Jump to content

oduzimanje oružja, molim pomoć


Kristina0207

Preporučene objave

Pišem Vam u ime svog oca. Otac je odnedavno u mirovini, hrvatski je branitelj i ratni invalid i dijagnosticiran mu je oblik ptsp-a. Otac se aktivno bavio lovom više od 40 godina, sve dok nije dobio rješenje da mora predati oružje. Zanima me da li imamo neku osnovu za žalbu i da li mu oružje može biti vraćeno? Napominjem da je lov mojem ocu više od hobija, to je za njega i neki oblik terapije i pozitivno utječe na njegovo zdravlje i raspoloženje. Otac je uvijek poštivao sve propise o čuvanju i korištenju oružja,nikada nije počinio ikakav prekršaj, ima sve uvjete za siguran smještaj oružja i ne postoje nikakve okolnosti u kojima bi oružje moglo biti zloupotrebljeno (nema uživanja alkohola ni ikakvih narušenih odnosa s okolinom). Smatram da je ovo nepravda i da se svi ljudi s ptsp-om jednostavno ne mogu svrstati u isti koš, pošto nisu ni svi oblici ptsp-a isti. Otac nikada nije bio agresivan, niti je prijetnja sebi i okolini. Jednostavno se želi baviti lovom za čiju je sezonu živio iz godine u godinu. Kako da mu pomognem, da li bi trebala liječnička potvrda i kakva? Unaprijed hvala za pomoć.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o oružju

 

V. ODUZIMANJE ORUŽJA, STRELJIVA I ISPRAVA O ORUŽJU

 

Članak 44.

 

Nadležno tijelo oduzet će oružje, streljivo, odobrenje za nabavu oružja, oružni list, odobrenje za sakupljanje starog oružja od fizičke osobe koja prestane ispunjavati neki od uvjeta iz članka 10. stavka 2. točke 1., 3., 4., 5. i 6. ovoga Zakona ili uvjet iz članka 10. stavka 3. točke 1. ovoga Zakona.

 

Članak 47.

 

Rješenje o oduzimanju oružja, streljiva, odobrenja za nabavu oružja, oružnog lista, odobrenja za sakupljanje starog oružja i odobrenja za držanje oružja donosi nadležno tijelo.

Žalba protiv rješenja iz stavka 1. ovoga članka izjavljuje se povjerenstvu Ministarstva unutarnjih poslova za rješavanje žalbi u drugostupanjskom upravnom postupku.

Žalba protiv rješenja iz stavka 1. ovoga članka ne odgađa izvršenje.

 

pročitati čl. 10 i vidjeti da li ima osnove za oduzimanje oružja odnosno za žalbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kristina0207 je napisao:

Pišem Vam u ime svog oca. Otac je odnedavno u mirovini, hrvatski je branitelj i ratni invalid i dijagnosticiran mu je oblik ptsp-a. Otac se aktivno bavio lovom više od 40 godina, sve dok nije dobio rješenje da mora predati oružje. Zanima me da li imamo neku osnovu za žalbu i da li mu oružje može biti vraćeno? Napominjem da je lov mojem ocu više od hobija, to je za njega i neki oblik terapije i pozitivno utječe na njegovo zdravlje i raspoloženje. Otac je uvijek poštivao sve propise o čuvanju i korištenju oružja,nikada nije počinio ikakav prekršaj, ima sve uvjete za siguran smještaj oružja i ne postoje nikakve okolnosti u kojima bi oružje moglo biti zloupotrebljeno (nema uživanja alkohola ni ikakvih narušenih odnosa s okolinom). Smatram da je ovo nepravda i da se svi ljudi s ptsp-om jednostavno ne mogu svrstati u isti koš, pošto nisu ni svi oblici ptsp-a isti. Otac nikada nije bio agresivan, niti je prijetnja sebi i okolini. Jednostavno se želi baviti lovom za čiju je sezonu živio iz godine u godinu. Kako da mu pomognem, da li bi trebala liječnička potvrda i kakva? Unaprijed hvala za pomoć.

 

PTSP i oružje ne idu zajedno !

Čim saznaju u nadležnoj policijskoj postaji da osoba koja posjeduje bilo kakvo vatreno oružje isto oružje mu se odmah oduzima ! Bez obzira radilo se o lovcu, policajcu, vojniku , zaštitaru....ili nekome trećem.

 

Ne vjerujem da postoji ikakva mogućnost da vaš otac zadrži isto oružje jer mu je dijagnosticiran PTSP.

 

Meni su dali oružje i to kratko ( pištolj ) ali samo kao trofejno da ga posjedujem, morao sam mu dati zaliti cijev olovom i zavarti ga ! Sada ga posjedujem legalno sa rješenjem od nadležne policijske postaje i gledam ga ali nema više iz njega pucanja ( imam isto dijagnozu ptsp )

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I sam sam nekada bio lovac i naravno posjedovao oružje.Također mi je djagnosticiran kronični PTSP i oružje koje sam posjedovao svojevoljno sam poklonio prije nego su mi iz Mupa poslali bilo kakvu obavjest.Nemože se na osnovu neke psihijatrijske šifre otići u mirovinu zbog nesposobnosti za rad a istodobno posjedovati vatreno oružje.Pošto je lovcima na prvom mjestu uzgoj divljači i uživanje u prirodi,a tek na kraju odstrel nebi bilo loše da vaš otac proda oružje i kupi foto aparat ili kameru pa da sa njom ide u lov.Ili možda , ako se osjeća sposobnim za nošenje oružja da od svog psihijatra traži da mu to u nalazu i napiše ali je tada dužan obavjestiti HZMO i u tom slučaju gubi pravo na mirovinu po osnovi oboljenja od PTSP.Kako kaže naš narod,ne možeš imati i ovce i novce!Lijep i iskren pozdrav istinskim hrvatskim braniteljima,poglavito onima koji zaista pate zbog PTSP.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bucimir je napisao:

I sam sam nekada bio lovac i naravno posjedovao oružje.Također mi je djagnosticiran kronični PTSP i oružje koje sam posjedovao svojevoljno sam poklonio prije nego su mi iz Mupa poslali bilo kakvu obavjest.Nemože se na osnovu neke psihijatrijske šifre otići u mirovinu zbog nesposobnosti za rad a istodobno posjedovati vatreno oružje.Pošto je lovcima na prvom mjestu uzgoj divljači i uživanje u prirodi,a tek na kraju odstrel nebi bilo loše da vaš otac proda oružje i kupi foto aparat ili kameru pa da sa njom ide u lov.Ili možda , ako se osjeća sposobnim za nošenje oružja da od svog psihijatra traži da mu to u nalazu i napiše ali je tada dužan obavjestiti HZMO i u tom slučaju gubi pravo na mirovinu po osnovi oboljenja od PTSP.Kako kaže naš narod,ne možeš imati i ovce i novce!Lijep i iskren pozdrav istinskim hrvatskim braniteljima,poglavito onima koji zaista pate zbog PTSP.

 

Pitam bucmira.

 

Ja ne posjedujem oružje niti sam lovac,pitam kolegu bucmira jesmo li mi LUDI ili BOLESNI? Ja se nesmatram ludim da neznam šta radim,ali bolestan jesam(na ljekovima 15 godina).

Ako je neko lud pa nezna šta radi on može napravit sranje ne samo vatrenim oružjem nego i hladnim ili bilo čime.Takvima koji neznaju šta rade njima je mjesto iza rešetaka.

Da se razumijemo ja nisam ljubitelj oružja meni ga je bilo dosta onda kad je trebalo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gospodinu Bucmiru: Sad ispada da su svi ljudi s ptsp-om potpuni ludaci kojima nije mjesto u drustvu? Kao sto sam rekla, ptsp se manifestira na razlicite nacine i nisu svi isti. Isto tako je ptsp bolest koja ne dolazi samo od trauma rata, već od bilo kakvog veceg stresa u okolini. A i puno smo se obogatili od strasno velike love koju otac dobiva na racun ptsp-a (114 kn) i to nakon nekoliko godina natezanja s njima, svih mogucih lijecnickih provjera i ispitivanja...bolje bi mu bilo da nije ni dobio te pare. I za vasu informaciju- ptsp je najjace izrazen odmah nakon stresne situacije, postepeno se moze i izljeciti. Da sam trazila savjet o kupnji fotoaparata, postavila bi pitanje na neku drugu web stranicu :vrti: Hvala svima koji su pomogli konkretnim odgovorom na moje pitanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja bi samo pitao jel se radi o ratnom PTSP-u ili zbog saobračajne nesreče, ako je ovo drugo onda bi obavljanjem liječničkog pregleda uz odgovornost liječnika na komisiji i mogao dobiti dozvolu za DRŽANJE ali ne i za NOŠENJE oružja, ali temeljem dijagnoze policijska postaja/uprava u slučaju dobivanja odobrenja je dužna podnijeti žalbu na takvo mišljenje liječnika u stranku uputiti na drugostupanjsku komisiju koja je u domu zdravlja MUP-a i njihova je konačna.

Ako se radi o ratnom PTSP-u sama pomisao na nošenje oružja kao rekreacije je podložna nadzoru HZMO-a (koji imaju 5 godina nakon pravomočnosti rješenja) i koju će svakako iskorisiti za obnovu postupka a kao glavni argument će im biti da je osoba sposobna za držanje i nošenje oružja čime će biti potrebno opetovano vještačenje psijatrijskih komisija a ako se čovjek izliječi onda više nema razloga da bude u invalidskoj mirovini zbog bolesti već se može vratiti na burzu rada.

Vagnite sve mogućnosti i donesite odluke koje god želite, svaka odluka je na vama tj na vlasniku oružja a svaka pogrešna odluka može biti mač sa dvije oštrice.

Moje osobno mišljenje je da se osoba koja je doista bolesna tj traumatizirana nije za oružje jer nije luda ali su reakcije impulzivno-kompulzivne pa postoji opasnost i za ukućane i ostale da će se oružje zlorabiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Otac je nastradao na bojnom polju u eksploziji bombe. Imao je nekoliko operacija. Izvadili su mu gelere koji su ugrozavali vitalne organe, a nekoliko "bezopasnih" nosi dan danas u tijelu (neki se mogu i opipati pod kozom, pa nije ni cudo sto ga taj dogadaj prati). Na burzu rada se sigurno ne moze vratiti jer je on svoj radni vijek posteno odradio koliko je trebalo, a i godine su tu. Hvala svima na odgovorima i pomoci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kristina0207 je napisao:

Otac je nastradao na bojnom polju u eksploziji bombe. Imao je nekoliko operacija. Izvadili su mu gelere koji su ugrozavali vitalne organe, a nekoliko "bezopasnih" nosi dan danas u tijelu (neki se mogu i opipati pod kozom, pa nije ni cudo sto ga taj dogadaj prati). Na burzu rada se sigurno ne moze vratiti jer je on svoj radni vijek posteno odradio koliko je trebalo, a i godine su tu. Hvala svima na odgovorima i pomoci.

 

Nema veze u kojoj je mirovini, bitno je ima li ili nema PTSP koji se definira kao psihičko oboljenje, a da bi imao oružje osoba mora biti psihički zdrava.

 

Neka ode kod svog psihijatra pa neka s njime popriča o istom problemu možda mu on može u medicinskoj dokumentaciji navesti kako se izliječio pd PTSP-a i ustvrditi da je sada psihički zdrava osoba bez PTSP-a. Nakon toga neka ode na liječničku komisiju koja utvrđuje sposobnost može li ili ne tada imati oružje, pa tko zna treba probati i tu soluciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana!

 

Vaš otac i dalje može sudjelovati u radu Lovačkog društva ali na drugi način...tj. bez oružja....kao domar..i slično..

 

Nažalost zakonska regulativa je u tome pogledu jasna i definirana....PTSP i legalno posjedovanje oružja neidu zajedno...

 

Oružje se mora prodati u zakonskom roku,a možete ga i vi kupiti osobno, naravno uz propisane zakonske uvjete ako ih zadovoljavate...sretno...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

Kod mene je druga situacija .... ocu oduzeli oruzje (lovac je ) - pokusao je dobiti PTSP mirovinu, međutim ima riješenje da ne boluje od PTSP i naravno nije dobio mirovinu kao HRVI nego civilnu.

 

U vrijeme oduzimanja oružja imao valjani liječnički produžen do 2015.g.

 

Poslan od policijske postaje na vanredni lječnički - i opet prošao, zatim nezadovoljni 1. stupanjskom , šalju ga na 2. stupanjsku u ZG (MUP-ov Dom zdravlja) i tamo nije prošao.

 

Predsjednica komisije u telefonskom razgovoru izjavljuje da nije ni morao doći jer se liječio od PTSP-a !?!?!?!?!?

 

Znači psiho testovi su 100% ali to ništa ne vrijedi.

Napominjem da ima riješenje da ne boluje od PTSP-a što je tamo i napomenuo međutim to tamo nikoga nije zanimalo.

 

Nakon 2. stupanjskog riješenja dobiva zaključak od Policijske postaje o oduzimanju oružja na koji se može žaliti.

 

MOLIM BILO KOGA AKO MOŽE POMOĆI NEK SE JAVI !!!

 

HVALA !!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ikocis je napisao:

Kod mene je druga situacija .... ocu oduzeli oruzje (lovac je ) - pokusao je dobiti PTSP mirovinu, međutim ima riješenje da ne boluje od PTSP i naravno nije dobio mirovinu kao HRVI nego civilnu.

 

 

Vaš otac najvjerojatnije ima dijagnosticiran PTSP od strane lječnika, a ovo rješenje koje spominjete najvjerojatnije se odnosi na priznavanje tog dijagnosticiranog PTSP-a na ostvarivanje kako ste naveli prava na mirovinu po osnovu oboljenja od iste bolesti a da mu se ista bolet priznaje kao bolest nastala u ratu.

 

Vaš otac ima dijanosticiran PTSP jer se od istoga liječio kod doktora i to je dovoljno policiji da ako za isto znaju njemu oduzmu oružje.

 

Znači važna je liječnička dijagnoza a ne rješenja određenih komisija da bi se nekome oduzelo oružje. Ne mora imati HRVI na osnovu oboljenja od PTSP-a da bi mu se oružje oduzelo, može biti i u civilnoj mirovini s dijagnozom radi koje više ne smije imati oružje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija