Jump to content

Poziv nasljedniku za placanje duga


Petar2006

Preporučene objave

Pozdrav

 

Ostavinsku raspravu mog oca je pokrenula Hrvatska gospodarska banka u stečaju.

 

Na raspravi su se pojavil sa Riješenjem o ovrsi zbog neplačanje rata kredita iz 2000 godine

 

Oni su imali ovrhu na očevu mirovinu i izgleda da im jos fali nekih 5-6 rata ovrhe )15.000 kuna.

 

Na Ostavinskoj raspravi sam preuzeo nasljedstvo - ali ono se sastoji od neisplačene mirovine cca 4000 kuna i braniteljskih dionica - nekih trenutnih 4000 kuna vrijednosti.

 

Dakle vrijednos imovine je manja od duga.

 

Pitanje je

 

Prvo

Trebam li uopce platiti išta ili se mogu pozvati da je to OSOBNI DUG? (dali ovrha na mirovinu zbog kredita pada pod kategoriju osobni dug?)

 

Drugo

Na koji način im uopče mogu platiti nešto kada se te dionice prvo moraju prodati - pitanje je jel se uopče mogu... i do kada? i kako to izračunati koliko treba platiti?

 

Treče pitanje

Do kada im se moram javiti ili trebam im se uopče javiti? oni jesu poslali pismo sa povratnicom ali ništa ne spominju do kada se moram, ako uopče moram, javiti i dali teče sad opet neke kamate na period dok im se nisam javio?

 

 

Sto da im kazem?

 

Napomena - nema nikih drugih nekretnina ni pokretnina u nasljedstvu.

Plus sam več ranije prije ostavinske rasprave patio jedno tipu u izvansudskoj nagodbi 15.000 kuna (i on je imao ovrhu - sa time da je otac na samrti tražio da to platim - iako ja nebi... i mislim da je to bilo bacanje novca pa nebi više bacao....)

Imam tu izvansudsku nagodbu.. Da to pošaljem banci kao dokaz da sam več platio više nego što sam nasljedio i da me nemogu više teretiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

obavjestite HGB da ne priznajete navodni dug ostavitelja

i da vjerovnik (HGB) putem suda traži naplatu duga .

 

ako pokrenu sudski postupak radi naplate duga od nasljednika

na sudu ukazati na činjenicu da je nasljednik isplatio dug ostavitelja koji je bio veči od nasljeđenoga .

 

sudu kao dokaz dostaviti potvrdu o vračanju duga (ili pisanu izjavu vjerovnika)i visini isplaćenog duga.

 

ukoliko vjerovniku dostavite bilo kakvo pisano priznanje za dug (ili izjavu)u smislu da isti dug priznajete ( koje se može tako tumačiti )

dužni ste vratiti dug koji priznate.

zato oprezno sa pismenima vjerovniku

a treba voditi računa o svakoj izgovorenoj rječi (sa vjerovnikom i pred svjedocima )

 

po zakonu nasljednik je dužan vratiti dug ostavitelja u vrijednosti nasljeđene imovine.

ali po Zakonu o obveznim odnosima

SMRT

Članak 213.

Smrću dužnika ili vjerovnika prestaje obveza samo ako je nastala s obzirom na osobna svojstva koje od ugovornih strana ili osobne sposobnosti dužnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je napisao:

 

po zakonu nasljednik je dužan vratiti dug ostavitelja u vrijednosti nasljeđene imovine.

ali po Zakonu o obveznim odnosima

SMRT

Članak 213.

Smrću dužnika ili vjerovnika prestaje obveza samo ako je nastala s obzirom na osobna svojstva koje od ugovornih strana ili osobne sposobnosti dužnika.

 

 

Uočila sam da se kod teme nasljeđivanja dugova poslije smrti ostavitelja ponavlja jedna pravna situacija koja mi nije jasna- pa molim tko može pojasniti ili ima konkretna iskustva- podijelite sa svima.

Nasljednik je dužan vratiti dugove ostavitelja do visine vrijednosti nasljeđene imovine- o.k, sve jasno. Vidim da se to u praksi odnosi na dugove po tekućem računu, kredite i sve ostalo što ostavitelj eventualno nije podmirio. A sada je naveden famozni čl.213. ZOOa koji predstavlja ono ali.. Kakvo je konkretno značenje tih osobnih svojstava/sposobnosti i kako sud na to gleda? Da li je to npr.račun za cipele rađene po mjeri ili slikanje portreta ?? :misli: I da li je negdje taksativno navedeno koje su to obveze koje prestaju smrću ostavitelja?? Po meni je potpuno opravdano da nasljednici imaju obvezu podmirenja dugova vezanih za nekretnine koje nasljeđuju ( npr. hipot.kredita, režija i sl.) a dug po tekućem računu ili kredite je ostavitelj mogao dizati za zadovoljenje osnovnih životnih potreba, odlazak u toplice.. itd. pa ne razumijem kako to nisu osobni dugovi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija