Jump to content

Ovrha/stečaj - naplata potraživanja firme koja je pod ovrhom


marin55

Preporučene objave

Unaprijed se ispričavam ako je već bila ova tema.

 

Dakle, situacija je drugačija od klasičnih ovrha.

 

Ovdje se radi o firmi iz koje je vlasnik posudio pozajmnicu i poslao firmu u propast/blokadu (namjerno). Ostao je dužan nekoliko tisuća kuna poreza - zbog koje mu je porezna zablokirala račun. Firma nema nikakve imovine, niti osnovnih sredstava, nema niti dugovanja(osim poreznoj) - jedino što ima je potraživanje pozajmnice od svog vlasnika.

 

Pitanje glasi: Može li vjeronik (porezna), doći do novaca dužnika (vlasnika) jer porezna i vlasnik nisu izravno povezani. Jedino što ih veže je firma kojoj prijeti stečaj i iz čije se imovine porezna neće moći naplatiti, a koja je u vlasništvu osobe koja je firmi ostala dužna?

Kakve mogu biti posljedice po vlasnika?

 

Unaprijed se zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani dioničar,

 

Ako sam dobro shvatio onda:

 

1. Porezna ne može izvršiti ovrhu nad dužnikovim (firma) dužnikom (vlasnik)

 

2. Ona samo može, kao vjerovnik podnijeti zahtjev za stečajem te se u tom slučaju dodjeljuje stečajni upravitelj koji može ganjati sve dužnike (vlasnika)????

 

Jesam li dobro razumio?

 

 

I još jedno pitanje - da li tada stečajni upravitelj, ukoliko vlasnik nema novčanih sredstava, može tražiti ovrhe u vidu vlasnikovih pokretnina i nekretnina? Nebi li vlasnik trebao biti miran, jer je njegova firma d.O.o.

 

Zahvaljujem,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

d.O.o. je ograničena odgovornost...međutim Vi tvrdite da je vlasnik pozajmio novce tim činom namjerno oštetio firmu...u tom slučaju imate proboj pravne osobnosti koji regulira čl.10. st 3 i 4 ZTD-a...

 

(3) Onaj tko zloupotrebljava okolnost da kao član trgovačkoga društva ne odgovara za obveze društva ne može se pozvati na to da po zakonu ne odgovara za te obveze.

(4) Smatra se da je ispunjena pretpostavka za odgovornost člana društva iz stavka 3. ovoga članka naročito:

1. ako koristi društvo za to da bi postigao cilj koji mu je inače zabranjen,

2. ako koristi društvo da bi oštetio vjerovnike,

3. ako protivno zakonu upravlja imovinom društva kao da je to njegova imovina,

4. ako u svoju korist ili u korist neke druge osobe umanji imovinu društva, iako je znao ili morao znati da ono neće moći podmiriti svoje obveze.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

malaplava,

 

Ako sam dobro shvatio, moj je slučaj sličan slučaju Pevec samo što se radi o milijun puta manjim potraživanjima od vlasnika.

 

Još je razlika da su Pevecu stečaj pokrenuli vjeorvnici (dobavljači, banke) - a kod mene je jedini vjerovnik porezna uprava. Da li znate, da li i ona pokreće stečaj?

 

Ako i dođe do stečaja, ja te novce ne mogu vratiti. Da li mi prijeti kaznena prijava, zatvor, oduzimanje imovine???

 

Inače firma nema imovine, niti osnovnih sredstava. Ima li smisla pokretanje stečaja uopće?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

uvjeti...

-da nema zaposlenih

-predmnjenava se da nisu sposobni za plaćanje

-nisu ispunjeni uvjeti za pokretanje drugog post. radi brisanja iz sud. registra

 

i novo,novo, najnovije prema shvaćanjima VTS-a da nema imovine..

 

razlika je naravno i u tome da je u skraćenom zahtjev za pokretanje a jedino ovlašteno tijelo je min.financija -porezna uprava...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija