Jump to content

otkaz ugovora o radu


vesna2

Preporučene objave

radim kod privatnika (ugostiteljski objekt) neprekidno preko deset godina..

 

danas mi je gazda onako usput napomenuo da radim samo do kraja mjeseca jer će ubuduće navodno raditi on sam i sa svojom suprugom i da si potražim posao..

 

ništa mi nije dao u pisanom obliku..

 

imam li pravo na otkaz u pisanom obliku, imam li pravo na otkazni rok i otpremninu..

 

imam li kakva prava na burzi ? kako da se osiguram a da me ne prevari?

 

navodno godinama ne uplaćuje potrebne doprinose na plaću i što će u tom slučaju biti sa mojim radnim stažom ?

 

kako ništa ne znam molim za savjet

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vesna,

otkaza nema dok ga pslodavac ne napiše prema ZOR-u:

Oblik, obrazloženje i dostava otkaza

 

Članak 112.

 

(1) Otkaz mora imati pisani oblik.

 

(2) Poslodavac mora u pisanom obliku obrazložiti otkaz.

 

(3) Otkaz se mora dostaviti osobi kojoj se otkazuje.

 

Vezano za otkazni rok pri redovitom otkazu ugovorta o radu iz poslovno uvjetovanih razloga (a samo takav smiješ ptihvatiti):

Redoviti otkaz ugovora o radu

 

Članak 107.

 

(1) Poslodavac može otkazati ugovor o radu uz propisani ili ugovoreni otkazni rok (redoviti otkaz), ako za to ima opravdani razlog, u slučaju:

 

1) ako prestane potreba za obavljanjem određenog posla zbog gospodarskih, tehničkih ili organizacijskih razloga (poslovno uvjetovani otkaz).

i

Otkazni rok

 

Članak 113.

 

(1) Otkazni rok počinje teći danom dostave otkaza ugovora o radu.

i

Najmanje trajanje otkaznog roka

 

Članak 114.

 

(1) U slučaju redovitog otkaza, otkazni rok je najmanje:

5) dva mjeseca i dva tjedna, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno deset godina,

 

Otpremnina

 

Članak 119.

 

(1) Radnik kojem poslodavac otkazuje nakon dvije godine neprekidnog rada, osim ako se otkazuje iz razloga uvjetovanih ponašanjem radnika, ima pravo na otpremninu u iznosu koji se određuje s obzirom na dužinu prethodnog neprekidnog trajanja radnog odnosa s tim poslodavcem.

 

(2) Otpremnina se ne smije ugovoriti, odnosno odrediti u iznosu manjem od jedne trećine prosječne mjesečne plaće koju je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu, za svaku navršenu godinu rada kod tog poslodavca.

 

(3) Ako zakonom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu nije određeno drukčije, ukupan iznos otpremnine iz stavka 2. ovoga članka ne može biti veći od šest prosječnih mjesečnih plaća koje je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu.

 

Dakle prema gornjem Vesna ti imaš pravo na otkazni rok i otpremninu a imaš pravo na naknadu sa Zavoda za zapošljavanje prema posebnom zakonu. Uvjet je da se moraš na burzu prijaviti u roku od 30 dana po otkazu.

Za doprinose koje je poslodavac dužan plačati provjeri na Zavodu za mirovinsko i socijalno osiguranje. Ukoliko ih nije plaćao prijavi ga nadležnoj mjesnoj poreznoj upravi koja će utjerati plačanje po službenoj dužnosti.

O ovome svemu što je poslodavac dužan ispoštivati prvo uljudno s njim razgovaraj kad do otkaza diđe. Bude li radio probleme napisat ćeš mu Zahtjev za zaštitu prava a ako bude i onda "težak" prijavit ćeš ga inspektoratu za radne odnose i tužiti sudu. Dobivaš 100%.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija