Jump to content

dom


ady

Preporučene objave

Majka i ja sklopile smo prije 3 godine ugovor o doživotnom uzdržavanju.Ona sad želi otici u starački dom.Koje su moje obaveze po tom pitanju jer ona ima svoju mirovinu kojom bi plaćala boravak u staračkom domu.Ja sam do sada plaćala sve račune sa svojom plaćom i uz pomoć njene mirovine.

 

Kada sam trebala prijaviti na poreznu upravu sklapanje ugovora o dož.uzdržavanju.

 

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vaše obveze prema majci regulirane su i navedene u ugovoru o doživotnom uzdržavanju

tako da morate postupati u skladu sa njim

kako nekretnina prelazi na vas tek nakon majčine smrti, na poreznu ne trebate ići dok vam je majka živa. nakon njene smrti nekretnina prelazi na vas, trebate za dokaz imati izvadak iz matice umrlih ili smrtovnicu pa otići na poreznu i na zemljišnoknjižni odjel općinskog suda tamo gdje se nekretnina nalazi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem Vam na Vašem brzom odgovoru.Dakle,obveze su plaćanje računa,kupovina lijekova i slično.Napominjem da majka i ja živimo u tom istom stanu,ja se obveza pridržavam koliko god to mogu pa me zanima dali se njenim odlaskom u starački dom išta mijenja.Toga u ugovoru nema.Ne znam da li bih ja možda trebala plaćati dom?

 

Hvala puno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

e sad tu se pitanje dijeli na moralno-pravne obveze.

 

sa pravnog aspekta vi ste dužni postupati prema ugovoru

odnosno poštovati ugovor

jer dobivate kao davatelj uzdržavanja veliku vrijednost-stan, nakon smrti vaše majke.

 

napominjem da iznosim svoje osobno mišljenje

temeljeno na pretpostavci da su međusobni odnosi korektni.

 

najbolje se dogovoriti sa majkom, s obzirom na novonastalu situaciju.

ako ste u mogućnosti plaćajte za dom, ili barem participirajte

(to je vaša majka i bez obzira na ugovor, da joj pomoć treba, pomogli biste joj ?!)

 

ako je njena mirovina dostatna za dom, ali joj ništa ne ostane, dajte joj neki svojevrsni džeparac ili joj makar nastavite kupovati odjeću obuću higijenske potrepštine, lijekove, voće i sl.

 

u svakom slučaju popričajte sa majkom i vidite kakva su njena očekivanja spram vas s obzirom na novonastalu situaciju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovoru.

 

Odnosi su relativno korektni i ja činim sve što mogu,kao što bi činila da ona ode u dom.

 

Trenutno,od svoje mirovine,dio novaca ona koristi za neke njene troškove,dio odlazi na kupovinu hrane a sve ostalo ja plaćam,dakle režije preko interneta te sve to stoji na mojoj stranici od banke i u registratorima.

 

Majka je dobrog zdravlja i vrlo je aktivna jedino što živimo na 5 katu pa ja sve nosim.

 

Naravno,i dalje ću činiti sve što je u mojoj moći jer moj polubrat,otkad mu je majka rekla da će stan ostaviti meni,nije više došao niti nazvao,ali ni inače,ona nije imala pomoći od njega i njegove familije.

 

Ja sam u ozbiljnoj vezi i dečko bi se trebao doseliti kod nas,međutim i on i ja imamo stalni posao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa u tom slučaju ne bi trebalo biti problema.

ali svakako razgovarajte sa majkom.

(da ne bi ona odlučila ugovor raskinuti......)

jer gledajte, ona može prodati stan, staviti novce u banku i živjeti vrlo komotno u domu sa mirovinom i prihodima od prodaje stana (ili davanja istog u najam)

u stanu živite vi tako da bi svakako morali ili plaćati sve ili sudjelovati u troškovima režija i hrane. da i ne govorim o troškovima majamnine.

kako će vam dečko doseliti u stan nakon majčinog odlaska, za očekivati je da će od tada i on participirati u računima svakodnevnog života, pa ćete moći jedan dio sredstava preusmjeriti na majku.

a osim toga u slučaju eventualnog spora sa polubratom koristilo bi vam da imate dokaz da ste vi stvarno uzdržavali majku.....

svakako je, unatoč poslu, posjećujte....

imate samo jednu majku, ne zaboravite

razmislite ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija