Jump to content

Bračna stečevina


brawo2zer

Preporučene objave

Roditelji su u bivšoj državi dobili stan. Početkom devedestih otac se temeljem stanarskog prava upisao kao jedini vlasnik u gruntovnici, na majčino ogorčenje. Oboje su radili i zajedno ulagali u stan. On smatra da je nakon smrti majke navedeni stan samo njegov. Zar to nije bračna stečevina te imamo li ja i brat pravo na neki dio te nekretnine? Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

stan je bračna stečevina i vlasništvo oba bračna partnera(1/2 i 1/2)

bez obuira na čije ime glasi vlasnički list

osim ak je otac dobio stan kao dar (nije platio cijenu po stanarskom pravu)

bio je u braku i bez odobrenja(pismene suglasnosti) bračnog partnera nije mogao otkupiti stan.

stan je plaćen novcem zarađenim radom u braku (predopostavljam)

na ostavinskoj raspravi trebali ste tražiti podjelu majčine polivine stana.(1/6,1/6, 4/6).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala najljepša na brzom odgovoru. Ostavinska rasprava još nije bila. Majka je od svoje majke naslijedila mali stan i želja joj je bila da on nakon njene smrti pripadne meni i bratu. Umrla je naglo, bez oporuke ili darovnice pa otac inzistira na svojoj jednoj trećini navedenog stana. Citiram ga: "Ne želim se odreći ničega što mi po pravu i zakonu pripada." Zato želim saznati imam li ja analogno tome prava na roditeljski stan ((1/6) kako ste mi objasnili.) Da otac nije bezrazložno ustrajao na svojoj jednoj trećini mi djeca bismo mu rado prepustili "samo njegov" stan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

na rješenje javnog bilježnika uputite žalbu sudu(u zakonskom roku i putem istog javnog bilježnika.

 

kod bračne stečevine nekretnina je vlasnoištvo oba bračna partnera (iako vlasnički list glasi samo na jednu osobu)

 

mislim da je u ovom slučaju (po opisanom)lako dokazati bračnu stečevinu.

i vanknjižno vlasništvo se djeli na ostavinskoj.

a Vaša majka je bilaizvanknjižna vlasnica 1/2 stana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija