Jump to content

poziv okrivljeniku zbog neplacanja boravisne pristojbe


novaly

Preporučene objave

Pospite se pepelom i pokajte za svoje grjehe.

:klanja:

 

Sa sobom ponesite dokaz da ste platili svoje obveze i prije zaprimanja poziva na sud i tražite od suda da vas sukladno čl. 38. st. 4. Prekršajnog zakona oslobodi kazne.

 

PREKRŠAJNI ZAKON

Članak 38.

(4) Sud može osloboditi od kazne i počinitelja prekršaja koji je nakon počinjenja prekršaja u cijelosti nadoknadio štetu učinjenu prekršajem ili platio propisana davanja zbog čijeg je ne plaćanja pokrenut prekršajni postupak.

 

Ključna riječ je "može", dakle sud po ovom može a ne mora postupiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Da ne otvaram novi topic u vezi boravišne pristojbe.

Potrebna mi je pomoć.

 

2009. g. sam trebao platiti 2400 kn boravišne pristojbe. Platio sam 800 kn jer sam ostale dvije rate zaboravio platiti (a to sam sada skužio).

Državni inspektorat je 12.4.2010. poslao Prekršajnom sudu optužni prijedlog da me se kazni sa 1000 kn.

Prekršajni sud je 1.6.2010. izdao prekršajni nalog u kojem piše da sam kriv i da me se kažnjava sa 1000 kn + 150 kn zbog troškova prekršajnog postupka.

 

Znači, ja sam sada (preciznije u utorak - godinu dana+ nakon svega) dobio u omotnici prekršajni nalog, optužni prijedlog i dvije uplatnice (za 1000 i za 150 kn).

 

Ono što mene zanima je da ako ja platim sada 1150 kn, je li to znači da neću morati platiti 1600 kn koje dugujem? Naime sve što sam našao u Zakonu o boravišnoj pristojbi je i ono na što se referira optužni prijedlog, a to je čl. 26 st. 1. toč. 1. istog Zakona:

Članak 26.

 

(1) Novčanom kaznom u iznosu od 1.000,00 do 10.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj osoba u domaćinstvu ako:

 

1. ne uplati godišnji paušalni iznos boravišne pristojbe u propisanim rokovima (članak 18. stavak 3.),

 

Drugo pitanje:

Je li normalno da ja čekam godinu dana na prekršajni nalog koji je izdao sud?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo:

Znači ja platim sada 1150 kn.

Kada i kako da platim tih 1600 kn? (retoričko pitanje). Naime, nigdje u optužnom prijedlogu, a stoga ni u prekršajnom nalogu se ne spominje moj dug. Tamo samo piše da nisam platio na vrijeme.

Da li me možete usmjeriti na neki članak/zakon koji regulira ta potraživanja duga. Ispravite me ako griješim, ali zar ne bi u tom članku trebala biti naznaka tipa "i podmiriti dug u najkraćem mogućem roku" ili sl..

 

Drugo:

Ako ja ne dobijem ništa do 30.9.2011., hoće li nastupiti zastara? Naime, budući da je tada bio krajnji rok za plaćanje boravišne pristojbe, tada sam ja i počinio kazneno djelo (tako i piše u optužnom prijedlogu), a vi ste rekli da je zastara 2 godine.

 

Treće:

Ako ja ne platim dug ni nakon što sam platio 1150 kn, da li me mogu ponovo kazniti za isti prekršaj?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dug od 1.600 kuna država će naplatiti ovrhom.

 

Optužni prijedlog je samo zbog kašnjenja uplate duga za to razdoblje.

 

Potraživanja dugova reguliraju brojni zakoni (Zakon o obveznim odnosima, Opći porezni zakon, dalje ovrhe Ovršni zakon), ako ustrajete na tom pitanju premjestiti ću temu u drugi forum gdje se o tome dobijaju kvalitetniji odgovori.

 

Zastaru nećete dočekati, osim ako sve ne rasprodate i ne pobjegnete na suprotnu polutku zemaljske kugle.

 

Ne možete dva puta biti kažnjeni za isti prekršaj. Naravno ponovno neplaćanje boravišne pristojbe u novoj sezoni je novo prekršajno djelo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija