Jump to content

Porez na prvu nekretninu - oslobađanje


Rhiannon

Preporučene objave

Prošle godine (2010.) u 11. mjesecu sam kupila stan (cca. 40 m2, prva nekretnina), a u 12. mjesecu sam predala zahtjev Poreznoj upravi za oslobađanje od poreza na nekretninu.

Naravno, ispalo je da ipak dio poreza moram platiti, nešto kao dio zemljišta, bla, bla, bla.

Danas je 14.01. i još ništa nisam dobila od Porezne uprave.

E sad, pošto se od Nove godine počelo pričati da više nema oslobađanja od poreza na prvu nekretninu, mene zanima da li je to istina i ako je, da li ću morati platiti cijeli porez ili će mi računati po starom, pošto je zahtjev predan prošle godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rhiannon je napisao:

 

Naravno, ispalo je da ipak dio poreza moram platiti, nešto kao dio zemljišta, bla, bla, bla.

 

:misli:

 

Je li taj stan novi, tj, građen u sistemu pdv - a ?

Ako je tako , plaća se 5% porez na promet nekretnina samo na vrijednost zemljišta i komunalnog opremanja, doprinosa za gradnju.. (oko 25% vrijednosti stana, tj. cca 1,25 % na ukupan iznos. Za toliko se i oslobađa plaćanja poreza na prvu nekretninu.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

pitanje: prije vise od godinu dana kupila sam stan - prva nekretnina i odmah potom predala i zahtjev za oslobodenje od poreza.

nekoliko mjeseci poslje stupila sam u brak.

sad mi je od porezne uprave stigao poziv da moram predati dokumentaciju o suprugovom statusu stanovanja te vjencani list. da li sam im obvezna predati ovu dokumentaciju?

zbog cega me traze podatke o suprugu kad u vrijeme stjecanja nekretnine nismo bili u braku? :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Ovako... Dečko i ja planiramo kupiti kuću koja će biti naša prva nekretnina. Pola kuće će meni majka darovati, to je oko 45 kvadratnih metara, a pola ćemo otkupiti od mamine sestre. Sad me zanima, hoću li na mamin dio morati plačati porez? I isplati li nam se više da ja na sebe prepišem mamim dio, dečko na sebe tetin da svatko ima manje od 50 kvadrata? I ima li razlike u porezu ako to učinimo prije ili nakon sklapanja braka. Molim vaše preporuke, kako bi što manje platil.

lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovako... Dečko i ja planiramo kupiti kuću koja će biti naša prva nekretnina. Pola kuće će meni majka darovati, to je oko 45 kvadratnih metara, a pola ćemo otkupiti od mamine sestre. Sad me zanima, hoću li na mamin dio morati plačati porez? I isplati li nam se više da ja na sebe prepišem mamim dio, dečko na sebe tetin da svatko ima manje od 50 kvadrata? I ima li razlike u porezu ako to učinimo prije ili nakon sklapanja braka. Molim vaše preporuke, kako bi što manje platil.

lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija