Jump to content

Prometna nesreća sa neosiguranim skuterom


tomiomni

Preporučene objave

Poštovani!

 

Ukratko ću opisati događaj, pa Vas molim za savjet ako postoji.

 

Kao vozač automobila i pod utjecajem alkohola prošao sam kroz raskrižje dok je trajalo žuto svjetlo na semaforu (svjestan sam da se to tretira kao prolazak kroz crveno). U samom raskrižju doslovno je doletio malo veći skuter(250cc) i sudar je bio neizbježan. Na svu sreću nitko nije ozlijeđen, jer nikada ne vozim brzo. Uglavnom, prevezeni smo u bolnicu na pretrage, vozača skutera su pustili, a ja sam zadržan u bolnici.

 

Po zapisniku o očevidu na skuteru(250cc) je nastala totalna šteta i nestručnom procjenom procijenjena na 20 000kn, dok je na mom autu istom procjenom nastala šteta u iznosu 25 000kn.

Čitajuči ostale podatke naišao sam na:

- vozač skutera nema "A" kategoriju i nije vlasnik skutera

- skuter nema valjanu prometnu dozvolu jer mu je istekla 5mj prije nezgode

- skuteru je isteklo osiguranje također 5mj prije nezgode

- uz moj optužni prijedlog podnesen je i optužni prijedlog za treću osobu (kasnijim saznanjem u trenutku nezgode skuter su koristili u rent-a-caru, te je protiv vlasnika(treća osoba) podignut optužni prijedlog)

 

Kao vozač, ne bježim od odgovornosti i svjestan sam da sam kriv, no zanima me koji su daljni koraci u vezi osiguranja i odštete, jer taj skuter uopće nije trebao biti na cesti. Da li se njegova šteta može naplatiti od mog osiguranja? Koja procedura sada sljedi?

 

Ako mi možete dati savjet oko osiguranja bio bih Vam vrlo zahvalan.

 

Sa štovanjem,

Tomislav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sasvim je nevažno za vas što je taj skuter bio neregistriran i što vozač nije imao položeno.

 

On će imati postupak protiv sebe o kojem nećete niti biti obaviješteni.

 

To što on nije smio biti na cesti ne znači da ga vi imate pravo obarati.

 

Trebate se koncetrirati na postupak koji će se voditi protiv vas a to je jedna sitna kazna koju će vam sud možda dodatno i umanjiti i par mjeseci bez vozačke dozvole koje će te preživiti.

 

Nakon što oštećeni dobije svoju odštetu, vaš osiguravatelj dobija pravo da protiv vas pokrene postupak povrata onih novaca koje je isplatio oštećenom, a gornji limit je iznos od 12 prosječnih mjesečnih plaća isplaćenih u prošloj godini u RH, a što je tek prava hrpa novca u odnosu na onu kaznicu od policije.

 

S obzirom na iznos "odokativno" procijenjene štete, preporučam vam posjet odvjetniku, ali ne bilo kojem već nekom iskusnijem koji se odranije bavi ovakvom problematikom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bitno pitanje je i to

dali je skuter udario u auto

ili je auto udario u skuter

 

 

prolazak na žuto svijetlo nije prekršaj (crveno je)

dozvoljeno je i ne podliježe kazni .

 

ako si prošao kroz žuto vozač skutera je prošao kroz crveno

neosiguranim ,neregistriranim (time i neispravnim prometalom)

smatram da tu postoji podjela krivnje

koju treba dokazati na sudu uz vještačenje prometnog stručnjaka .

obavezno angažirati iskusnog odvjetnika.

bit će jeftinije nego platiti štetu.(bio si pod uticajem alkohola za što osiguranje ima pravo tražiti povrat plaćenoga na ime štete).

 

kriv si za vožnju pod uticajem alkohola (>0,5 promila).

oduzimanje prednosti ?

ako si prošao kroz žuto

vozač skutera je prošao kroz crveno

vozač skutera kriv za vožnju neispravnog skuter.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija