Jump to content

Lažno svjedočenje


MarkoKK

Preporučene objave

Poštovani,

Molim za pomoć oko slijedeće situacije:

Nakon smrti mojeg roditelja (koji nije bio u braku), na ostavinskoj raspravi pojavio se zahtjev njemu poznate osobe koja tvrdi da je sa mojim roditeljem bila u izvanbračnoj zajednici, te traži da joj se prizna status kako bi imala pravo na nasljedstvo.

Ta osoba je pokrenula sudsku tužbu u cilju dokazivanja izvanbračne zajednice, te su se na nekoliko rasprava pojavili meni nepoznati svjedoci koji tvrde da su poznavali mog roditelja, te koji su naveli cijeli niz lažnih navoda u cilju dokazivanja izvanbračne zajednice koja nije postojala, a sve kako bi tužitelj stekao veliku materijalnu korist koja mu ne pripada.

Kako se mogu zaštiti od lažnog svjedočenja koje bi moglo rezultirati mojim gubitkom tužbe, a samim time i djela imovine.

Puno hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sepolco je napisao:

Morate pobijati iskaze tih osoba, argumentirano i sa određenim dokazima. Nadam se da imate odvjetnika,ako je situacija usitinu takva kako navodite.

Hvala, to ću pokušati, ali zanima me da li se mogu kome obratiti za pomoć, odnosno podići kaznenu prijavu zbog lažnog svjedočenja, obzirom da se radi o pokušaju da navedena osoba otme imovinu koja joj ne pripada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Poštovani Marko,

 

imam sličnu situaciju i vodim sudenje vec neko vrijeme. Kod mene su se isto pojavili svjedoci, čije izjave nisu u skladu sa stvarnošću a cilj im je nedvojbeno materijalna korist na tuđi račun.

Primjetio sam sličnost između naša dva slučaja pa me zanima u kojem djelu Hrvatske se to događa, odnosno dali su vaši "svjedoci" možda i moji "svjedoci". Ako su to iste osobe (ili osobe iz istog kruga) onda bi to povoljno moglo utjecati na vaš i na moj slučaj.

S poštovanjem

Niven

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Davanje lažnog iskaza

Članak 303.

(1) Svjedok, vještak, prevoditelj ili tumač koji u postupku pred sudom, upravnom postupku, postupku pred javnim bilježnikom ili stegovnom postupku dade lažni iskaz, nalaz ili mišljenje ili nešto lažno prevede,

kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.

 

ako je moguće dokazati da je iskaz svjedoka lažan i u svrhu da nekome pribavi materijalnu korist

obratiti se Općinskom državnom odvjetništvu radi pokretanja kaznenog postupka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija