Jump to content

zastara na račun od prije 3g


lens11

Preporučene objave

pozdrav,

 

dobila sam danas opomenu iz Digi tv-a (satelitska televizija) na racun od prije 3g, pise da je rijec o opomeni pred ovrhu. Zar taj racun nije trebao vec biti u zastari? Ja sam davno prije bila njihov pretplatnik no oni su se tek sada sjetili da nesto nije placeno, nikakve opomene u medjuvremenu ja nisam dobivala. Zalila sam se kod njih no nije bilo nikakvog uspjeha. Sto kaze hrvatski zakon po tom pitanju, kada ide zastara na racune od satelitskih paketa?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jednogodišnji rok zastare

Članak 232.

(1) Zastarijevaju za jednu godinu:

2) tražbina radiopostaje i radiotelevizijske postaje za uporabu radioprijamnika i televizijskog prijamnika,

 

i Digi tv je jednogodišnji rok zastare.

po opomeni nije nužno nište poduzimati ali čuvaj opomenu.

kad dobiješ rješenje za ovrhu od javnog bilježnika

i uz rješenje i prijedlog za ovrhu

usporedi datume zaprimanje prijedloga i datum zaprimanja opomene (datum zaprimanja prijedloga za ovrhu bi trebao glasiti iza datuma zaprimanja opomene)

 

na rješenje o ovrsi treba se žaliti i osporavati potraživanje

u cijelosti ,zbog zastare poraživanja duga.

na zastaru se moraš pozvati u žalbi a i na sudskoj raspravi do koje bi trebalo doći.

sud , ni javni bilježnik ,nepazi na zastaru po službenoj dužnosti.

ako se ne žališ na rješenje o ovrsi i isto nakon 8 dana pravomoćnoi i ostaje dug iako je nastupila zastara.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

Zanimljivo evo ovi iz Digi TV-a opet danas zovu da nisam platila racun i da ce me tuziti. Pitam ja njih da li taj racun (sad vec vise od 3g star) nije vec pao u zastaru, kaze ona meni da "nema vam vise zastare to vam je sve sad ide preko fine".. o cemu ona to? kako sad nema vise zastare?

 

napominjem da sam prvu opomenu pred ovrhu dobila poslije 3g

 

ako kojim slucajem me tuze, koliko cu morati platiti ako izgubim? ili je bolje da odem platiti racun?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...

„Osporavajući pravilnost primjene materijalnog prava glede istaknutog prigovora zastare tužitelj u žalbi navodi da se u konkretnom slučaju ne radi o tražbini radiopostaje i radiotelevizijske postaje za uporabu radioprijamnika i televizijskog prijamnika nego o naplati usluge tzv. direkt to home tehnologije putem koje se pretplatniku isporučuje radiotelevizijski ili slični program, kako je to navedeno u čl. 2.1. Ugovora o zasnivanju pretplatničkog odnosa, koja tražbina zastarijeva u općem zastarnom roku od pet godina.

 

Čl. 232. st. 1. toč.2. ZOO propisano je da tražbine radiopostaje i radiotelevizijske postaje za uporabu radioprijamnika i televizijskog prijamnika zastarijevaju za jednu godinu.

 

Međutim osnovano je isticanje žalbe da se u konkretnom predmetu ne radi o takvoj tražbini već o tražbini tužitelja s osnova usluge isporuke radiotelevizijskog ili sličnog programa putem direkt to home tehnologije, za koju vrijedi opći zastarni rok od pet godina iz čl. 225. ZOO-a, koji rok obzirom da je najstarija tražbina tužitelja dospjela 28. studenog 2009. godine, a prijedlog za ovrhu podnijet javnom bilježniku 05. rujna 2012. godine, nije protekao.“

 

Županijski sud u Varaždinu, posl. br. Gž-4692/14-2 od 7.1.2016.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se da uvjete za jednogodišnji zastarni rok treba interpretirati restriktivno - dakle ne proširivati popis, što znači da se u ovakvim slučajevima ne primjenjuje jednogodišnji zastarni rok. Ali se ne slažem sa ocjenom Županijskog suda u Varaždinu da u predmetu Gž-4692/14-2 od 7.1.2016. valja primijeniti opći zastarni rok (petogodišnji). Riječ je o povremenim tražbinama u smislu čl. 226 ZOO slijedom čega je trebalo primijeniti trogodišnji zastarni rok. Barem ja to tako vidim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija