Jump to content

pokrenuti ostavinsku ili priložiti oporuku za upis u gruntovnicu


Ancica23

Preporučene objave

Poštovani molim savjet !!

 

Naime baka je prije svoje smrti (1994.g.) stan oporučno ostavila bratu i meni. Tada smo brat i ja bili školarci, a roditelji nisu pokrenuli ništa u vezi upisa vlasništva stana u gruntovnici na temelju te oporuke tako da je i danas vlasnik baka. Da li bi mi sada morali platiti porez na taj stan ako priložimo bakinu oporuku s obzirom da nam ga je ostavila baka, a ne roditelj i da li bi možda bilo bolje pokrenuti ostavinsku raspravu jer sam čula da se onda ne plaća taj porez 5% od vrijednosti nekretnine.

Unaprijed Vam hvala na odgovoru i srdačan pozdrav

 

Anamaria

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

potomci koji nasljeđuju predke neplaćaju porez na promet nekretninama .

sa oporukom otići u gruntovnicu i podnijeti zahtjev za upis vlasništva + 250,00 kn za sudsku pristojbu.

ako gruntovnica ne prihvati oporuku (iz nekog razloga,zbog nedostataka )

 

djete bake (nasljednik)mora pokrenuti ostavinsku za naknadno pronađenu imovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Z.k. sud nije ovlašten utvrđivati valjanost oporuke niti se to može u z.k. postupku. Nepotrebno ćete izgubiti vrijeme i novac, osim ako vas pri prijemu podneska u gruntovnici na to ne upozore.

 

Da biste stekli vlasničko pravo temeljem oporuke, mora se provesti ostavinski postupak u kojem će biti utvrđeno da je oporuka valjana, a upis u gruntovnicu moći ćete ostvariti temeljem pravomoćnog rješenja o nasljeđivanju.

 

To rješenje dostavlja se i poreznoj upravi kod koje ćete dobiti potvrdu da kao potomci ostavitelja ne morate platiti porez.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pošto je smrt ostavitelja nastupila 1994 godine

smatrao sam da je ostavinska provedena i na ostavinskoj utvrđena valjanost oporuke ali da su zbog nemara roditelji zaboravili tražiti upis promjene vlasništva.

 

zaboravio sam navesti da uz oporuku trebate i rješenje o ostavinskoj koje je donio nadležni sud (te 1994.god.)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija