Jump to content

Kupnja na rate i pravo zaloga?


bobot

Preporučene objave

Pozdrav svima!

 

Dugo pratim ovaj forum, a evo sad sam se i registrirao jer imam jedno pitanje ;-)

 

Planiram kupiti nekretninu vrijednosti 200 k kn na dvije jednake rate - jedna sada, a jedna za godinu dana. Tako odgovara i meni i prodavatelju.

 

Ono što me kod toga "kopka" je da nakon što potpišemo ugovor i isplatim prvih 100 k kn, prodavatelj može takav ugovor sklopiti s još x kupaca i u roku od godine dana nekretninu višestruko naplatiti - kod nas u Hrvatskoj je svašta moguće... :-(:-(:-(

 

Nekako sam smislio da bi mi najbolje i najsigurnije rješenje bilo da u ugovoru definiramo da mi sadašnji vlasnik dozvoljava uknjižbu prava zaloga na nekretninu u iznosu prve rate pa da tu uknjižbu i izvršim.

 

Moje pitanje(a) je(su):

- dali je to tako izvedivo

- trebali na nešto posebno paziti u članku ugovora koji bi to definirao (može i kakav prijedlog sadržaja takvog članka) - prodavatelj sastavlja ugovor, ja nisam pravne struke, ali mislim da ću inzistirati na takvom članku)

- kako nakon sastavljanja ugovora provodim uknjižbu založnog prava i dali to puno košta ili samo nekakvi biljezi? - vjerujem da samo s ovjerenim ugovorom odem u ZK odjel općinskog suda i podnesem zahtjev uz neke biljege?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koncept vam nije dobar.

 

Napravite ugovor, i vi se uknjižite kao vlasnik, a prodavatelj neka uknjiži svoje potraživanje.

Tako je za vas sigurnije; ja drugačije ne bi pristao na vašem mjestu.

 

Npr. ako je taj prodavatelj meni dužan novac, u tih godinu dana i ja ću uknjižiti svoje potraživanje na njegovu nekretninu.

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovaj prijedlog (koncept) mi se više sviđa....

 

Kako se ja toga nisam sjetio :misli:;-)

 

Neznam dali će prodavatelj pristati na to, ali meni se čini da nema razloga da ne pristane...

 

Iako, još uvijek nisam uspio skužiti što je nesigurnije u onom mom konceptu - o ovom razmišljam u slučaju da prodavatelj ne pristane na promjenu vlasništva nakon prve rate...

 

felixx je napisao:

 

Npr. ako je taj prodavatelj meni dužan novac, u tih godinu dana i ja ću uknjižiti svoje potraživanje na njegovu nekretninu.

 

:kavica:

 

P.S. Treba malo više razmišljati, a danas je neradni dan pa mi je mozak na paši :smijeh::smijeh:

 

Nakon ovog zadnjeg odlomka (kojeg ispočetka nisam shvaćao) sam valjda sve dobro razumio.

Dakle, ja upišem svoj teret i u toku godine dana netko drugi upiše i svoj teret. Kad platim drugu ratu promijenim vlasništvo, ali tada taj drugi teret ostane na mojoj nekretnini :misli::palacdolje::tikvan:

 

Ovaj Vaš prijedlg je svakako puno bolji i sad sam i ja siguran da bez toga ne pristajem na transakciju.

 

Zahvaljujem na brzom odgovoru :hvala:

 

Ako tko još ima kakvih prijedloga, slobodno nek predloži ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jo sam se nečeg sjetio, ali evo u novom postu da ne produžujem više onaj prošli (a i nije baš direktno vezano s prijedlogom kolege felixx-a)

 

Dakle ovako,prodavatelj je vlasnik dotične nekretnine manje od dvije godine. Prije njega, nekretnina je bila u vlasništvu jedne firme (d.d.) koja u zadnje vrijeme i ne stoji baš najbolje.

Sada je vlasnički lis bez ikakvih tereta na ime prodavatelja.

E sad, dali je moguće da je firma koja je bivši vlasnik u nekom sudskom sporu koji još uvije traje, a u sklopu kojega bi recimo sud mogao poništiti odluku kojom je ona prodala nekretninu sadašnjem prodavatelju? :misli:

Moguli ja nakon takve moguće sudske odlke ostati bez nekretnine koju sam uredno platio? :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bobot je napisao:

 

 

Dakle ovako,prodavatelj je vlasnik dotične nekretnine manje od dvije godine. Prije njega, nekretnina je bila u vlasništvu jedne firme (d.d.) koja u zadnje vrijeme i ne stoji baš najbolje.

Sada je vlasnički lis bez ikakvih tereta na ime prodavatelja.

 

To je razlog zašto vlasnik ne želi odmah prodati - nije vlasnik tri godine, pa se boji dodatnog oporezivanja (bojazan bez realne osnove).

 

Ako je uknjižen, osporavati prodaju mogao bi uglavnom samo bračni partner temeljem potraživanja bračne stečevine.

 

Problema bi moglo biti ako zgrada npr. nema uporabnu, ili je štogod bespravno dograđivano...

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

 

To je razlog zašto vlasnik ne želi odmah prodati - nije vlasnik tri godine, pa se boji dodatnog oporezivanja (bojazan bez realne osnove).

 

Ako je uknjižen, osporavati prodaju mogao bi uglavnom samo bračni partner temeljem potraživanja bračne stečevine.

 

Problema bi moglo biti ako zgrada npr. nema uporabnu, ili je štogod bespravno dograđivano...

:kavica:

 

Mislim da bi prodavatelj pristao na prodaju odmah, po tom pitanju, veći je problem u meni i mojoj financijskoj situaciji :tuzan:

 

Dali bi negdje u ZK izvatku trebalo pisati da zgrada nema uporabnu dozvolu? Gdje mogu provjeriti dali ima ili ne?

 

Ono što piše u izvatku je "ETAŽNO VLASNIŠTVO S NEODREĐENIM OMJERIMA".

 

Dali to znači da nije napravljeno etažiranje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bobot je napisao:

 

Ono što piše u izvatku je "ETAŽNO VLASNIŠTVO S NEODREĐENIM OMJERIMA".

 

Dali to znači da nije napravljeno etažiranje?

 

Nije. Trebalo bi pisati npr. "stan br. 3. u 13/100 djela , u naravi stan površine 55,7 m2, na prvom katu, u pripadajućem etažnom elaboratu označen brojem 3 i zelenom bojom"...

 

Nepostojanje uporabne može, ali i ne mora biti upisano u z.k.

Raspitati se u nadležnom uredu za graditeljstvo u uredu županijske uprave. Uostalom, neka taj podatak pribavi prodavatelj.

 

 

 

 

 

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Može malo pojašnjenje ovoga:

 

Za ZK uložak u kojem je predmetna nekretnina poduložak 5 na e-izvadku je navedeno

"Pronađeni zemljišnoknjižni uložak sastoji se od više etažnih poduložaka."

Kad otvorim taj broj 5 piše

"5. ETAŽA 0/0"

i u njemu nema ništa drugo nego predmetna nekretnina.

Iz opisa se točno zna koji je to dio zgrade i koliku površinu ima.

 

Pretpostavljam da je to jedna od zgrada koja će trebati biti etažirana do kraja 2012. god. (barem započet postupak).

Dali to neetažiranje može predstavljati nekakav problem nakon kupnje (ako se odlučim za kupnju) :zbunj:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija