Jump to content

iznajmljivanje prostora samome sebi


fiorano

Preporučene objave

Poštovani.

 

Otvorio sam d.O.o. Preuzeo potrebne papire, izradio pečat. Čeka mje još otvaranje žiro računa, prijave na zdravstveno, mirovinsko, porezna.

 

Prema onome što sam čitao po raznim forumima, izgleda da ću kod prijave u poreznoj, između ostalog, morati donijeti i ugovor o zakupu poslovnog prostora.

 

Vodit ću jedan internetski portal. Za to mi je potreban laptop i pristup internetu. I teoretski i praktično ovaj posao mogu voditi s bilo kojeg mjesta: iz parka, iz kafića, iz dnevnog boravka, iz druge države,...

 

Pitanja:

 

1. Mora li moja tvrtka sklopiti ugovor o zakupu sa mnom?

 

2. Postoji li (minimalni) iznos koji se mora navesti u ugovoru, tko ga određuje i na koji način?

 

3. Obzirom da je tvrtka pravna osoba, a ja fizička, na koji način tvrtka pravda troškove plaćanja zakupa, obzirom da zakupljuje prostor od fizičke osobe? Ja kao fizička osoba ne mogu izdati r-1 račun, zar ne?

 

4. Koji Zakon propisuje sve ovo što sam pitao, a za što se nadam da ćete mi odgovoriti?

 

Čuo sam razne priče, da Porezna odredi cifru od 500 do 1000 kn za prijavljenih 6 kvadrata pa od te cifre oporezuje nekih 11%-13% i tako dalje. Pročitao sam Zakon o zakupu i prodaji poslovnog prostora, tamo ne piše ništa.

 

Lijep pozdrav i s poštovanjem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema informacijama kojima raspolažem, kod prijave na poreznu, trebate priložiti ugovor o zakupu poslovnog prostora.

Kako sami sebi iznajmljujete, možete ugovoriti najam jedne prostorije- primjerice sobe uz uporabu kupaonice.

Neznam za ostale, ali minimalni iznos na koji su računali porez prošle godine u Zagrebu je bilo 50 kn po metru skladišnog prostora, 60 kn po metru poslovnog prostora.

Ugovor o zakupu Vam je temelj za plaćanje zakupnine.

Uplaćujete na svoj žiro račun sa računa društva, i Vi kao fizička osoba morate plaćati porez na zakup.

Ali mislim da ti iznosi nisu tako veliki.

Primjerice ako je soba od 10 m2, to vam je

600 kuna osnovica. Ako je podatak kojim Vi raspolažete o poreznoj osnovici točan (11-13%) onda će Vam porez iznositi između 66-78 kn.

Vjerujem da će Vam najtočnije informacije dati u nadležnoj poreznoj upravi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija