Jump to content

Kuća -granice


polajne11

Preporučene objave

Halo, molim Vas za pravno mišljenje :

pred 35 godina dozvolio sam susjedu da svoju kuću gradi do granice mojeg terena /imao bi vikendici široku samo 4 m,taka da se do moje parcele proširio 2 m,a sa druge strane parcele susjed mu nije dozvolio da gradi kuću do granice. Na mojoj parceli 4 m kuće/garaže stavio sam do granice a ostali dio kuče sam se 1,4 m odmaknuo od granice.

Na svojoj kući sam otvorio prozore,dok sam susjedu rekao da

nema prava otvarati prozore.Novi vlasnik se je prošle godine prijetio da će na svojoj kući otvoriti prozore.

Rekao sam mu da ću podići zid do njegove kuće jer taj prolaz je vlažan,a sa njegove brajde na terasi stalno pada smeće i lišče.Naime od granice do moje kuće je udaljenost 1,4 m,pa bih želio gore na zid staviti krov. Kakvi su pravni propisi i zakoni :

1.da on otvori prozore

2. da do granice proširim moju kuću / da li treba građevinska dozvola.

Molim za savjete

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovoru.

Kuća ima građevinsku dozvolu od prije 35 godina.Pomaknuo sam donji dio kuće / gore je garaža od granice 1,40 m radi

estetskog izgleda kuče.Sada sam mislio podiči na granici 2 zida /svaki širok 60 cm i visine do krova i gore ih spojiti sa betonskom gredom od 4-5 m dužine ,te na tu gredu stavljati letve i na to crijep.Zanima me ako postoji građevinska dozvola od ranije,sada vjerotatno treba dozvola za dogradnju.

2. da li susjed može zabraniti gradnju,jer je on sa svojom kučom već došao do granice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Halo,susjed će me vjerojatno prijaviti građevinskoj inspek-ciji,radi gradnje ova dva zida ,svaki širine 60 cm i visine

ca 5 m /oni su dignuti na granici uz njegovu kuću :

1. što mi je činiti ?

2.Sa ovim susjedom koji je kupio kuću imm dosta problema.Uz moju kuću raste palma visine ca 10 m,koja svojim granama

prelazi 1-1,5 m na krov moje kuće.Usled padalina u sobi na

toj strani kuće svake godine se od vlage ljušti zid i otpada mort,tako da svake godine moram inkartavati zid.

Prošle godine sam ga zamolio da podreže grane palme i da ću mu ja u tome pomoći sa mojeg krova. On je naprasito odgovorio da ne će , te da je on tako kupio kuću . Što mi je činiti ?

3. Na donjem dijelu okučnice ima drveće koje prelazi granama do 1,5 m na moju stranu,na terasi ima brajdu vinove loze,te to sve čini na mojoj strani dosta smeća,a kada drveće cvate ,2moje terase su žute od cvata i prašine

Što mi je za činiti ?.

4. Na donjem dijelu okučnice ,na mojoj granici je raniji

vlasnik napravio 2,5 m visoki grill,tako da je 1 dio krova okrenut na moju stranu,te se voda sljeva na moju stranu . Uz to

bivši vlasnik je pomaknuo grill oko 0,5 m na moju stranu.odnosno prešao je granicu.Što mi je za činiti ?

Taj je susjed veoma neugodan,stalno se nešto buni , a ne pridržava se propisa .

Zahvaljujem na Vašim savjetima ....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

polajne11 je napisao:

 

Taj je susjed veoma neugodan,stalno se nešto buni , a ne pridržava se propisa .

 

I vi bespravno gradite, dakle, ne držite se zakona.

 

Susjed vam može opstruirati izdavanje dozvole za gradnju do međe, bez obzira što je njegova građevina na međi. Odluka je na nadležnom uredu za graditeljstvo.

Biljke koje strše preko međe smijete posjeći bez obzira na to što susjed o tome misli.

Ako on ima bespravnu dogradnju, možete ga prijaviti inspekciji.

 

Ovakvi sukobi u pravilu štete obojici. Pokušajte se dogovoriti.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na Vašem odgovoru.

Danas je došao građevinski inspektor,ali nisam bio kod kuće,te je ostavio poruku,da dođem u inspektorijat.

Nakon toga sam se popeo na lojtru /skale te sam porušio

jedan zid sa čekičem,a sutra ću i drugi zid srušiti.Vjeru-jem da susjed uživa.Molim Vas kakvu kaznu mogu dobiti,jer sam gradio bez građeviske dotvole ? Opravdanje za inspektora će mi biti : da sam pred par godina nadležnom

organu dostavio zahtjen za dogradnju kuće,ali odgovor nikada nisam dobio.

Molim Vas još za informaciju: Krov od grilla je na granici ,te je okrenut na moju stranu,tako da voda pada na

moju stranu--- da li je to dozvoljeno ?

Lijep pozdrav i hvala na informacijam. Lakše mi je. Nepot-rebno sam pogriješio .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Danas sam susjedu Adolfu /tako mu je ime /predložio da pošto sam srušio zidove do međe,odustane od prijave insp. službi,te kako moram se javiti inspektoru,da ću me javiti da smo se dogovorili.Kako je on i dalje čvrst u stavu ,da dođe netko i da čitava kuća izmjeri i usporedi sa projekt-nom dokumentacijom. Kako je kuća ucrtana u katastarski plan

,te imam posjedovnicu i vlastovnicu - možda ima nekih malih

odstupanja od dokumentacije.Rekao sam mu / iz Njemačke je /

da je upravo u Saboru prijedlog verificiranja utrđenog stanja,te da mi ne može nauditi, Jedino što ću morati platiti kaznu za nedozvoljenu gradnju.

Moj prijedlog njemu se sastoji u tome :

-da ne ću zvati građ. insk,zato što je on lažirao dokunta-ciju za gradnju .Naime,i danas je u posjedovnom listu upisano ime prvog vlasnika,koji je umro pred 25 godina,a njegov otac/ kao bivši vlasnik je isto umro. Susjed Adolf

nije izvršio ostavisku raspravu sa mačehom i svojim bratom.

Lažirao je svu dukumentaciju u spregi sa pokojnon gosp. iz

Urbanističkog odjela grada.

2. da ne ću tražiti od insp. da mora srušiti 12 m dug zid ,jer se proširio za o,5 m na moj teren. Tu je napravio

raniji vlasnik grill ist djelom na mojoj strani

3 da ne ću tražiti da sruži krov od grilla ,jer jedna strana je okrenuta na moju stranu / voda

4. da ne ću tražiti da mora sve grane drveća odrezati,koje

strše na moju stranu.

Gospođa je odmah pristala,jer sam rekao da bi bilo i njima bolje da između kuća krov,jer i njima je zid vlažan od padalina. Te da ne ću više graditi krov.

On se nečkao ali kao.....

Tako da ću javiti se građ.insp. i reći pod kojim uvjetima

je susjed pristao na dogovor.

Nadam se ne ću imati nakon toga neke posljedice .....

Kakve su kazne ?????

Kako još nemam uporabne dozvole / stara gradnja/,koju nema

95 % privatnih kuča / zakon od 2004, koji navodno će se

ukinuti..... javio sam se advokatskom društu, pa ćemo i

to napraviti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija