Jump to content

Prava djece nevjenčanih supružnika nakon smrti


Pero23
 Dijeli

Preporučene objave

Poštovani,

molio bih Vas za jedno pojašnjenje, ovakva je situacija.

 

Za sada oko 4 godine živimo kod mene u nevjenčanom braku supruga (udovica) i ja (razveden), oboje imamo po dvoje malodobne djece iz prvih brakova (moja žive sa bivšom suprugom), svatko ima od prije svoju kuću, auto, i sl.

U slučaju smrti jednog supružnika, nakon odvajanja bračne stečevine, kako se dijeli ostala imovina ostavitelja?

Drugim riječima, da li su supružnik i njegova djeca u ravnopravnom odnosu s ostaviteljevom djecom?

Da li se nešto mijenja situacija ako se prethodno vjenčamo?

 

 

Unaprijed se zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

izvanbračna zajednica koja je trajala tri godine ( i kraće ako je u njoj rođeno zajedničko dijete) izjednačena je sa bračnom u pogledu nasljednih prava

dakle vaši nasljednici su vas (izvan)bračni drug i vaša djeca, na jednake dijelove.

nadživjeli (izvan)bračni drug može tražiti izdvajanje bračne stečevine, tada se 1/2 te imovine smatra bračnom stečevinom a 1/2 se koja ulazi u ostavinsku masu dijeli na nadživjelog (izvan)bračnog druga i djecu-na jednake dijelove.

kad se radi o bračnim drugovima, dovoljno je da su u braku 1 dan, i stječu pravo nasljeđivanja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem Vam, no mislim da se nismo u potpunosti razumjeli.

Bit pitanja je da li djeca nadživjelog bračnog druga imaju ikakva prava u imovini preminulog. Tj. da li su izjednačeni u pravima djeca naživjelog i djeca preminulog (različiti su im oba roditelja)? Da li se što mijenja vjenčanjem (npr. da li automatski postaju posvojeni od strane bračnog druga njihovih roditelja)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Djeca nadživjelog bračnog druga nemaju pravo naslijeđivanja, osim ako su posvojena.Posredno mogu naslijediti dio te imovine, onu koju naslijedi njihov roditelj ako očuh/maćeha umre prije roditelja.

 

Posvojenje je poseban postupak, nema veze sa sklapanjem braka.

Za posvojenje proučite Obiteljski zakon , čl.123. - 148.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

 Dijeli



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija