Jump to content

PDV na račun za provizije prema inozemstvu


moreplovac1

Preporučene objave

Poštovani,

 

molim pomoć po pitanju slijedećeg problema:

u hravstkoj imamo firmu koja pored ostalog zastupa jednu njemačku firmu. Kada uz nasu pomoć ta firma određenim firmama u hrvatskoj prodaju rezervne dijelove tada mi imamo pravo na određenu proviziju od tih poslova. Od njemačke firma redovito primamo obavijest o iznosima provizije nakon cega im mi ispostavimo racun.

Npr. nasa provizija od odredenog prometa rez. dijelova iznosi 5.000 EUR i strana firma jedino toliki iznos zeli nama uplatiti nakon ispostavljanja racuna. To međutim znaci da će naša zarada na kraju biti manja tj. 5.000 EUR - 935 EUR (23% PDV-a) = 4.065 EUR

 

Ima li načina da dobijemo puni iznos zarađene provizije?

 

pozdrav

moreplovac1

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vaše društvo, obveznik PDV-a, nije dužno obračunati PDV na naknadu za obavljenu uslugu zastupanja ili posredovanja koju zaračunava njemačkom društvu. U ovom konkretnom slučaju, njemačko društvo prodaje dobra izvozeći ih u Hrvatsku. Mjerodavnost nadležnosti poreznog propisa, Zakona o PDV-u, određena je mjesto isporuke dobara ili mjestom obavljanja usluga. Prema odredbi članka 5. stavak 2. točka 1. Zakona, mjesto isporuke dobara, u ovom slučaju, je Njemačka. Prema odredbi članka 5. stavak 4. točka 4. Zakona, mjesto obavljanja usluge posredovanja (i zastupanja) je mjesto ispruke dobara iz osnovnog posla. Prema tomu, mjesto obavljanja usluge posredovanja vašeg društva je Njemačka. Dakle, zaračunana naknada ne podliježe oporezivanju PDV-om u Hrvatskoj sukladno odredbi članka 5. stavak 4. točka 4. Zakona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Poštovani Krester,

 

molim pojašnjenje:

Mi zastupamo njemačku tvrtku u hrvatskoj. Njemačka tvrtka isporuči robu (npr. stroj) iz njemačke u hrvatsku. Hrvatski kupac znači izravno uvozi robu u hrvatsku. Za iskljucivo uslugu posredovanja mi ispostavimo njemačkoj tvrtci račun.

E sad ono što je meni bitno: da li mi ispostavimo račun njemačkoj tvrtci bez PDV-a (kako navedeno u vašem prijašnjem odgovoru) ili zaračunavamo PDV tako da ga njemačka tvrtka može tražiti natrag od svojih državnih tijela?

 

pozdrav

moreplovac1

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija