Jump to content

novi Ovršni zakon


Goggs

Preporučene objave

Dakle, krenula sam obilježavati što je važeće i do kada.

 

Upotrijebljena nomotehnička rješenja me ostavljaju bez teksta i daha.

 

Kao prvo, kaže "Stupanjem na snagu ovoga Zakona prestaje važiti Ovršni zakon (»Narodne novine«, br. 57/96., 29/99., 42/00., 173/03., 194/03., 151/04., 88/05., 121/05. i 67/08.), osim odredaba" pa se onda navode skoro sve odredbe Ovršnog zakona.

 

Što znači to "osim odredaba"? Zar ne bi bilo jasnije da su napisali da odredbe te i te prestaju važiti tad-i-tad?

 

Dalje, zapravo mi nije jasno: kad u zakonu piše "članka 1. do 143."

a) uključuje li taj izraz i članak 143. ili

b) smo samo stigli "do" njega tj. zadnji članak koji takav izraz uključuje je članak 142.

 

Pa neke odredbe stupaju na snagu 8. dana od dana objave, neke 1.1.2011. neke 1.1.2012, a neke će tek stupiti na snagu kad HR postane član EU.

 

I treće pitanje za kraj: što mislite, jesu li ovakve zbrke u zakonima slučajne ili namjerne?

 

Je li državi cilj da treba uložiti veliku količinu vremena i energije da bi se shvatilo što je uopće važeće ili je takva legislativa jednstavno proizvod gluposti? Upravo mi je postalo jasno da postoji i treća mogućnost, a ta je da je ("stručnim") autorima zakona stalo do toga da mogu održavati predavanja na sve strane jer do njihovih obrazloženja nikome nije jasno što uopće vrijedi.

 

A s četvrte strane: kako bi mi pravnici naplatili po nekoliko puta sličnu stvar kad nam zakonodavac ne bi svako toliko novom legislativom stvarao takve situacije? :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle i čl. 143. ostaje na snazi, a što se ovakvog stupanja na snagu tiče to je klasika...

 

Upravo mi je postalo jasno da postoji i treća mogućnost, a ta je da je ("stručnim") autorima zakona stalo do toga da mogu održavati predavanja na sve strane jer do njihovih obrazloženja nikome nije jasno što uopće vrijedi.

Nažalost niste jedina koja tako misli, legislativa je postala pravi biznis.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija