Jump to content

Pravo na mirovinu?


Draganec

Preporučene objave

Premješteno u podforum Radno i socijalno pravo i podforuma Ostala pravna pitanja.

 

Ovisno o težini bolesti koju imate, kontinuitetu liječenja, nalazima liječnika specijalista i u dogovoru sa svojim izabranim liječnikom morate prvo porazgovarati i eventualno (to će vam reći vaš liječnik) sakupiti-ishoditi možda još nekakvu dokumentaciju koja možda nedostaje te podnijeti zahtjev za procjenu radne sposobnosti u HZMO u cilju ostvarivanja prava na invalidsku mirovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mrljavac je napisao:

Premješteno u podforum Radno i socijalno pravo i podforuma Ostala pravna pitanja.

 

Ovisno o težini bolesti koju imate, kontinuitetu liječenja, nalazima liječnika specijalista i u dogovoru sa svojim izabranim liječnikom morate prvo porazgovarati i eventualno (to će vam reći vaš liječnik) sakupiti-ishoditi možda još nekakvu dokumentaciju koja možda nedostaje te podnijeti zahtjev za procjenu radne sposobnosti u HZMO u cilju ostvarivanja prava na invalidsku mirovinu.

 

Poštovani Mrljavac!

 

Zahvaljujem na odgovoru! Papiromanija! Živi bili do 117 :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da bi se priznalo pravo na invalidsku mirovinu potrebno je imati radni staž u visini 1/3 radnog vijeka. U Vašem slučaju 1/3 radnog vijeka bi iznosila 9 godina i 03 mjeseca. Budući da Vi imate oko 5 godina staža, nemate ispunjen osnovni uvjet za priznanje prava na mirovinu. Godine radnog vijeka mogu se umanjiti za vrijeme provedeno na Zavodu za zapošljavanje (možete napisati koliko ste godina bili prijavljeni na Zavodu kao nezaposlena osoba, pa ću izračunati). :tuzan:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Draganec je napisao:

Poštovani!

 

Stara sam 48 god.Radnog staža imam oko 5 god. i nešto sitno.

Psihički dekompenzirana,pod ljekovima,stresovi,psihijatrijske kontrole itd....suprug u mirovini kao MUP-ovac,trajno HRVI 30/70.Dijecu iškolovali fakultetski.

M

 

eđutim bolest! Imam li šanse za ikakovu mirovinu?

 

Nešto sam zajeb........ Šifra F43 otpuštna iz boknice ovih dana.Pod terapijom.Imam li,šanse za mirovineu.To je TO!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U slučaju da vam je invalidnost nastala zbog ozljede na radu ili profesionalne bolesti, pravo na invalidsku mirovinu stječete bez obzira na dužinu mirovinskog staža.

 

U suprotnom (kao što je lanessa napisala) razdoblje uvjetovanog radnog vijeka skraćuje se za razdoblje koje je osiguranik proveo kao nezaposlena osoba tj. bio prijavljen nadležnoj službi tj. zavodu za zapošljavanje.

 

Ja pretpostavljam, s obzirom da je riječ o osobi staroj 48 godina da je dovoljno godina bila prijavljena na zavodu ali Draganec, trebate napisati koliko, odnosno koliko godina i mjeseci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lanesa79 je napisao:

Da bi se priznalo pravo na invalidsku mirovinu potrebno je imati radni staž u visini 1/3 radnog vijeka. U Vašem slučaju 1/3 radnog vijeka bi iznosila 9 godina i 03 mjeseca. Budući da Vi imate oko 5 godina staža, nemate ispunjen osnovni uvjet za priznanje prava na mirovinu. Godine radnog vijeka mogu se umanjiti za vrijeme provedeno na Zavodu za zapošljavanje (možete napisati koliko ste godina bili prijavljeni na Zavodu kao nezaposlena osoba, pa ću izračunati). :tuzan:

 

Situacija je ovakova:

Stara sam 48 god i kusura!mj.

1.Efektivnog radnog staža imam upisano u knjižici radnoj 5

god. 6 mj i 26 dana.

2.Na birou za zapošljavanje sam od 23.07.2003.-24.10.-2003.

zatim od 29.12.2003.-19.07.-2005.

potom od 04.10.2006.-13.09.-2011.(zadnja i ne konačna prijava).UKUPNO NA BIROU 6 god.i 9 mj.

 

Znači : Radi se o mentalnom poremačaju te poremečaju u ponašanju ( F43.0) otpusnom pismu od 13.09.2011.

Suprug u trajnoj HRVI 30/70 (iz MUP-a)Dva studenta iškolavana( prof.matem. i fizike i siciolog)

 

 

Ponovno postavljam pitanje? Obzirom da se radi o mentalnom poremečaju u ponašanju "poremečaj prilagođavanja"....uglavnom traumatično

Postoji otpusno pismo i..... šta dalje...? :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Draganec je napisao:

lanesa79 je napisao:

Da bi se priznalo pravo na invalidsku mirovinu potrebno je imati radni staž u visini 1/3 radnog vijeka. U Vašem slučaju 1/3 radnog vijeka bi iznosila 9 godina i 03 mjeseca. Budući da Vi imate oko 5 godina staža, nemate ispunjen osnovni uvjet za priznanje prava na mirovinu. Godine radnog vijeka mogu se umanjiti za vrijeme provedeno na Zavodu za zapošljavanje (možete napisati koliko ste godina bili prijavljeni na Zavodu kao nezaposlena osoba, pa ću izračunati). :tuzan:

 

Situacija je ovakova:

Stara sam 48 god i kusura!mj.

1.Efektivnog radnog staža imam upisano u knjižici radnoj 5

god. 6 mj i 26 dana.

2.Na birou za zapošljavanje sam od 23.07.2003.-24.10.-2003.

zatim od 29.12.2003.-19.07.-2005.

potom od 04.10.2006.-13.09.-2011.(zadnja i ne konačna prijava).UKUPNO NA BIROU 6 god.i 9 mj.

 

Znači : Radi se o mentalnom poremačaju te poremečaju u ponašanju ( F43.0) otpusnom pismu od 13.09.2011.

Suprug u trajnoj HRVI 30/70 (iz MUP-a)Dva studenta iškolavana( prof.matem. i fizike i siciolog)

 

 

Ponovno postavljam pitanje? Obzirom da se radi o mentalnom poremečaju u ponašanju "poremečaj prilagođavanja"....uglavnom traumatično

Postoji otpusno pismo i..... šta dalje...? :-?

 

Poštovani MRLJAVAC HELP ME!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A koliko dugo traje liječenje, odnosno kakva vam je medicinska dokumentacija?

 

Nije dovoljno samo jedno otpusno pismo.

 

Liječenje kod specijalista treba biti dugotrajno i konstantno (2,3,4 godine) često idite na kontrole (ako treba svaki mjesec) i čuvajte nalaze, a treba obaviti i psihološko testiranje bar 2 puta odnosno nakon prvog psihološkog testiranja na godinu opet retest.

 

Dokumentacija ne smije biti mršava.

 

Katkad je potrebno i više puta odležati u bolnici, ići na psihoterapije, dnevnu bolnicu, pogotovo ako se radi o težem oboljenju (vidim kod vas je dijagnosticirana akutna reakcija na stres - znači treba liječenje nastaviti i biti uporan).

 

Sa tom dijagnozom F 43,0 može biti dosta čupavo na procjeni radne sposobnosti (ja osobno nisam siguran da će proći na komisiji HZMO bez dugotrajnog liječenja i debele liječničke dokumentacije).

 

To bi moglo biti kao na vagi-klackalici. a020.gif

 

Svakako se morate posavjetovati sa svojim izabranim liječnikom, a on će vam reći što i kako dalje te kakve su vam šanse.

 

Nema drugog rješenja dok ne odete kod svog liječnika i sa liječnikom se ne posavjetujete.

 

Ovdje nam ne vrijedi nagađati, a do mirovine nije baš lako doći, pogotovo u posljednje vrijeme.

 

U međuvremenu (i dok traje liječenje) se svakako trebate nastaviti redovno prijavljivati na zavod za zapošljavanje.

 

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lanesa79 je napisao:

Da bi se priznalo pravo na invalidsku mirovinu potrebno je imati radni staž u visini 1/3 radnog vijeka. U Vašem slučaju 1/3 radnog vijeka bi iznosila 9 godina i 03 mjeseca. Budući da Vi imate oko 5 godina staža, nemate ispunjen osnovni uvjet za priznanje prava na mirovinu. Godine radnog vijeka mogu se umanjiti za vrijeme provedeno na Zavodu za zapošljavanje (možete napisati koliko ste godina bili prijavljeni na Zavodu kao nezaposlena osoba, pa ću izračunati). :tuzan:

 

Molim Vas da mi odgovorite da li kao nezaposlena osoba ,prijavljena na birou več 6 god. i 9 mj.uz dva prekida ( zadnji prekid pred 4 god.) imam pravo na "bolovanje",novčanu naknadu ili nešto sl.

 

Zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mrljavac je napisao:

A koliko dugo traje liječenje, odnosno kakva vam je medicinska dokumentacija?

 

Nije dovoljno samo jedno otpusno pismo.

 

Liječenje kod specijalista treba biti dugotrajno i konstantno (2,3,4 godine) često idite na kontrole (ako treba svaki mjesec) i čuvajte nalaze, a treba obaviti i psihološko testiranje bar 2 puta odnosno nakon prvog psihološkog testiranja na godinu opet retest.

 

Dokumentacija ne smije biti mršava.

 

Katkad je potrebno i više puta odležati u bolnici, ići na psihoterapije, dnevnu bolnicu, pogotovo ako se radi o težem oboljenju (vidim kod vas je dijagnosticirana akutna reakcija na stres - znači treba liječenje nastaviti i biti uporan).

 

Sa tom dijagnozom F 43,0 može biti dosta čupavo na procjeni radne sposobnosti (ja osobno nisam siguran da će proći na komisiji HZMO bez dugotrajnog liječenja i debele liječničke dokumentacije).

 

To bi moglo biti kao na vagi-klackalici. a020.gif

 

Svakako se morate posavjetovati sa svojim izabranim liječnikom, a on će vam reći što i kako dalje te kakve su vam šanse.

 

Nema drugog rješenja dok ne odete kod svog liječnika i sa liječnikom se ne posavjetujete.

 

Ovdje nam ne vrijedi nagađati, a do mirovine nije baš lako doći, pogotovo u posljednje vrijeme.

 

U međuvremenu (i dok traje liječenje) se svakako trebate nastaviti redovno prijavljivati na zavod za zapošljavanje.

 

:palac:

 

 

Poštovani MRLJAVAC" Fala Vam na odgovoru. ( osobno iskusio navedenu problematiku) ali radi se o mojoj suprugi i kažem Vam kao čovjek da je sve dobro za sada i ispalo koliko smo naj.... u životu i još uvijek nas život ne mazi.Što se tiče psihosocijalnih ustanova i kojekakvih pomoći i savjeta,sve skupa -2 ! " Nikad ni bilo da nekak ni bilo niti bu da nekak ne bu " Pozdrav! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija