Jump to content

dug za komun. naknadu (garaža) ako ona nikad nije potraživana?


BlueZG

Preporučene objave

Naslijedio sam garažu koja zemljišnoknjižno spada u famozno Staro Vrapče, tako da se na nju ne može upisati vlasništvo. Dakle, ona je bila u vanknjižnom vlasništvu i promijenila dva vlasnika prije nego je došla do mene. Papiri uredni, originali ugovora na broju.

 

Za garažu se, koliko sam upoznat, nikad nije plaćala komunalna naknada, ili se barem nije jako dugo plaćala, s obzirom na vanknjižno stjecanje garaže i na to da nije vezana za stan u istoj zgradi (pa nema svog poštanskog sandučića).

 

Prodajem dotičnu garažu, pa su kupci postavili pitanje duga za komunalne doprinose. Ne znam što bi im rekao. Nikad nisam vidio ni rješenje ni uplatnicu za komunalno. Oni bi sve legalno, prijavili se, javili, tražili da plaćaju.

 

Jesam li ja odgovoran za taj dug? Odnosno, barem dio duga, koliko je garaža u mom vlasništvu, ili u vlasništvu osobe od koje sam je naslijedio? Kako bi Grad uopće identificirao dužnika, kad se radi o vanknjižno stečenom vlasništvu? Preko kopija ugovora?

 

U osnovi, može li Grad potraživati dug od nekoga kome nije izdao rješenje o naknadi i za koga uopće nije znao da je vlasnik određenog prostora?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema onom što sam čitao, zastara je 10 godina. Za to vrijeme, dug bi mogao biti između 500 i 1000 eura.

 

Zastara mi nije toliko bitna. Važno je utvrđivanje obveze i obveznika plaćanja komunalne naknade, te posljedično postojanje duga.

 

Tu je regulativa o komunalnim doprinosima, ali iz nje ne mogu ništa o navedenom izvući:

 

http://hgk.biznet.hr/hgk/fileovi/11069.pdf

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na webu Grada stoji:

 

POČETAK PLAĆANJA

 

Obveza plaćanja nastaje prvog dana sljedećeg mjeseca od stjecanja vlasništva, odnosno mogućnosti korištenja prostora ili zemljišta.

 

PROMJENA VLASNIKA ILI KORISNIKA

 

O svim promjenama koje se odnose na obvezu plaćanja komunalne naknade obveznik je dužan obavijestiti Gradski ured za prostorno uređenje, graditeljstvo, stambene i komunalne poslove i promet, Odjel za komunalne poslove i uređenje Grada, Trg Stjepana Radića 1, u roku od 15 dana od nastanka promjene, te dostaviti sve podatke i omogućiti uvid u njih. Ako se obveznik prestane koristiti prostorom, a ne obavijesti o tome, smatra se i dalje obveznim plaćati komunalnu naknadu sve dok ne dostavi isprave na temelju kojih bi se moglo donijeti novo rješenje.

 

OVRHA KOMUNALNE NAKNADE

 

Ako obveznik na vrijeme nije podmirivao obvezu, donosi se rješenje o ovrsi dospjelog duga za komunalnu naknadu.

Rješenje, po službenoj dužnosti, donosi Gradski ured za prostorno uređenje, graditeljstvo, stambene i komunalne poslove i promet, a provodi se u ovršnom postupku i na način određen Općim poreznim zakonom (Narodne novine 127/2000). Protiv rješenja dopuštena je žalba o kojoj odlučuje Ministarstvo zaštite okoliša i prostornog uređenja.

Žalba ne odgađa provedbu ovrhe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

5.1. Dospijeće obveze komunalne naknade

Dospijeće obveze komunalne naknade nastupa danom izvršnosti rješenja o

utvrđivanju visine komunalne naknade. Sukladno načelu konačnosti rješenja u

upravnom postupku, stranka u upravnom postupku stječe kakvo pravo ili obvezu na

temelju rješenja koje je konačno u upravnom postupku (tj. rješenje protiv kojega

nema redovitog pravnoga lijeka). No, kako je člankom 23 stavkom 2 ZKG-a

propisano da se rješenje o visini komunalne naknade donosi za kalendarsku godinu

(osim ako se za kalendarsku godinu mijenja visina naknade, za što je predstavničko

tijelo obavezno donijeti opći akt do kraja studenoga u prethodnoj godini), najkasnije

do 31. ožujka tekuće godine, to će izvršno rješenje o visini komunalne naknade

obvezivati stranku na plaćanje komunalne naknade od 1. siječnja kalendarske godine

u kojoj je doneseno (iako će činjenica izvršnosti rješenja nastupiti naknadno u tijeku

kalendarske godine).

 

ako nema rješenja nema ni obveze.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U tom smjeru idu i moja razmišljanja. Međutim, što je s obavezom da prijavim svoje vlasništvo, na temelju čega se onda izdaje rješenje?

 

Na primjer, stigne mi obavijest da sam dužan komunalnom za zadnjih pet godina. Ja otpišem da nisam dužan jer nikad nisam primio rješenje. Oni otpišu da rješenje nisam primio zato što nisam prijavio vlasništvo, što sam bio dužan učiniti, te mi je stoga komunalna naknada obračunata sukladno važećim parametrima za tu garažu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija