Jump to content

ima li smisla pregovarati s poreznom upravom?


anonimno

Preporučene objave

Imam dug za mirovinske doprinose iz razdoblja kad sam bila obrtnica. Dug je narastao do 30.000 jer su obraćunavali kamate konformno. Sada je taj tud prešao u poreznu upravu. Jedan dio duga je ušao u zastaru, tj. prošlo je više od 10 godina, a jedan dio još nije. E, sad, imam dva pitanja i molim da mi odgovori i pomogne tko može:

1. Ima li smisla razgovarati u poreznoj s referentom i predložiti, npr. da platim svu glavnicu, a da mi kamate obračunaju po proporcionalnom obraćunu, umjesto konformnom kako su sada?

2. Kako i gdje da tražim da mi se proglasi zastara? Naime, znam da se to radi na sudu kad te utuže za dug, onda staviš prigovor zastare i to je to. NO, ja to hoću napraviti i prije no što me utuže, da riješim cijelu stvar, a ne da mi visi ovrha nad glavom.

Ponavljam, želim platiti što je moguće više duga, no nemam za sve. Ima li tko kakav prijedlog ili saznanje jesu li i na kakav kompromis i dogovor spremni u PU? Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

načelno dogovora nema

ako postoji zastara onda je to zastarilo pa treba čekati ovršni postupak.

za to vrijeme na novce staviti zmiju da leži uplatit stambenu štednju ili slično!

 

ako baš hoćete platiti na uplatnici navesti da se plaća dug iz npr 2002 godine sastaviti kratki dopis sa preslikom uplatice izvjestiti ih o tome.

 

to kaj su oni računali kamate ovako ili onako nema veze - morate imati porezno rješenje - ako nema poreznog rješenja nema niti duga!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Načelno odgovora ima.

Svaka uplata koja će biti izvršena biti će uplata za dospjele kamate, kako već to stoji u zakonu. Porezna nije u mogućnosti otpisati bilo što, jer za tako nešto više nema pravne osnove (2003. godine je bila).

Savjet:

platite koliko možete, plaćajte koliko možete, do isplate duga, time ćete izbijeći prisilnu naplatu i neugodnosti vezane uz to

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovorima, no nešto mi nije jasno! Rekli ste da Porezna uprava ne može otpisati dug (a da je mogla 2004), no koliko sam ja vidjela, upravo je Zakon o izmjenama i dopunama zakona o obaveznim davanjima iz prosinca 2004. ovlastio PU da to radi, za razliku od ranije, kad je to jedino moglo mirovinsko. Jer, ako se dug sada vodi u poreznoj, tko bi onda mogao raditi otpis nego oni? Još piše u zakonu da je mirovinsko dužno dostaviti u tu svrhu dokumentaciju PU kako bi se vidjelo u kojem je vremenu nastao dug, da li je bilo prekida zastare, itd. Ili griješim? Je li nakon 2004. nešto primijenjeno?

Drugo, zašto bi čekala ovršni prijedlog da tražim otpis duga? U slučaju da mi zatreba rješenje da nemam porezni dug, ili da jednostano hoću imati miran san, ne mogu li tražiti otpis duga i sama, prije no što oni pokrenu ovrhu? Naime, dužna sam za doprinose iz 1995 (što je ja mislim s krajem 2005. otišlo u zastaru) i pola 1996. godine, za što još nije zastara i to bi platila. Ako vam nije teško, molim još mišljenje o ovome! Hvala i pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz vlastitog iskustva rekao bih nesto sto ovdje nitko nije spomenuo a bitno je za ZASTARU. Kada Vam je porezna poslala ZADNJI DOKUMENT o Vasim dugovima ? Naime, ovdje se zaboravlja (kada se radi o zastari) da se zastar racuna ponovno od dana KADA STE DOBILI ZADNJE RJESENJE O VISINI DUGOVA. Ako ste zadnji dokument dobili 1995., nastupila je zastara, a procelnik te porezne uprave ce vjerojatno morati traziti novi posao. Zato iskreno ne vjerujem da ste zadnji dokument dobili 1995., sigurno je bilo jos nesto nakon toga. Provjerite ! :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gaiusl, gledajte ovako je bilo, prije dvije godine sam dobila ispis duga kad sam na općini plaćala porez za auto ...Ja naime za taj svoj dug nisam ni znala, no to sad nije bitno za ovu priču. Bitno je da bez obzira na izdani dokument, nakon 10 godina nastupa apsolutna zastara, što nije tako? Nisam pravnica, ali sam dosta čitala o tome i zakoni kažu da bez obzira na mjere naplate ili na obavijesti o dugovanjima, nakon 10 godina nastupa zastara i gubi se pravo naplate. A što se tiće pročelinika, ne bojim se ja za njega.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma ne volim ja bas procelnike (osim dok idem sa molbom k njima).

 

Mozda nisam bio bas precizan. U OZ-u vezano na dugove prema Ministarstvu financija RH te nadalje vezano na Opći porezni zakon u člancima koji propisuju određene rokove, točno se navode rokovi zastare. Ukratko, rok zastare se prekida od dana kada ste dobili određeni dokument od strane porezne uprave te se od tog dana ponovno računa rok za zastaru.

 

Drugim riječima, ako Vam porezne uprava (ne na Vaš zahtjev) nije službeno (pod klasa/urbroj...) poslala nikakav dokument od 1995. do danas, Vaš dug je apsolutno pao u zastaru i na svaki daljnji dokument u svezi s tim možete primijeniti zastaru (drugim riječima, više niste nikom ništa dužni platiti, tko im je kriv). Ali, ako Vam je samo jednom (nekom prilikom) do prije 3 godine nešto poslano, odnosno u periodima prije toga, tada zastara dolazi pod upitnik.

 

Iz vlastitog iskustva, slažem se s Vama da je najpametnije sve dugove riješiti (i ne čekati ovrhe, iako ovdje Porezna po svemu sudeći odavno više nema što raditi s Vama).

 

I još nešto (na to ne znam odgovor). Prije nego bilo što uplatite, vjerojatno ste svjesni činjenice da su se svi žiro-računi promijenili kao i njihovi nosioci. Referent na poreznoj (na šalteru) Vam uvijek može dati sve podatke (visina duga, broj žiro-računa, itd.), ali bi možda bilo i jako zgodno da prvo provjerite kod nekoga (za početak da možda moderatori malo pomognu) da li uplatom zastarjelog (i otpisanog) duga možda ne skačete "sami sebi u želudac". Da se ne bi poslije pokajali. Možda ćete sada platiti dug poreznoj upravi (koji možda i ne treba platiti), a kad Vam bude najteže (ne dao Bog), ta ista Porezna će Vas naći i - provoditi nekakvu ovrhu (nadam se nikad). I onda ćete se zapitati : a za kog vraga sam onda ja to plaćao (-la) ? To Vam je kao i semafor. Nitko Vas neće nagraditi zato što se prošli tisuću puta kroz zeleno. Ali, ako Vas policija samo jednom uhvati da ste prošli kroz crveno ... Želim Vam sretan Uskrs i sve najbolje ! Lijepi pozdrav ! :xwave:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

za zastarjele obaveze podnesite zahtjev vašoj poreznoj upravi i onda će vam oni izdati rješenje o otpisu. Ako ne odgovore u roku 60 dana pošaljite požurnicu višoj službi PU u ZAGREB .ako vam vaša porezna uprava rješenjem odbije otpis potraživanja pišite žalbu isto u Zagreb. Zagreb temeljito obradi predmet i onda vrati u vašu poreznu upravu, koja vam je temeljem općeg poreznog Zakona dužna otpisati sve što je zastarjelo. Za poreze apsolutna zastara nastupa za 6 god. Mi smo uspjeli i to želim i vama:Sve adrese PU i tel. adrese i e-meilove imate na internetu-ministarstvo financija.

Imam dug za mirovinske doprinose iz razdoblja kad sam bila obrtnica. Dug je narastao do 30.000 jer su obraćunavali kamate konformno. Sada je taj tud prešao u poreznu upravu. Jedan dio duga je ušao u zastaru, tj. prošlo je više od 10 godina, a jedan dio još nije. E, sad, imam dva pitanja i molim da mi odgovori i pomogne tko može:

1. Ima li smisla razgovarati u poreznoj s referentom i predložiti, npr. da platim svu glavnicu, a da mi kamate obračunaju po proporcionalnom obraćunu, umjesto konformnom kako su sada?

2. Kako i gdje da tražim da mi se proglasi zastara? Naime, znam da se to radi na sudu kad te utuže za dug, onda staviš prigovor zastare i to je to. NO, ja to hoću napraviti i prije no što me utuže, da riješim cijelu stvar, a ne da mi visi ovrha nad glavom.

Ponavljam, želim platiti što je moguće više duga, no nemam za sve. Ima li tko kakav prijedlog ili saznanje jesu li i na kakav kompromis i dogovor spremni u PU? Hvala unaprijed! :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u poreznu predati zahtjev za ispravkom obracuna kamata obzirom da je ne znam tocno tko proglasio konformni nacin obracuna kta za dugovanja duza od godine dana nezakonitim. Ja predala nekoliko zahtjeva (doduse nisam jos nista dobila), porezna to proslijedi mirovinskom. U zakonu o obveznim doprinosima stoji da apsolutna zastara nastupa nakon 10 godina. Jedino mislim da sam negdje procitala da to ne vrijedi ukoliko su stavili hipoteku na nekretninu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija