od 800 kn a sada mi odnijeli 10% odnosno 420 kn.pozdrav!

 

Sve to je napravljeno po članku 122. ZOMO, koji članak će se najvjerojatnije primjeniti i u Bucimirovu slučaju:

(1) ...

(2) Novo rješenje donijet će se i onda kada se sazna za nove činjenice koje utječu na pravo osiguranika, odnosno osigurane osobe, a koje su nastale nakon donošenja rješenja o pravu.

(3) Osiguraniku, odnosno osiguranoj osobi pripada pravo na temelju rješenja donesenog prema odredbama stavka 1. i 2. ovoga članka od prvoga dana idućega mjeseca nakon podnošenja zahtjeva, a ako je postupak pokrenut po službenoj dužnosti - od prvoga dana idućega mjeseca nakon donošenja novog rješenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija