Jump to content

Redoviti auto servis i kupovina ulja


looka

Preporučene objave

Zanima me da li po zakonu (o zaštiti potrošača) imam pravo kupiti i donijeti vlastito motorno ulje (prema specifikaciji servisera) prilikom izmjene ulja kod ovlaštenog redovnog servisa?

 

Auto kuće prodaju ulje i po 4 puta većoj cijeni i ne dozvoljavaju potrošaču da to isto ulje kupi negdje drugdje na tržištu.

 

Isto tako, za isti materijal i posao naplaćuju i do 1000kn više ukoliko je riječ o obaveznom ovlaštenom servisu (zbog očuvanja garancije); a ukoliko je auto van garancije postoji drugi, znatno jeftiniji cjenik.

 

Da li je tako nešto legalno, i koja su točno moja prava kao potrošača? Sa jedna strane kako čitam takvo poslovanje je nezakonito, a sa druge, sve auto kuće mi govore isto: nemam pravo sam kupiti ulje negdje drugdje.

 

Unaprijed hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

looka je napisao:

Zanima me da li po zakonu (o zaštiti potrošača) imam pravo kupiti i donijeti vlastito motorno ulje (prema specifikaciji servisera) prilikom izmjene ulja kod ovlaštenog redovnog servisa?

 

Auto kuće prodaju ulje i po 4 puta većoj cijeni i ne dozvoljavaju potrošaču da to isto ulje kupi negdje drugdje na tržištu.

 

Isto tako, za isti materijal i posao naplaćuju i do 1000kn više ukoliko je riječ o obaveznom ovlaštenom servisu (zbog očuvanja garancije); a ukoliko je auto van garancije postoji drugi, znatno jeftiniji cjenik.

 

Da li je tako nešto legalno, i koja su točno moja prava kao potrošača? Sa jedna strane kako čitam takvo poslovanje je nezakonito, a sa druge, sve auto kuće mi govore isto: nemam pravo sam kupiti ulje negdje drugdje.

 

Unaprijed hvala na odgovoru.

 

Mislim da nemaju pravo zabraniti ti da doneses vlastito ulje i nemaju ti pravo ukinut garanciju ukoliko doneses ulje koje su oni ionako propisali. Ja godinama servisiram svoj Mercedes u EU servisima (Njemacka, Austrija) i uvijek donesem ulje kupljeno na eBayu (identicno onom njihovom) za znatno jeftiniju cijenu. Nikad problema.

Procitaj tocno sto ti pise u ugovoru i ovo za garanciju. Ovo za dvostruke cjenike nisam siguran ali i to mi lici na iznudu/ucjenu.

Jel mozemo znat o kojoj se marki vozila radi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Treba jednostavno proučiti garancijsku izjavu davatelja garancije.

 

Poznato je da pojedini serviseri dopuštaju vlasniku vozila da sam donese originalne djelove, a da neki to odbijaju.

 

Ako odbiju jednostavno treba od njih tražiti da odbiju napismeno i prijaviti ga uvozniku te marke vozila i u našoj državi i u nekom regionalnom centru.

 

Sve ovisi koliko ste uvjerljivi u razgovoru.

 

Nemojte pisati marku vozila.

 

Dobar sam sa jednim serviserom koji je ostao bez licence za servisiranje jedne marke motocikla radi promjene dobavljača.

 

Nastavio je posao kao običan mehaničar.

 

Čovjek je u totalnom bedu, žali se da sada mora odraditi svaku sitnicu koju naplati, žali za danima kada je promjene ulja naplaćivao po 600 i nešto kuna, a sada ne može više od 100.

 

Tvornički djelovi su najkvalitetniji, serviserima je cilj izvaditi što više tih djelova i zamjeniti ih zamjenskim manje kvalitetnim čime korisnici vozila postaju ovisni o serviserima.

 

Ja osobno svako 5-6 godina kupujem novo auto, nikad ne idem na redovne (nepotrebne) servise i vozila sam servisiram, procijenio sam da iznos koji me pokradu na servisima nikako ne može biti veći od nekog teškog kvara koji mi se može dogoditi u garancijskom roku i nikad nisam imao teži kvar.

 

Imao sam dva ozbiljnija kvara na jednom motociklu kojem sam sam mjenjao ulje i opet sam ostvario pravo na besplatan popravak unutar garancijskog roka jer kvar nije bio vezan za motorno ulje i intervale promjene.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

za vrijeme trajanja garancije na vozilo se ugrađuju samo orginalni djelovi, i za svaki ugrađeni dio mora postojati račun kao dokaz da je isti ugrađen. ako vi donesete svoje ulje ono se ne može nalaziti na računu. garanciju ne odobrava ili ukida ovlašteni servis nego generalni uvoznik, koji ako se kasnije desi problem ima pravo na to da ne pokrije štetu jer ne postoji dokaz o tome niti da je ulje uliveno, kao ni to koje je ulje uliveno, odnosno dali odgovara specifikaciji za vaše vozilo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija