Jump to content

Pravo na izrazavanje u elektronskim medijima


condorr

Preporučene objave

Postovani,

 

imam pitanje u svezi pava na izrayavanje u elektronskim medijima.

 

Naime, jedna firma u hrvatskoj koje je registrirana kao izdavacka kuca (izdaje mjesecni casopis) ima i svoje sluzbene stranice na kojima objavljuje vijesti. Takoder, ta firma ima i forum na koji se moze bespatno registrirati kao i ovaj site.

 

Forum je podjeljen na glavne teme i podforume i moze se slobodno komentirati i postavljati pitanja, znaci isto kao i Legalis.hr.

 

Sad, kolika prava, zakonska ili ustavna, prava ima kompanija da svojevoljno brise poruke na forumu korisnika a da pri tom korisnik foruma nije nikog uvrijedio ili bilo kojom rijecju prekrsio zakon?

 

banalan primjer:

 

Korisnik 1 : Meni se svida plava boja.

korisnik 2: ne, zuta boja je bolja i ljepsa je od plave.

 

Sad, Moderator foruma izbrise poruku korisnika 2 (bez znanja korisnika 2) i ostane poruka samo korisnika 1.

 

Pitanje: da li je moderator prekrsio prava korisnika o slobodi izrazavanja i da li to spada pod cenzuru?

 

da li je itko od strana iz primjera prekrsio neko pravno nacelo,zakon, ustav.....

 

Hvala unaprijed na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svaki forum ima svoja interna pravila koja se odnose izrazavanje..dakle sto se smatra prihvatljivim a sto ne, kako se mora odvijati interakcija između sudionika itd. Ta pravila su vise manje ista na svim forumima i u skladu su s visim propisima u drzavi. Svaki sudionik bi se morao prilikom registracije upoznati s tim odredbama. Bez potvrde da se sa njima slazemo ne mozemo se ni prikljuciti forumu. Tako da, mislim da se korisnik nema puno prostora zaliti, osim kontaktirati administratora i traziti objasnjenje. Jer prema Vasem hipotetskom primjeru nisu iznoseni nikakvi osobni podaci (sto bi opet bio korisnik sam odgovoran, ako to ucini), nego je samo izrazeno misljenje.

Postoji u Ustavu RH cl.38. kojim se jamci sloboda misljenja i izrazavanja misli, zabranjuje se cenzura i dr.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija