Jump to content

U braku smo, ali ne živimo skupa već 5 godina...


divorce
 Dijeli

Preporučene objave

U braku smo, ali ne živimo skupa već 5 godina i nemamo djecu...

link na zakon, članak 43. je interesantan... točka 2

 

 

Uskoro kupujem kuću, i vlasnički list će biti na moje ime.

Kuća će biti pod hipotekom.

 

Zanima me može li moja neslužbeno bivša žena polagati pravo na polovicu te nekretnine koju kupujem?

 

Dakle, može li ona tražiti da se polovica kuće proda i da ona dobije novce, a ja da završim na ulici?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Može tražiti, ali ne i dobiti.

Naime, ako biste u tom slučaju mogli dokazati da je bračna zajednica (bračna stečevina se stječe za trajanja bračne zajednice, ne braka) prestala postojati prije (a naročito toliko dugo), ne bi trebalo biti problema.

U svakom slučaju, kad bi kupnju odgodili, bilo bi sigurno da joj takvo što ne bi ni palo na pamet...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

divorce je napisao:

 

Uskoro kupujem kuću, i vlasnički list će biti na moje ime.

Kuća će biti pod hipotekom.

 

Dakle, može li ona tražiti da se polovica kuće proda i da ona dobije novce, a ja da završim na ulici?

 

Pokrenite postupak razvoda - sporazumno (ako je supruga suglasna) ili tužbom protiv supruge.

Danom pokretanja postupka ( a pod uvjetom da isti završi razvrgnućem braka bez obzira na trajanje samog postupka ) definitivno prestaje učinak bračne zajednice u smislu bračne stečevine ako ne živite u zajednici. (U vašem slučaju, prestao je i prije, ali to morate dokazivati.)

 

Kupnju kuće ne spominjite.

U tužbi obavezno navesti kao razlog nepostojanje bračne zajednice već pet godina. Ako supruga u postupku ne bude osporavala tu činjenicu, vi je nećete morati dokazvati.

Dokaz bi bile izjave svjedoka.

 

Vrijednost nekretnine kupljene kreditom nije bračna stečevina u trenutku kupnje, sve da je i kupljena za trajanja braka. Bračna stečevina bio bi samo dio vrijednosti nekretnine koji je otplaćen za trajanja bračne zajednice, i to pod uvjetom da je izvor sredstava za sticanje nekretnine rad supružnika ( a ne dar ili nasljeđe).

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

divorce je napisao:

 

Ali molim da mi se kaže koji članak zakona definira to što ste rekli u zadnjem odlomku.

 

Nigdje to nije eksplicitno navedeno, jer zakoni ne idu u detalje.

Rečeno proizlazi iz čl. 247. - 253. Obiteljskog zakona, i drugih zakona(o obveznim odnosima,o vlasništvu...).

 

Postupak razvoda braka nije isto što i postupak podjele bračne stečevine.

 

Ne treba vam odvjetnik,tužbu za razvod možete napisati i sami. Ili ju može napisati odvjetnik. Raspitajte se za cijenu prije nego ga angažirate. Možda najbolje da potražite pravni savjet - kako da sami sročite tužbu.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pročitao sam te članke zakona, ali nigdje ne vidim da bi se moglo protumačiti to onako kako ste mi Vi napisali, dakle, da je bračna stečevina samo onaj dio nekretnine koji je otplaćen kreditom.

Molim Vas pojašnjenje, jer ako bude bilo problema, da znam obrazložiti te članke zakona...

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sukladno Tar.broju 7 Pravilnika o nagradama i naknadi troškova za rad odvjetnika NN 149/09 odvjetniku pripada jednokratna nagrada za cijeli prvostupanjski postupka, bez obzira na broj radnji koje je poduzeo u visini od 200 bodova (jedan bod je 10,00 kn - tar. br 50)

 

Dakle za sve radnje u brakorazvodnom postupku odvjetniku biste trebali platiti 2000,00 kn

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

Stan kupljen kreditom za trajanja braka je bračna stečevina, ali bračna stečevina je i dug, tj. kredit.

Dakle, da ste npr. kupili stan kreditom, s supruga traži pola stana po osnovu bračne stečevine, neka preuzme otplatu pola rate kredita.

:kavica:

 

Da, točno.

A uzmimo npr. drugi slučaj, hipotetski; što ako npr. ja iz nekog razloga za par godina ne budem više bio u stanju otplaćivati kredit, i banka uzme tu nekretninu.

Što ako moja žena bude zahtjevala polovicu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mokronoge je napisao:

Sukladno Tar.broju 7 Pravilnika o nagradama i naknadi troškova za rad odvjetnika NN 149/09 odvjetniku pripada jednokratna nagrada za cijeli prvostupanjski postupka, bez obzira na broj radnji koje je poduzeo u visini od 200 bodova (jedan bod je 10,00 kn - tar. br 50)

 

Dakle za sve radnje u brakorazvodnom postupku odvjetniku biste trebali platiti 2000,00 kn

 

Puno Vam hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja bih na vašem mjestu postupila sukladno savjetima moderatora i felixxa.

 

Dakle prije nego potpišete kupoprodajni ugovor svakako podnesite tužbu za razvod braka uz navođenje činjenice da već 5 godina ne živite zajedno. Kad podnesete tužbu dobit ćete žig na općinskom sudu da je zaprimljena.

 

Na taj način mi se čini da kupljena nekretnina ni u kom slučaju ne bi mogla ući u bračnu stečevinu.

 

Znam da se ovdje ljudi javljaju da bi dobili besplatan pravni savjet i time uštedjeli nešto novaca, ali nekad je "jeftinije" platiti stručnu pomoć i kasnije biti miran i zaštićen.

 

Kako god odlučili želim vam puno sreće u zaštiti i ostvarenju vaših prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

divorce je napisao:

što ako npr. ja iz nekog razloga za par godina ne budem više bio u stanju otplaćivati kredit, i banka uzme tu nekretninu.

Što ako moja žena bude zahtjevala polovicu?

 

Polovinu čega?

 

Ako opisana nekretnina završi na javnoj dražbi, prvo će se namiriti banka i sud za troškove postupka. Kako se takve nekretnine prodaju za polovinu vrijednosti, ništa neće niti ostati.

 

Nemojte se time previše opterećivati.

 

Možda za razvod braka ne trebate odvjetnika ; naročito ako je sporazumni.

Dođe li međutim do spora u vezi bračne stečevine, svakako preporučujem angažirati odvjetnika.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A zašto me onda banka (HPB) gnjavi da moram radi konačnog odobrenja kredita nabaviti potpis moje žene da se odriče polovice nekretnine? Iskreno govoreći, zbunjen sam, jer nisam nigdje vidio u popisu potrebne dokumentacije da banke traže izjavu supružnika da se odriču polovice nekretnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

divorce je napisao:

A zašto me onda banka (HPB) gnjavi da moram radi konačnog odobrenja kredita nabaviti potpis moje žene da se odriče polovice nekretnine?

 

Zato što banka može tražiti što god hoće.

Zato što u RH sudovi ne sude po zakonima , nego po nekim svojim regulama koje su van zdrave pameti.

 

Ovo je novost, jer su sudovi počeli donositi presude da supružnik može osporiti prodaju nekretnine koja je bila bračna stečevina, a samo je drugi supružnik bio upisan u z.k. kao vlasnik.

Dakle, upisani vlasnik proda nekretninu kupcu, koji je postupio sukladno Zakonu o vlasništvu, sa povjerenjem u zemljišne knjige. I kupac uredno uknjiženom vlasniku isplati nekretninu, a onda sud daje za pravo drugom supružniku da to ospori i dobije natrag svoju polovinu.

A ne da, kako bi bilo normalno , tuži svog supružnika koji/koja je napravio nekoliko kaznenih djela.

Time se samo stvara pravni kaos, i vjerujem da to neće potrajati.

 

Pa se banka ovako osigurava da vaša supruga ne može opstruirati postupak, dođe li do ovrhe i dražbe. U vašem slučaju banka bi se svejedno naplatila (jer je i kredit bračna stečevina), ali banka želi biti sigurna.

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pokažite im dokaz da ste pokrenuli brakorazvodnu parnicu

To bi trebalo biti dovoljno.

 

Nemojte smetnuti sa uma, ako se (ne daj Bože) Vama nešto dogodi, a prije nego pokrenete parnicu za razvod braka, (i ako k tomu još nemate nasljednika koji bi mogli preuzeti parnicu) Vaša još uvijek formalno zakonita supruga može potraživati nasljedstvo iza Vas.

 

Riješite taj razvod što prije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

 Dijeli

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija