Jump to content

Nasljedstvo bez nasljedstva


aruba

Preporučene objave

Molim Vas da mi riješite slijedeći problem, jer imam ostavinsku raspravu iza pokojnog muža.

 

Muž mi je umro sredinom prošle godine. Nakon njegove smrti sam saznala za kredit od 20.000 eura koje su jamci njegova majka i sestra. Živjeli smo odvojeno cijeli život on na jednoj adresi a ja i dijete na drugoj zbog bolesti djeteta. Iza njega je ostalo nešto novaca u fondovima, koje ja ne želim dati banci budući da nisam ni sudužnik u kreditu, a niti imam pojma za što je kredit korišten. Da li moram ono malo naslijeđenog novca dati za kredit ili na sudu zahtijevati da se utvrdi kome je išao taj novac. Navodno je imao i ljubavnicu. Novac nije potrošen za moje potrebe i potrebe djeteta. Dijete nam je inače bolesno. Kako saznati zašto je korišten kredit (da li je isplaćivao sestru koja je nezaposlena 20 godina ili ljubavnici, ili je jednostavno bio muž bio iskorištavan od strane tih osoba. Kako izbjeći taj dug od 20.000 eura.

Potpisanih izjava od sestre nemam jer se inače radi o dizanju kredita od 50.000 eura tokom vremena. Sumnjam da ih je davao njoj jer je ona gradila kuću a niti ona niti njezin muž nisu bili zaposleni.

Molim vas da mi netko hitno odgovori vrlo mi je hitno. Kome da se obratim da zaštitim dijete i sebe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nasljednik vraća dug ostavitelja do visine (vrijednosti ) nasljeđenog djela.

ali po Zakonu o obveznim odnosima NN35/05

SMRT

Članak 213.

Smrću dužnika ili vjerovnika prestaje obveza samo ako je nastala s obzirom na osobna svojstva koje od ugovornih strana ili osobne sposobnosti dužnika.

 

po onome što ste naveli

kredit ima osobno svojstvo (isti nije korišten za obiteljske potrebe )

banci nikako ne potpisati bilo kakav papir koji bi mogao imati značaj priznanja duga.

ako dug priznate dužni ste ga i vratiti .

Priznanje duga

(2) Dug se može priznati ne samo izjavom vjerovniku nego i na posredan način, kao što su davanje otplate, plaćanje kamata, davanje osiguranja.

 

 

ukoliko dođe do sudskog spora tražiti od suda da se utvrdi ko je koristio navedeni iznos kredita.

postoje jamci pa neka vračaju dug.

banku uputiti da u sudskom postupku potražuje navedeni dug.

 

ako ste živili odvojeno tada niste u obvezi vračati dugove ostavitelja.dug nije bračna stečevina .

ali djete nasljeđuje oca .u djetetovo ime nemojte potpisati nikakav papir banci .

banka bi mogla ubaciti skriveno priznanje duga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li kao prevarena supruga i majka bolesnog djeteta mogu prihvatiti nasljedstvo malo novaca koliko je ostalo na računima (jer sam u dugovima i nezaposlena), a za dug okriviti ljubavnicu, te jamce koji su bez mog znanja išli potpisivati ugovor o kreditu.

 

Što banka traži u tom slučaju?

 

Kredit je pokriven s jamcima.

 

Kako okriviti ljubavnicu da vrati dug i dokazati da me je cijelo vrijeme varao s njom,bio sa mnom u braku i živio dvostruki život?

 

Da li banka može uzimati sa računa koji su ostali bez mog odobrenja. Ne mislim plaćati ljubavničine račune.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako smatrate da ste bili u braku u trenutku smrti vašeg supruga, onda je imovina stečena za trajanja braka bračna stečevina. To znači da je samo pola te imovine predmet nasljeđivanja, a pola pripada vama. To bi značilo da pola novca u fondovima pripada vama, a ostatak nasljeđujete vi i dijete, i time preuzimate i odgovornost za dugove u tom iznosu.

 

Zakon o nasljeđivanju dopušta mogućnost da supružnik nema pravo nasljeđivanja i ako je bio formalno u braku.

 

Članak 25.

 

(1) Pravo nasljeđivanja između bračnih drugova prestaje rastavom braka i poništajem braka.

(2) Bračni drug nema pravo na nasljedstvo:

1) ako je ostavitelj podnio tužbu za rastavu ili poništaj braka, odnosno sporazumni zahtjev za rastavu braka, a nakon ostaviteljeve smrti se utvrdi da su bili osnovani;

2) ako njegov brak s ostaviteljem bude proglašen nepostojećim, ili bude poništen poslije ostaviteljeve smrti iz uzroka za čije je postojanje nadživjeli bračni drug znao ili morao znati u vrijeme sklapanja braka,

3) ako je njegova zajednica života s ostaviteljem bila trajno prestala njegovom krivnjom ili u sporazumu s ostaviteljem.

(3) Izvanbračni drug nema pravo na nasljedstvo ako je njegova zajednica života s ostaviteljem bila trajno prestala.

 

U tom slučaju svu imovinu nasljeđuje dijete, a s njom i dugove do toga iznosa.

 

Odricanje ne može biti djelomično niti pod uvjetom.

 

Banka može raspolagati sredstvima na računu radi otplate kredita ako je tako bilo ugovoreno pri podizanju kredita, i to samo na onim računima na koje se ugovor odnosi. Mislim da banka nakon smrti ostavitelja ne bi smjela samostalno raspolagati tim sredstvima dok se ne utvrde nasljednici, između ostaloga i zbog mogućnosti da se radi o bračnoj stečevini. No, ako to ipak učini mislim da ćete vrlo teško vratiti ta sredstva.

 

Ako se odreknete nasljedstva u svoje ime i u ime djeteta, pravo nasljeđivanja prelazi na nasljednike drugog nasljednog reda, a to su roditelji i braća vašeg supruga, dakle oni koji kao jamci ionako otplaćuju dug.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija