Jump to content

Pokretnine u stanu


gradevinar

Preporučene objave

Stan je u vlasništvu osobe A temeljem ugovora o dosmrtnom.

 

Nasljednici (2 koljeno, njih 10ak) imaju pravo na pokretnine u stanu. Na ostavinskoj nitko ništa ne govori o pokretninana. Sada jedan traži da uđe u stan "da vidi da ništa nije otuđeno". Tamo nema ništa vrijedno (slike, stolice, kreveti, posuđe itd.).

 

Što je činiti pošto još nisu ni dobili rješenje o nasljeđivanju? Da li će tamo nešto pisati o pokretninama?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok to razumijem. No kako organizirati da netko dobije npr. sliku? Ima ih 10. Jedan može teoretski uzeti slike a ostali se onda mogu žaliti da nisu ništa dobili. Da li svi nasljednici moraju biti prisutni?

 

Da li ih vlasnik stana temeljem rješenja o nasljeđivanju treba pustiti u stan? Da li oni trebaju što potraživati ili će doći kao u shoppping centar i uzeti što hoće?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po meni trebate napraviti popis pokretnina.

I neka u rješenju o nasljeđivanju bude naznačeno tko što dobiva.

Tako ste mirni.

Osobno ne bih oko toga pravila problem.

Vama ostaje stan, a pokretnine je primateljica uzdržavanja htjela ostaviti obitelji. Pa neka tako i bude.

 

Može se napraviti popis pokretnina po javnom bilježniku.

Ali to svakako napomenite na ostavinskoj raspravi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slazem se, samo sto na ostavinskoj nitko nije spomenuo pitanje pokretnina koje sam ja uredno prijavio JB kao "pokretnine u stanu". Dakle ostavinska je bila. Nitko tada nije postavio pitanje toga niti tražio popis.

 

Što u vezi s time? Ja bih najradije volio da u rješenju o nasljeđivanju to piše kako Vi navodite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije mi jasno jeste li već dobili Rješenje o nasljeđivanju?

 

Ako niste obratite se bilježniku, kako bi mogao i to utvrditi rješenjem o nasljeđivanju.

 

Ako jeste podnesite mu prijedlog za naknadno pronađenu imovinu (ili sudu ako je već vratio spis sudu) u kojem stavite popis pokretnina i neka onda donese odluku o tome u skladu sa dogovorom zakonskih nasljednika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne, rješenje još nije napisano mada ja ga neću ni dobiti jer ne pripadam nasljednicima.

 

Kakva naknadno pronađena imovina? Ja sam fino u spisu naveo brojeve računa bla,bla i pokretnine u stanu.

Ako bilježnik ne radi svoj posao što je mene za to briga?

 

Usput me zanima da li je JB trebao izdvojiti troškove sprovoda na moje ime (jer sam to tražio) temeljem predočenih računa? On je rekao da moram ući u spor a neda mi se suditi pa sam odustao od toga. Nekako mi se čini (laički) da je to trebao učiniti po pravu jačeg ili vjerojatnijeg.

 

Dok se oni dogovore, već ću biti ostavinska iza mene. ;)

Neki su tu, neki u Austriji. A ni ovi u hrv. ne razgovaraju međusobno.

 

Može li se sastaviti nekakvi zapisnik pred svjedocima i dati tom jednom nasljedniku (koji jedini potražuje nešto, ostali znaju da ništa tamo ne vrijedi) to što traži i to je to? iskreno nakon svega nema šanse da opet trošim vrijeme na dopise,odlaske JB itd...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iskreno, nikako mi nije vjerojatno da bi vi imali prava na naknadu troškova sprovoda.

 

U svom ugovorima o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju da je davatelj uzdržavanja dužan sahraniti primatelja uzdržavanja, sukladno mjesnim običajima... jer ipak davatelj uzdržavanja dobije dosta veliku vrijednost za svoje dano uzdržavanje.

A sprovod i troškovi ulaze u to. (u svim ugovorima koje sam imala prilike vidjeti)

 

O vama ovisi kako ćete se postaviti ali morate biti svjesni da ako oni imaju neko pravo na pokretnine u stanu da će to pravo moći i ostvariti. Ako budu željeli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cijenjena mokronoge, hvala puno na dobrim savjetima.

 

U ugovoru nije bilo toga, no iskreno, meni nije problem snositi taj trošak (zbog osobe koja je dosta iznenadno umrla). Jedino me vrijeđa što netko tko nije maknuo prstom za života niti nakon smrti, uzdiže svoja prava daleko iznad pravne realnosti.

 

Problem je što isključivo taj jedan nasljednik prijeti, insinuira itd i postavlja se kao da je sve njegovo (a ne 1/10). .

 

Sad hoće dolaziti u stan popisivati imovinu (2 mj nakon smrti???,) - ako je mislio da tamo ima neki Piccaso ili Rembrant od 50 milja $ mogao je to i prije zatražiti.

 

Znači, ja ću se probati dogovoriti i ne komplicirati situaciju. Ako ne bude išlo (a može zapeti samo zbog 1 čovjeka), neka angažira JB da popiše imovinu, nek prijavi naknadno nađenu imovinu, neka ju podijele kako hoće, dođu s rješenjem i bok. Jel to sublimacija onoga što ste Vi napisali?

 

Naravno, bolji je dogovor jer će kraće trajati i biti jeftiniji za nasljednike.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija