Jump to content

Apsolutna zastara


Plava

Preporučene objave

Zaboravih napomenuti kako se radi o optužnom prijedlogu za više osoba koje se terete da su jednoj osobi, u gore navedenom razdoblju, pribavili značajnu materijalnu korist...

Ako se sudi cijeloj grupi, gleda li se onda taj krajnji datum počinjenja djela(10.5.)kao datum apsolutne zastare ili se gleda kad je pojedina osoba iz skupine počinila djelo?

 

Hvala!:)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zastara kaznenog progona sastoji se u tome da se nakon proteka određenog vremena kazneni progon ne može poduzeti.

 

Ako je postupak pokrenut, ali je prije njegova pokretanja ili za vrijeme njegova vođenja isteklo određeno vrijeme, počinitelja se ne može osuditi zbog počinjenog KD, nego se postupak mora obustaviti tijekom istrage ili povodom prigovora protiv optužnice, dok se u skraćenom postupku optužni prijedlog ili privatna tužba moraju odbaciti.

 

Ako ipak dođe do glavne rasprave, sud mora donijeti presudu kojom se optužba odbija.

 

I žalbeni sud vodi brigu o zastari kaznenog progona pa ako utvrdi da je ona nastupila nakon donošenja prvostupanjske presude, po službenoj dužnosti preinačuje prvostupanjsku presudu zbog povrede kaznenog zakona i donosi presudu kojom se optužba odbija.

 

Vrijeme nakon čijeg isteka nastupa zastara (zastarni rokovi) ovisi o težini KD te iznosi:

 

- 25 godina za KD s propisanom kaznom dugotrajnog zatvora,

 

- 15 godina za KD s propisanom kaznom težom od 10 godina zatvora,

 

- 10 godina za KD s propisanom kaznom težom od 5 godina zatvora,

 

- 5 godina za KD s propisanom kaznom težom od 3 godine zatvora,

 

- 3 godine za KD s propisanom kaznom težom od 1 godine zatvora,

 

- 2 godine za KD s propisanom kaznom zatvora do 1 godine ili samo s novčanom kaznom.

 

Kazneni zakon propisuje da se nemogućnost primjene kaznenog zakonodavstva RH ne odnosi se na KD genocida, agresivnog rata, ratnih zločina te drugih KD što ne zastarijevaju prema međunarodnom pravu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na opširnom odgovoru! :)

Ovo što ste naveli sam pronašla u kaznenom zakonu, ali me zbunjuje sljedeće:

čl. 224 st. 4 i čl. 311 st. 2 propisuju maksimalnu kaznu do 5 godina.

U Zakonu piše da će zastara nastupiti kad prođe dvostruko više vremena od predviđene kazne što znači 10 godina.

Nije mi, stoga, jasan podatak:

- 10 godina za KD s propisanom kaznom težom od 5 godina zatvora ???

Propisana kazna je 5 godina, a ovdje stoji "težom od 5 godina"?

Obzirom da nisam pravnik i da sam prilično zbunjena svime ovime, stvarno bi mi puno pomogao konkretan podatak u obliku datuma zastare, a prema datumima koje sam navela u prvim postovima. (Znači, je li to 10.05.2011.?)

Hvala najljepša na odgovoru! :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gardist1 je napisao:

koliko je zastara za potraživanje odštete zbog nanošenja lakših ozlijeda

djelo se desilo 2008.

pravomoćna presuda 2009.g,

da li je prošao rok za podnošenje odštetnog zahtjeva ili ako već to ide...

 

 

ovo stvarno nema veze s mojim pitanjem i onime radi čega sam pokrenula ovu temu pa vas molim da prebacite pitanje! :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pronašla sam ovo:

 

Tijek i prekid zastare pokretanja kaznenog postupka

 

Članak 20.

 

(6) Zastara pokretanja kaznenog postupka nastupa u svakom slučaju kad protekne dvaput onoliko vremena koliko je prema zakonu određena zastara pokretanja kaznenog postupka.

 

po ovome bi zastara bila 10 godina, sad me samo zanima gleda li se točno u datum i zašto, npr., ako su djela počinjena od 1.3. - 10.5.2001. zastara nije nastupila 1.3.??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gardist1 je napisao:

koliko je zastara za potraživanje odštete zbog nanošenja lakših ozlijeda

djelo se desilo 2008.

pravomoćna presuda 2009.g,

da li je prošao rok za podnošenje odštetnog zahtjeva ili ako već to ide...

 

 

kod naknade štete apsolutna zastara je 5 godina, ali se produžava ako je počinjena kaznenim djelom, ovisnom kojim djelom i koja je predviđena kazna za to djelo!

 

dakle, odšteta se može tražiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija