Jump to content

Stečaj - par nejasnoća


htnet

Preporučene objave

Lijepi pozdrav kolege!

Imam par nejasnoća u vezi Stečajnoga zakona, pa bih molio neku dobru dušu za pomoć.

Evo idem redom:

 

1) od kada do kada stečajni i razlučni vjerovnici imaju pravo na kamate? Tu me zbunjuje to što čl. 72. SZ-a kaže da kamate teku od otvaranja stečajnoga postupka (tj. kada dospiju nedospjele tražbine - a to je dan otvaranja srečaja), ili se tu primjenjuje čl. 168. SZ-a, koji kaže da stečajni vjerovnici imaju pravo na kamate od izvještajnoga ročišta, da bi se zaštitili od odugovlačenja s postupkom.

Pretpostavljam da kamate u stečaju teku do namirenja, bilo srečajnoga, bilo razlučnoga vjerovnika.

Za razlučne vjerovnike - od kada oni imaju pravo na kamate? Ja smatram od izvještajnoga ročišta, a ne od otvaranja stečaja.

 

2)Krajnji rok za prijavu tražbine - min 15 dana, max 30 dana od otvaranja stečaja (za banke max 20 dana od otvaranja stečaja). Postoji i mogućnost naknadne prijave, ali ne poslije poziva za završno ročište. E sad, da li je moguće, i kako, da rok za prijavu tražbine bude i kraći?

 

3) Tko traži suglasnost od Ministarstva obrane RH, ako se stečaj ne može otvoriti nad pravnom osobom čija je osnovna djelatnost proizvodnja oružja i vojne opreme? Po mom tumačenju suglasnost traži stečajni sudac.

 

Zahvaljujem! :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo par riječi...

 

1) mislim da zz kamte teku od od dospijeća tražbine, jednako za stečajne i razlučne vjerovnike, a od otvranja stečaja, SZ čl. 72. samo uređuje redoslijed namirenja kamata koje teku nakon otvaranja, članak 168. odnosi se samo na razlučne vjerovnike i uređuje tijek zz kamate u posebnim slučajevima.

2) iako nigdje ovo pitanje nije konkretno uređeno malo je vjerojatno da rok bude kraći s obzirom na interese vjerovnika

3) stečajni sudac jasno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija