Jump to content

DSI 5.11.


crvenasonja

Preporučene objave

Polagao sam ispit 05.11. za VŠS, posebni dio opća uprava. Pitanja na usmenom su mi bila kojim propisima je uređeno uredsko poslovanje i što je uredsko poslovanje i donošenje pojedinačnih akata u lokalnoj i područnoj samoupravi. Na usmenom dijelu posebnog pitao je upisnik predmeta upravnog postupka i urudžbeni zapisnik, što se upisuje u koji i kako i dalje se ne sjećam. Isti ispitivač je ispitvao i sustav lokalne i područne (regionalne) samouprave i službeničke odnose. Tu nas je pitao što je općina, što su upravna tijela i tko im je na čelu,

kako se zovu upravna tijela u Gradu Zagrebu (gradski uredi – koliko sam ja shvatio zato što nema ureda državne uprave i zbog prenesenih ovlasti državne uprave na grad, ali radije to provjerite), gradovi, kojom većinom se donosi statut (kvalificiranom – natpolovičnom svih članova predst. tijela), kojim propisom su uređena područja, nazivi i sjedišta JLPRS,

koliko ima županija, gradova i općina u RH, kome se žali na pojedinačne odluke upravnih tijela JLPRS, kad se održavaju izbori u LPRS, koji se propisi primjenjuju na državne službenike, a koji na namještenike u državnoj službi (na namještenike manjim dijelom Zakon o državnim službenicima, a većim dijelom Zakon o radu) i koji se propisi primjenjuju na službenike i namještenike u službi u upravnim tijelima JLPRS, tko odlučuje o prijmu u državnu i lokalnu službu i kome se žali na rješenje, ocjene službenika u državnoj i lokalnoj službi i posljedice ocjena „zadovoljava“ i „ne zadovoljava“. Ispitivač je bio skroz u redu, skoro da je više pričao on nego mi, dosta je sam objašnjavao odgovore. Pitanja sa ustavnog uređenja i sustava državne uprave su: temeljne odredbe Ustava - ja započeo, nastavila žena koja je samnom polagala, najviše vrednote, birači i biračko pravo, neposredno odlučivanje građana, unutarnje jedinice u tijelima državne uprave, upravne organizacije u sastavu ministarstava, koja tijela imaju tajništvo, poslovi tajništva i tajnika, nazivi čelnika unutarnjih ustrojstvenih jedinica. Takođe ok ispitivačica, brzo smo bili gotovi. Pitanja iz osnova sustava EU: Kako je započeo proces ujedinjavanja – kojim ugovorima, koje su države članice, 4 uvjeta i pomalo o njima, tko vodi pregovore i tko zamjenjuje ministra vanjskih poslova i europskih integracija ako on ne može pregovarati (glavni pregovorač i veleposlanik RH u EU), tijela EU i pomalo o njima, gdje smo sad u procesu pristupa, pitao me je i za neki odbor Hrvatskog sabora koji prati pregovore za koji sam ja prvi put čuo kad me je pitao za njega :P, tu mi je prilično progledao kroz prste. Pustio nas je iako smo jedan od kandidata i ja jedva odgovorili na jedno pitanje kako treba. Više nam je on ispričao nego što smo mi odgovorili. Na ispit iz upravnog postupka i upravnih sporova i uredskog poslovanja smo odgovarali pojedinačno, pitanja su: postupak prvostupanjskog tijela po žalbi, razlozi za oglašavanje rješenja ništavim, u kom roku se pokreće upravni spor i čime, vrste rješenja, osnovne evidencije, što je dosje, što se upisuje u prijemni štambilj, što su pečati, žig i štambilj. I tu sam brzo završio.

Uglavnom prilično pozitivno iskustvo, pogotovo nakon što položite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija