Jump to content

dosmrtno-baka umrla nakon 2 tjedna


Tina03

Preporučene objave

Pozdrav svima,

 

Muči me nekoliko stvari, no sad ću spomenuti dvije važnije.

 

Prvo,

potpisala sam ugovor sa bakom o dosmrtnom uzdržavanju, no nažalost ona je samo nakon dva tijedna preminula od posljedice moždanog udara. Moja majka koja se jedva udostojila doći na sahranu, želi cijeli bakin dio prepisati na sebe s tim da uopće nije pitala koliki su troškovi sahrane, da ne spominjem one druge troškove te režije...

Zanima me da li se ugovor može pobiti s obzirom da smo ga podpisale 2 tjedna prije smrti... iako se o baki brinem zadnje 3godine?

 

Drugo,

baka je potpisala mami oporuku prije pola godine, jer joj je mama obećala podpunu skrb.

Oporuka je potpisana u odvjetničkom uredu, a svjedoci su odvijetnica i njen muž. Da li odvjetnica koja ju zastupa može biti svijedok u to oporuci?

 

Kako to nije ispunila baka je odlučila ostaviti sve meni i mojem dijetetu.

 

Unaprijed hvala na pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bitno je pitanje da li ste vi i baka u trenutku sklapanja ugovora bile u neizvjesnosti oko trajanja ugovora. Tada će vaš ugovor opstati kao takav. No, ako ste vi u trenutku sklapanja ugovora znali ili trebali znati da je stanje bakino takvo da se uskoro, vrlo brzo, može očekivati kraj, a vaša majka to uspije dokazati u parnici, tada je ugovor ništav zbog svoje nemoralnosti i iskorištavanja tuđe nevolje.

Velite da se radilo o moždanom udaru. Mislim da je moždani udar teško predvidjeti ili naslutiti unaprijed. Tako da se ne trebate bojati.

Isto tako, valjan je i ugovor koji je trajao kratko vrijeme, ako se utvrdi da se davatelj uzdržavanja već brino faktično i prije ugovora već jedno duže vrijeme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam najljepša na vašem odgovoru.

 

Baka je bila u izvrsnom stanju za njene godine, te me njena smrt duboko potresla i iznenadila... i sad umjesto da me puste da odtugujem pojedinci se prijete prodajom stana.

 

Dakle oporuka koju sam spomenula me nebi trebala previše zabrinjavati?

 

Sva rodbina i susjedi mogu potvrditi moju brigu o baki, a moj sin(14) je također svaki dan bio uz baku dok sam ja radila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kakva ostavinska

ako postoji ugovor o dosmrtnom uzdržavanju

pružatelj usluge ( uzdržavanja)po potpisivanju ugovora može imovinu primatelja uzdržavanja,koja je navedena u ugovoru ,

prepisati na svoje ime(u gruntovnicu podnijeti zahtjev za upis vlasništva,dostaviti ugovor o doživotnom uzdržavanju i 250,00 kuna za sudsku pristojbu)

ni sad nije kasno izvršiti upis vlasništva (pa neka drugi dokazuju)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nije mi jasmo kakve veze ima rodni list tvoje4 mame.

u poreznu upravu prijavljuješ ugovor o dosmrtnom uzdržavanju .

porez neplaćaš pošto si potomak primateljice uzdržavanja.

 

prouči Zakom o porezu na promet nekretnina NN 68/97,153/02

 

porez treba prijaviti da nebi stigla kazna zbog poreznog prekršaja.

 

1. Opća oslobođenja

Članak 11.

 

7. osobe koje stječu nekretnine na temelju ugovora o doživotnom uzdržavanju koje su nasljednici prvoga nasljednog reda u odnosu prema davatelju nekretnine, (ili dosmertnog)

 

 

1. Opća oslobođenja

Članak 11.

 

Porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade ne plaćaju:

 

1. bračni drug, potomci i preci te posvojenici umrlog ili darovatelja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jedan primerak moram odnijeti u poreznu.

nihovo radno vrijeme je do 15h (tako barem pise)

no ugovor o dosmrtnom trebam predati do 13:30,

gospodin na salteru mi je rekao da trebam ispuniti

prijavu poreza na promet nekretninama ta da trebam donjeti svoj rodni i mamin rodni list da se ustanovi da sam uistinu bakina unuka (valjda da me ipak oslobode poreza, jer pruzatelj moze biti i suseda il crni cigan, zar ne?)

 

Svakako cu sutra prouciti ovo sto ste gore naveli, jer

mi se cinu da gospodin na salteru i nije bas upucen tko je,

a tko nije oslobođen poreza...

 

hvala vam;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neće biti nikakve ostavinske, nego će vas majka vjerojatno tužiti pa ćete u parnicu.

 

Ne vidim razloga da odvjetnik neke stranke ne bude i svjedok. Ako bi odvjetnik koji zastupa neku stranku bio u situaciji da ošteti tu stranku svojim svjedočenjem u ulozi svjedoka, onda bi došao u sukob interesa, no ako ga sama ta stranka predlaže kao svjedoka, u tome ne vidim problema. Nije jasno zašto bi vam bilo važno da li je neki svjedok protustranke ujedno i odvjetnik, ili nešto drugo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija