Jump to content

istek ugovora o radu i zapošljavanje novog djelatnika


hani1

Preporučene objave

Molim pomoć!!!!

1.11.2011 mi ističe ugovor o radu sklopljen na određeno vrijeme ( već 2,5 god. neprekidno radim na istim poslovima ). Poslodavac mi neće produžiti ugovor, a već je zaposlio novu djelatnicu na poslovima koje sam ja obavljala ( ja sam na godišnjem ). A saznala sam da je ta nova djelatnica sestra od direktorice.

Da li su smjeli tako postupiti????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa ne trebate poznavati zakone da vidite da ovdje nešto ne štima. Naravno da dosta toga ovisi o drugim okolnostima slučaja npr. da li vi imate opsiguran drugi posao ili ćete ravno na hzz evidenciju. Također, ako se u tvrtkama budu zapošljavali rođaci pod povoljnijim uvjetima ili bez oglasa ili natječaja, dolazimo do stvaranja kaste koja će uvijek biti radno osigurana, dok će drugi "gledati kroz prozor", da tako kažem. Ali, sad već dolazimo do drugih ozbiljnijih problema u ovom društvu.

 

Uglavnom, ugovor o radu se sklapa iznimno na određeno vrijeme i to pod uvjetima koji su predviđeni zor-om.

 

Ukoliko to nije bilo zadovoljeno u ovom slučaju ( a vjerojatno nije, ako ništa drugo, zbog dužine trajanja kao i okolnosti prestanka radnog odnosa odnosno činjenice da će na Vaše radno mjesto doći ili Vaše radne zadatke preuzeti druga osoba koja će se uzeti "izvana" odnosno zaposliti bez nekog konkretnijeg opravdanja, a usput postoji i pogodovanje činjenicom da je rođaka druge osobe koja je na istaknutom položaju kod poslodavca ), možete pokrenuti spor radi utvrđenja diskriminacije, ako ništa drugo, zbog trajanja radnog odnosa samo temeljem ugovora o radu na određeno vrijeme, a postoje i druge mogućnosti u okviru drugih zk propisa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

 

imam sličnu situaciju. Naime, radila sam na ugovor na određeno zadnje tri godine i kada su mi se stvorili uvjeti za stalno zapošljavanje (a ostala sam trudna u međuvremenu) rečeno mi je da mi ugovor neće biti produžen. Trenutno sam na porodiljnom, a ugovor ističe 09.11.2011 g. Sada sam zatražila i pismeno obrazloženje razloga nepotpisivanja novoga ugovora, te mi je stiglo da osim restrukturiranja odjela u kojem sam radila, donijeli su odluke o štednji i racionalizaciji poslovanja te smanjili broj ljudi. To znači da sam višak?! A od ovoga mjeseca zaposlen je novi djelatnik. Imam li ikakve osnove za poduzimanje kakvih pravnih mjera? Znam da se ne smije zapsoliti novi djelatnik u roku 6 mj, ukoliko je prethodni dobio otkaz kao višak radne snage.

 

Srdačan pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

miss G,poz.

"To NEznači da si višak!"...nažalost,ukoliko sa 09.11 2011 ne prođu tri godine u kojima ti je ugovor bivao obnavljan. To znaći da je tvoj ugovor o radu itekao te temeljem toga on i prestaje. Dakle nije bilo otkazivanja, pa stoga poslodavac može zaposliti novog djelatnika, te ne važi ona klauzula o 6 mjeseci zabrane zapošljavanja novog djelatnika.Sve ovo prema:

Ugovor o radu na određeno vrijeme

Članak 10.

(1) Ugovor o radu može se iznimno sklopiti na određeno vrijeme, za zasnivanje

radnog odnosa čiji je prestanak unaprijed utvrđen objektivnim razlozima koji su

opravdani rokom, izvršenjem određenog posla ili nastupanjem određenog događaja.

(2) Poslodavac ne smije sklopiti jedan ili više uzastopnih ugovora o radu iz stavka

1. ovoga članka, na temelju kojih se radni odnos s istim radnikom zasniva za

neprekinuto razdoblje duže od tri godine.

(3) Iznimno od stavka 2. ovoga članka, ugovor o radu na određeno vrijeme može

trajati duže od tri godine, samo ako je to potrebno zbog zamjene privremeno

nenazočnog radnika ili je zbog nekih drugih objektivnih razloga dopušteno zakonom

ili kolektivnim ugovorom.

(4) Prekid kraći od dva mjeseca ne smatra se prekidom razdoblja od tri godine iz

stavka 2. ovoga članka.

(5) Ako je ugovor o radu na određeno vrijeme sklopljen protivno odredbama ovoga

Zakona ili ako radnik nastavi raditi kod poslodavca i nakon isteka vremena za koje

je ugovor sklopljen, smatra se da je sklopljen na neodređeno vrijeme.

i prema:

čl.107(7) Poslodavac koji je poslovno uvjetovanim otkazom otkazao radniku, ne smije šest

mjeseci na istim poslovima zaposliti drugog radnika.

 

To je to!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani,interesira me da li prilikom zapošljavanja u neku javnu ustanovu mora biti objavljen javni natječaj o zapošljavanju, i još jedno pitanje,supruga mi radi u jednoj javnoj ustanovi na određeno već 1 god.do povratka osobe sa porodiljnog dopusta ,a koja ja zaposlena za stalno. Ugovor joj istječe u 12 mj. a u međuvremenu je došlo do povećanog opsega posla te je na to isto radno mjesto prije mjesec dana primljena je još jedna osoba bez javnog natječaja.Da li osoba koja je na zamjeni ima prava na to radno mjesto u slučaju da se sprovede javni natječaj ,jer za sada nije objavljen,a na to mjesto je primljena osoba preko preporuke ,a bez javnog natječaja.Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija