Jump to content

Neplačanje penala


anonimno

Preporučene objave

u (pred)ugovoru o kupnji stana u novogradnji između mene i investitora definirano je plačanje penala za svaki dan zakašnjenja u iznosu od jednog promila dnevno a maksimalno do 5% vrijednosti stana.

Ja sam ispoštovao svoje obveze prema investitoru i nakon toga dobio ključeve stana sa zakašnjenjem.

Nakon toga sam im uručio zahtjev za umanjenjem (povratom) cijene koštanja stana na osnovu kašnjenja (penala).

Ubrzo od investitora dobivam papir sa ovakvim objašnjenjem:

Obavještavamo vas da se ne smatramo obveznima cijenu umanjiti budući da smo sve radove obavili u skladu s dinamičkim planom, te nismo odgovorni za zakašnjenje, odnosno do istog je došlo zbog vanjskih, izvanrednih, nepredvidljivih okolnosti koje nismo mogli izbjeći, a što nas u skladu sa Zakonom o obveznim odnosima oslobađa odgovornosti.

 

Da li netko od pravnika ima savjet kako dalje postupiti?

Naime iz ugovora o kupnji je vise nego jasno da su oni duzni platiti penale za svaki dan zakašnjenja, a sad se pozivaju na neke vanjske, izvanredne okolnosti - kakve su to okolnosti, ne obrazlažu!?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zakon kaže: Pravna sudbina sporazuma

Članak 352.

(1) Sporazum o ugovornoj kazni dijeli pravnu sudbinu obveze na čije se osiguranje odnosi.

(2) Sporazum gubi pravni učinak ako je do neispunjenja, neurednog ispunjenja ili zakašnjenja došlo iz uzroka za koji dužnik ne odgovara.

 

u svakom slučaju bi se mogli malo potruditi da objasne, ako još nisi platio a možeš se uknjižiti, nemoj im platiti sve pa neka te tuže,,,, ako jesi uzmi odvjetnika jer postoji šansa da te shvate ozbiljnije...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija